Rejestracja telefoniczna:

535 352 151

First Lift
nici PDO

First Lift - nici PDO

Nici PDO

Od kilku lat, rośnie zainteresowanie pacjentek zabiegami z użyciem nici PDO, co to jest i jak to się je.

Nici PDO zbudowane są z polidioksanonu, syntetycznego polimeru używanego w medycynie od ok. 30 lat do produkcji nici chirurgicznych zwanych PDS. Przez ten czas substancja ta została gruntownie przebadana i użyta w wielu milionach zabiegów. Nici wykonane z polidioksanonu są nićmi wchłanialnymi, monofilamentnymi, czyli zbudowanymi z pojedyńczego włókna. Czas wchłaniania wynosi ok. 240 dni i zależy też od grubości nici. Nici rozpadają się do dwutlenku węgla i wody, substancji obojętnych dla organizmu. Włókno polidioksanonowe nie powoduje odczynu zapalnego i nie podrażnia tkanek, a jednocześnie pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych układających się wzdłuż nici i tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co skutkuje odmłodzeniem skóry.Wykorzystując te właściwości nici polidioksanonowych w 2008 r. w Korei Południowej wyprodukowano pierwsze nici PDO do zastosowania w medycynie estetycznej, jest to niewątpliwie rozwinięcie idei gruzińskiego chirurga plastycznego Marlena A. Sulmanidze twórcy nici Aptos, które są wykorzystywane w chirurgii plastycznej od 1996 roku.

W Polsce nici PDO są  używane od 2013 roku. Na rynku są dostępne nici kilku producentów, ale wszyscy pochodzą z Korei Płd.

Istnieje wiele rodzajów nici PDO różniących się długością i grubością nici, są nici pojedyncze, podwójne, skręcone, gładkie i z haczykami. Nici mogą być umieszczone w igle lub w kaniuli (czyli tępo zakończonej rurce), które ułatwiają wprowadzenie ich do skóry.

Wskazania do użycia nici PDO:

Odmłodzenie skóry twarzy, szyi, dekoltu, rąk do tego służą nici pojedyncze Mono umieszczone w igle. Należy zaznaczyć, że nici PDO doskonale spisują się w obszarach trudnych takich jak powieka dolna, warga górna tzw. „zmarszczki palacza”, można przy ich pomocy zmienc kształt twarzy wykonując tzw. V-lift.

Możemy przy pomocy nici PDO unosić tkanki twarzy, szyi, piersi, ramion, pośladków i nóg do tego typu zabiegów używa się nici skręconych lub z haczykami. Ostatnio na rynku pojawiły się nici do wykorzystania w zabiegach ginekologicznych np. zwężenia wejścia do pochwy.

Przed zabiegiem z wykorzystaniem nici PDO konieczna jest konsultacja, założenie historii choroby, wiąże się to z zebraniem wywiadu lekarskiego. Szczególne znaczenie mogą mieć leki przyjmowane przez pacjenta.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest obecność zmian ropnych w miejscu planowanego zabiegu, zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie preparatów rozrzedzających krew takich jak preparaty kwasu acetylosalicylowego, acenokumarolu i innych. Jeśli to możliwe leki te odstawia się przed planowanym zabiegiem. Przeciwwskazaniem są też choroby psychiczne, nierealne oczekiwania pacjenta, padaczka i schorzenia autoimunologiczne.

Wprowadzenie nici PDO można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej np. ze wstrzyknięciem kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej lub osocza bogatopłytkowego. Techniki łączone dają jeszcze lepsze rezultaty.

Przebieg zabiegu:

Zabieg zaczyn się od podpisania przez pacjenta świadomej zgody na zabieg, wykonania dokumentacji fotograficznej i oznaczenia miejsc wprowadzenia nici. Skóra zostaje zdezynfekowana. Wprowadzanie nici gładkich jest praktycznie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. Osoby szczególnie wrażliwe mogą wymagać zastosowania znieczulenia maścią EMLA.

Wprowadzanie nici unoszących z haczykami wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego Lignokainą.

Czas trwania zabiegu waha się od 15 do 60 minut.

Po zbiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, tkliwa, mogą zdarzyć się zasinienia i krwiaki. Nie zakłada się żadnych opatrunków, w następnym dniu można zrobić makijaż.

Efekt zabiegu widoczny jest od razu i ma to związek z mechanicznym podtrzymywaniem tkanek, działanie pobudzające nici zaczyna się po 2 tygodniach i utrzymuje się do 2 lat, skóra z każdym tygodniem staje się bardziej napięta i młodsza.

Pacjenci berdzo dobrze znoszą wprowadzanie nici PDO, znacznie lepiej niż mezoterapię czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego.

 

Literatura

1.A.Kępa, G.Mercik: Polidioksanowe nici liftingujace- nowość w medycynie estetycznej. Kosmetologia Estetyczna 3(2) 2013, 215-219.
2.M.A.Sulmanidze, T.G.Paikidz, G.M. Sulmanidze, J.M. Neigel: Facial lifting with „Aptos” threads; Featherlift, Otolarygol Clin., 38, 2005, 1109-1117.
3.E.Lerwick: Studies on the efficacy and safty of polydioxanone monofilament absorbable suture. Surg Gynecol Obstet., 156(1) 1983, 51-55.
4.A.Kępa: Nici polidioksanowe w roli głównej. Kosmetologia Estetyczna 1(3) 2014, 55-59.

Umów sie
na konsultację