Drugi podbródek to potoczna nazwa nadmiernie rozbudowanego obszaru znajdującego się poniżej brody. Powoduje on zatarcie granicy pomiędzy twarzą i szyją. Sprawia, że twarz wydaje się optycznie większa, tracąc przy tym swoje rysy. Okazuje się, iż jest to problem estetyczny zarówno osób otyłych, jak i szczupłych. Poznaj metody skutecznej walki z drugim podbródkiem!
Skąd bierze się podwójny podbródek?
Z reguły drugi podbródek kojarzy się z nadmierną masą ciała i odkładaniem się tkanki tłuszczowej tuż pod brodą. Okazuje się jednak, że nie tylko nadprogramowe kilogramy odpowiadają za pojawienie się drugiego podbródka.Warto mieć świadomość, że istnieją pewne zachowania, które mogą przyczyniać się do tego mało estetycznego defektu. Należą do nich:
- nieprawidłowa postawa ciała- mowa tu szczególnie o głowie pochylonej do przodu i zaokrąglonych plecach- dokładnie taka jak przy korzystaniu z telefonów komórkowych!
- brak regularnego ruchu- efektem są przykurcze i wady postawy;
- utrata elastyczności skóry- może być efektem wahania wagi, naturalnego procesu starzenia się a także genetyki;
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej, która traci elastynę i kolagen (powoduje to opadanie skóry w miejscu łączącym szyję i żuchwę);
- nagłe pojawienie się z niewiadomego powodu podwójnego podbródka może informować nas, że mamy problemy z tarczycą. Warto wtedy sprawdzić poziom hormonów tarczycy!
Czy można pozbyć się drugiego podbródka w domu?
Zastanawiasz się, jak zlikwidować drugi podbródek? Możesz spróbować domowych metod albo zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie medycyna estetyczna może okazać się najbardziej skutecznym i długotrwałym rozwiązaniem Twojego problemu. Domowe metody mogą pomóc zmniejszyć problem, ale raczej nie przyczynią się do spektakularnych efektów. Jakie kroki w walce z drugim podbródkiem możesz podjąć bez ingerencji chirurga plastycznego
Odpowiednie ćwiczenia mięśni twarzy
Żeby pozbyć się drugiego podbródka, warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Polegają one na wzmocnieniu dolnych mięśni twarzy i wybranych mięśni szyi. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które możesz wykonać sama np. w trakcie porannej/ wieczornej pielęgnacji twarzy:
- podkładanie dłoni pod brodę i wywieraniu przez nią oporu w trakcie próby otwierania ust;
- układanie ust jak do pocałunku, by po chwili przywrócić je do neutralnego ułożenia;
- możesz też wyraźnie artykułować samogłoski;
- dobrym ćwiczeniem będzie też jak najdalsze wyciąganie języka przy szeroko otwartych ustach;
- skutecznym ćwiczeniem na wzmocnienie mięśni szyi jest unoszenie i opuszczanie głowy do mostka, przy jednoczesnym napinaniu i rozluźnianiu mięśni szyi;
- warto też powoli obracać głowę w obie strony, jednocześnie opierać się wyprostowanymi plecami o ścianę.
Masaż na drugi podbródek
Odpowiednio wykonane masaże twarzy i szyi usprawnią przepływ limfy. Masaż wykonuje się od podstawy szyi, aż do brody. Z tego powodu, można go wykonać własnoręcznie lub za pomocą specjalnych masażerów, wykonanych na przykład z kamienia. Szczególnie polecane w kategorii masaży profesjonalnych jest masaż Kobido. Nazywa się go liftingiem twarzy bez użycia skalpela. Wywodzi się z medycyny chińskiej i polega na powolnych, szybkich i głębokich ruchach, które pobudzają pracę skóry, mięśni i nerwów.
Medycyna estetyczna- skuteczny sposób na drugi podbródek
Uciążliwy problem podwójnego podbródka można w prosty sposób zlikwidować z pomocą nowoczesnych metod medycyny estetycznej. Warto w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą chirurgii plastycznej, który określi, jaki zabieg byłby dla Ciebie najbardziej skuteczny. Do wyboru jest na przykład:
Liposukcja podbródka
To zabieg polegający na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy podbródka. Wykonuje się go poprzez dokonanie małych nacięć na skórze (najczęściej w miejscach, gdzie występują już naturalne zagięcia skóry, tak żeby zmniejszyć widoczność ewentualnych blizn), przez które wprowadza się specjalną metalową kaniulę. To ona rozdrabnia i odsysa komórki tłuszczowe.
Co ciekawe, odessany tłuszcz może posłużyć do powiększenia ust, wypełnienia głębokich zmarszczek lub ubytków w tkankach miękkich.
Lipoliza iniekcyjna
Zabieg przeznaczony jest dla osób, które nie chcą poddać się klasycznej liposukcji. Polega na wstrzyknięciu specjalnego roztworu w obszar z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Dzięki niemu następuje “redukcja” zawartości komórek tłuszczowych, która następnie poprzez nasze naczynia limfatyczne jest transportowana do nerek i wątroby. Dopiero stamtąd są metabolizowane i usuwane z organizmu.
Nici PDO na drugi podbródek
Jednym z najskuteczniejszych zabiegów, dających szybkie i spektakularne efekty są nici PDO na podbródek. Nici liftingujące podbródek to zabieg bezbolesny, trwający około 30 minut.
Miejsce poddawane zabiegowi zostaje znieczulone kremem. Następnie lekarz wprowadza pod skórę igiełki, na których owinięte są nici i wyjmując igłę, nitka pozostaje w ciele. Zabieg umożliwia konturowanie twarzy, zmniejszenie drugiego podbródka poprzez zwiększenie napięcia skóry oraz wygładzenie zmarszczek.
Jak zapobiegać powstawaniu drugiego podbródka?
Zanim konieczna będzie ingerencja lekarza medycyny estetycznej, warto wprowadzić profilaktykę drugiego podbródka, szczególnie jeżeli posiadamy predyspozycje do jego powstawania. Opisane ćwiczenia i masaże można wykonywać jeszcze przed pojawieniem się tego defektu estetycznego, co z pewnością czasowo zahamuje jego dalszy rozwój. Niezwykle ważne jest również wprowadzenie do codziennej rutyny aktywności fizycznej, odpowiednio zbilansowanej diety oraz dbanie o prawidłową postawę. Wszystkie te czynniki sprzyjają utrzymywaniu pożądanej jędrności i elastyczności skóry, a także redukują ryzyko gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach podbródka.