Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Abdominoplastyka i miniplastyka brzucha- różnice

abdominoplastyka i miniplastyka brzucha- efekt

Niewątpliwie, większość z nas marzy o płaskim i jędrnym brzuchu. Okazuje się, że nie zawsze wystarczy zmiana stylu odżywiania i systematyczny wysiłek fizyczny, aby to osiągnąć. Nadmiar wiotkiej skóry brzucha pozostały po ciąży czy szybkiej utracie masy ciała nie obkurcza się samoistnie. Taki wygląd brzucha znacznie zmniejsza pewność siebie oraz może być przyczyną uciążliwych kompleksów i znacznego obniżenia jakości życia. W takiej sytuacji warto zdecydować się na chirurgiczny zabieg plastyki brzucha. Najczęściej spotykane operacje tego typu to abdominoplastyka i miniplastyka brzucha. Jakie są różnice między tymi dwoma zabiegami?

Czym jest klasyczna abdominoplastyka?

Podczas zabiegu pełnej abdominoplastyki chirurg przecina skórę na całej długości pomiędzy kolcami biodrowymi, poniżej linii bielizny. Drugie cięcie lokalizuje się w okolicy pępka. W kolejnym kroku usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Wytworzone zostaje również nowe miejsce na pępek. Często modeluje się jednocześnie mięśnie proste brzucha, co istotnie wpływa na podkreślenie talii. Plastyka brzucha przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. W efekcie zabiegu skóra na brzuchu staje się napięta, a sam brzuch wygląda szczuplej, zdrowiej i bardziej płasko.

Mini plastyka brzucha, czyli plastyka podbrzusza

Operacją miniplastyki brzucha powinny zainteresować się osoby, u których problem zwiotczenia skóry czy rozstępów dotyczy jedynie okolicy podbrzusza (czyli od pępka do spojenia łonowego). Najczęściej podczas zabiegu mini plastyki przeprowadzana jest najpierw liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, a następnie redukcja nadmiaru skóry w podbrzuszu, bez przemieszczania pępka. W tym przypadku cięcie wykonuje się tuż nad linią włosów łonowych. Podczas miniplastyki nie ma możliwości skorygowania defektów skóry ponad pępkiem ani też usunięcia rozstępu mięśni. 

przygotowanie do operacji plastyki brzucha

Abdominolastyka i miniplastyka brzucha, czym się różnią?

Abdominoplastyka i miniplastyka brzucha są to zabiegi bardzo podobne. Jednak ze względu na inny rodzaj cięcia i rozległości okolicy operowanej, wykazują pewne różnice. 

Blizna pooperacyjna

Zaletą miniplastyki jest powstawanie o połowę krótszej blizny niż w przypadku klasycznej plastyki brzucha. Ponadto, nie ma śladu cięcia wokół pępka, jak w przypadku abdominoplastyki.

Czas trwania operacji

Z powodu mniejszej rozległości zabiegu, miniplastyka brzucha trwa krócej niż klasyczna abdominoplastyka.

Okres rekonwalescencji

Okres pooperacyjny po klasycznej plastyce i miniplastyce brzucha wygląda podobnie. Z reguły jednak po zabiegu całościowej plastyki brzucha, pacjent musi pozostać w klinice dłużej niż po operacji jedynie okolic podbrzusza. Jest to związane z mniejszą inwazyjnością procedury chirurgicznej. 

Po obu tych zabiegach konieczne jest bezwzględne noszenie pasa uciskowego. Ponadto obowiązuje zakaz palenia papierosów, uprawiania sportu i nadmiernego dźwigania. Należy też w tym czasie wyjątkowo zadbać o optymalne nawodnienie organizmu i zdrową, bogatą odżywczo dietę. Konieczne jest pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym oraz regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji blizny.

Możliwe powikłania pooperacyjne

Plastyka brzucha, tak jak każda interwencja chirurgiczna, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań okołooperacyjncyh. Wśród najczęściej występujących komplikacji po klasycznej plastyce brzucha wymienić można: pojawienie się krwiaków, tworzenie się seromy (podskórnego zbiornika płynu) czy też rozejście się rany i martwica jej brzegów, nadmierne bliznowacenie, infekcja lub asymetria.

W przypadku mini plastyki brzucha liczba powikłań jest nieco mniejsza. Zwłaszcza, jeśli pacjent skrupulatnie stosuje się do zaleceń lekarskich.

Przygotowanie do zabiegu i wybór znieczulenia

Przygotowania do zabiegu miniplastyki są takie same jak w przypadku klasycznej plastyki brzucha. Podczas operacji samego podbrzusza lekarz może zastosować zarówno znieczulenie ogólne, jak i przewodowe lub połączenie znieczulenia miejscowego z sedacją. Natomiast abdominoplastyka klasyczna, z reguły zawsze wymaga znieczulenia ogólnego. Wybór znieczulenia indywidualnie ustala lekarz prowadzący wraz z anestezjologiem.

Podsumowując

Zarówno abdominoplastyka jak i miniplastyka brzucha mogą dać spektakularne efekty. Dzięki tym zabiegom można na nowo cieszyć się jędrną skórą brzucha oraz szczuplejszą i wymodelowaną sylwetką. Wybór pomiędzy tymi zabiegami powinien być uwarunkowany, przede wszystkim indywidualnym rodzajem problemu estetycznego/ zdrowotnego tej partii ciała u danego pacjenta. Warto przed podjęciem decyzji o danym zabiegu przedyskutować wątpliwości z doświadczonym specjalistą chirurgii plastycznej.

Scroll to top