Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Jak powstają zmarszczki?

kobieta ze zmarszczkami mimicznymi

Choć trudno to zaakceptować- zmarszczki są naturalnym procesem starzenia się skóry. Definiuje się je jako podłużne załamania struktury skóry oraz warstwy podskórnej, złożonej z włókien kolagenu i elastyny. Pierwsze zauważyć można już po 25. roku życia. Dlaczego, u niektórych zagłębienia na skórze pojawiają się wcześniej i są głębsze, a innych nadal ten problem nie dotyczy? Istnieją bowiem różne przyczyny, będące źródłem wcześniejszego starzenia się skóry. Na niektóre mają wpływ codzienne nawyki, inne są kwestią genetyki.

Jak powstają zmarszczki? Poznaj mechanizmy.

Powstające deformacje skórne, które przybierają formę linii, bruzd bądź fałdek pojawiają się na skutek:

-wiotczenia skóry z powodu ubytku kolagenu i elastyny w naturalnym procesie starzenia się oraz pod wpływem działania czynników zewnętrznych. W efekcie skóra traci swoje podparcie i zaczyna się marszczyć,

-osłabieniu aktywności gruczołów łojowych i potowych oraz spadku zawartości lipidów w strukturze bariery hydrolipidowej. Skóra narażona jest wtedy na dynamiczniejszą utratę nawilżenia, podrażnienia i powstanie ubytków w jej strukturze. 

-postępującego z wiekiem, spadku poziomu kwasu hialuronowego w skórze. Odpowiada on za sprężystość i gładkość tkanek skórnych, ponieważ ma zdolność wiązania wody. 

Rodzaje zmarszczek:

  • grawitacyjne- powstają przez naturalną utratę sprężystości skóry, postępującej w czasie. Lokalizują się na podbródku, szyi, fałdach nosowo-wargowych i wewnętrznych powierzchniach ramion. 
  • mimiczne- związane z rutynowo powtarzanymi ruchami mięśni twarzy. Pojawiają się najwcześniej w okolicy oczu, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Zaliczamy do nich promieniste “kurze łapki” wokół oczu, zmarszczki palacza, “zdziwienia” na czole i “zmarszczki marionetki”(efekt stałego smutku na twarzy)
  • strukturalne – powstają na skutek długotrwałego oddziaływania czynników zewnętrznych. Występują na całej twarzy.

Istnieje kilka czynników, nasilających powstawanie zmarszczek:

Skurcze mięśni twarzy– jak już wspomniano, mają istotny wpływ na powstawanie zmarszczek mimicznych. Powtarzane gesty ekspresji, jak: uśmiechanie się, marszczenie brwi, mrużenie oczu, powodują, że zmarszczki stają się bardziej widoczne.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) – może powodować przedwczesne starzenie się skóry, znane również jako fotostarzenie. Ekspozycja na promieniowanie UV powoduje rozpad włókien kolagenowych i prowadzi do produkcji nieprawidłowej elastyny. Pod ich wpływem tworzą się w skórze wolne rodniki- niesparowane, aktywne cząsteczki tlenu, odpowiedzialne za wiele destrukcyjnych procesów. Odpowiadają za niszczenie lipidów, białek i enzymów komórkowych ważnych dla zdrowego wyglądu skóry. 

Palenie- zdrowa skóra nieustannie się regeneruje. Stary kolagen rozpada się i usuwa. Naukowcy odkryli, że palenie zmniejsza produkcję nowego kolagenu. Tytoń ma również wpływ na niedotlenienie komórek, co pogłębia efekt osłabienia regeneracji.

Zmiany hormonalne-zauważalne zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy. Gdy ustępuje czynność jajników, maleje produkcja estrogenów. Hormony te działają m.in na fibroblasty produkujące kolagenu. Skóra więc staje się mniej elastyczna, zmniejsza się jej gęstość.

Czynniki środowiskowe- toksyczne zanieczyszczenia powietrza dostające się do porów skóry również mają istotny wpływ, na to jak powstają zmarszczki (dynamika, głębokość, lokalizacja). Dwutlenek azotu, sadza czy pył zawieszony nie sprzyjają dobrej kondycji skóry.

Stres– nadmierny poziom kortyzolu (zwany hormonem stresu) również uszkadza fibroblasty produkujące kolagen. W efekcie nasila destrukcję skóry.

Podrażnienia (np. agresywnymi kosmetykami) sprzyjają powstawaniu ubytków w płaszczu lipidowym, zwiększając jej narażenie na działanie słońca i wolnych rodników.

Szybka utrata masy ciała– predysponuje szczególnie do zmarszczek szyjnych. Znane jako “naszyjnik Wenus” lub “skóra indyka”. Pojawiają się w wyniku utraty tkanki tłuszczowej bezpośrednio pod skórą szyi. 

Czynniki wyżej wymienione, to tylko niektóre mogące mieć wpływ na to jak powstają zmarszczki. Często jednak najistotniejsza okazuje się genetyka.Skóra, która cechuje się suchością oraz wrażliwością starzeje się o wiele szybciej, niż skóra tłusta i mieszana. Zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej u kobiet szczupłych, które mają niewielkie zapasy tkanki tłuszczowej.

kobieta pielęgnuje skórę

Czy istnieją metody na pozbycie się zmarszczek?

Zmarszczki są naturalnym rezultatem postępującego czasu. Jednak prawidłowo dobrana pielęgnacja skóry może opóźnić ten proces. Warto skupić się przede wszystkim na skutecznym oczyszczaniu skóry, najlepiej w gabinecie specjalistów (za pomocą kwasowych peelingów, oczyszczania wodorowego lub mikrodermabrazji). Kluczowa jest również gęstoodżywcza dieta bogata w przeciwutleniacze (chroniące przed wspomnianym stresem oksydacyjnym), witaminy (przede wszystkim A, E, C i z grupy B) i wartościowe tłuszcze. Należy pamiętać o aspekcie odpowiedniego nawodnienia i regularnej aktywności fizycznej i unikaniu wspomnianych czynników ryzyka.

Natomiast chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna oferują szereg procedur, które przyniosą efekt redukcji zmarszczek na stałe lub na dość długi okres czasu. Doświadczeni lekarze proponują m.in.: zabieg Plasma Complex, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy zabiegi laserem frakcyjnym CO2. 

Scroll to top