Diatermie chirurgiczne są w dzisiejszych czasach jednym z podstawowym wyposażeniem sal operacyjnych i gabinetów zabiegowych. Wysoka dokładność, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania tych urządzeń sprawiają, że mogą one być wykorzystywane do wielu rodzajów precyzyjnych zabiegów. Stąd ich rosnąca popularność w dermatologii, chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Dzięki diatermii wiele zabiegów może być przeprowadzanych szybciej i bardziej komfortowo, a także w mniej inwazyjny sposób. Jak działa diatermia chirurgiczna i kiedy jej zastosowanie jest uzasadnione?
Jak działa diatermia chirurgiczna?
Diatermia chirurgiczna to urządzenie mające zastosowanie w tzw. elektrochirurgii. Jest to metoda chirurgiczna polegająca na wykorzystaniu przepływu prądu elektrycznego o różnej częstotliwości do usuwania (wycinania i wypalania) wszelkich zmian skórnych.
W trakcie trwania zabiegu czy operacji pacjent podłączany jest za pomocą elektrod z urządzeniem elektrochirurgicznym- elektrody aktywnej oraz neutralnej. Dzięki takiemu działaniu powstaje obwód elektryczny, w którym diatermia może generować napięcie elektryczne. Z uwagi na fakt, że tkanki doskonale przewodzą prąd, przepływa on pomiędzy elektrodami przez ciało pacjenta. Takie działanie powoduje produkcję ciepła, a dzieje się tak ze względu na fakt, że elektrody próbują zwalczyć opór.
Diatermia elektrochirurgiczna wykorzystuje jedynie prąd o wysokiej częstotliwości na poziomie 200 kHz. W odróżnieniu od niższego napięcia nie powoduje ono bólu ani skurczu mięśni i nie oddziałuje w żaden sposób na serce.
Diatermia chirurgiczna- możliwości zabiegowe
Zabiegi diatermiami chirurgicznymi, można podzielić na elektrokoagulację i cięcie, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Cięcie
Niemal natychmiastowe nagrzanie danej tkanki do temperatury większej niż 100° powoduje jej przecięcie. Aby do tego doszło, konieczne jest użycie wspomnianego wysokiego napięcia ok. 200V. Takie działanie tworzy tak zwane łuki elektryczne, które powodują wyparowanie płynu wewnątrzkomórkowego, co w efekcie powoduje wypalenie tkanki i “czyste”, czyli bezkrwawe i precyzyjne cięcie chirurgiczne.
Koagulacja
Koagulacja przeprowadzana za pomocą diatermii wykorzystuje niskie napięcie lub napięcie modułowe. Działa ona na większym obszarze, dlatego powoduje słabsze i wolniejsze nagrzewanie tkanki. Użycie diatermii nie powoduje uszkodzeń tkanek, a jedynie ich zespolenie, które skutecznie powstrzymuje krwawienia. Koagulację wykorzystuje się zarówno przy niewielkich, jak i bardziej rozległych krwawieniach.
Diatermia chirurgiczna- zastosowanie
Właściwości opisywanej aparatury, w gabinetach dermatologicznych czy medycyny estetycznej wykorzystuje się m.in. do usuwania niezłośliwych zmian skórnych o charakterze:
- brodawek wirusowych (tzw. kurzajek),
- brodawek łojotokowych,
- włókniaków miękkich,
- naczyniaków,
- prosaków,
- mięczaka zakaźnego,
- gruczolaków łojowych,
- nagniotków (odcisków),
- modzeli,
- naczyniaków gwiaździstych (tzw. pajączków),
- torbieli łojowych (kaszaków),
- punktów rubinowych.
Zastosowanie diatermii chirurgicznej w plastyce powiek
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a przez to szczególnie narażona na uszkodzenia czy utratę jędrności. Zwykle to właśnie w tych okolicach widać pierwsze oznaki starzenia. Skóra powiek staje się wiotka, przez co oczy sprawiają wrażenie zmęczonych. Blefaroplastyka to zabieg chirurgii plastycznej nakierowany na ich korektę. Polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz nagromadzonej tkanki tłuszczowej, która tworzy wrażenie opuchnięcia. Efektem jest przywrócenie młodego, wypoczętego wyglądu twarzy. Procedura pomaga zredukować nieestetyczne „worki” pod oczami, opuchnięte powieki i zmarszczki. Dzięki temu poprawia się nie tylko wygląd zewnętrzny pacjenta, ale również jego komfort życia- nadmiar skóry może bowiem ograniczać pole widzenia.
Plastyka powiek jest zabiegiem wymagającym wyjątkowo dużej precyzji. Można ją wykonywać różnymi metodami, jednak obecnie do najpopularniejszych dotyczą te wykorzystujące elektrochirurgię. Diatermia chirurgiczna pozwala zmniejszyć inwazyjność zabiegu oraz przyspieszyć rekonwalescencję po jego zakończeniu. Wykorzystanie prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości pomaga w precyzyjnym cięciu i koagulacji tkanek. Dzięki temu zabieg jest bezkrwawy, a blizny minimalne. Z użyciem diatermii można operować zarówno górne, jak i dolne powieki, w zależności od potrzeb pacjenta. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko i pozwala pacjentowi szybciej wrócić do domu.