Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Jakie są rodzaje liftingu twarzy?

kobieta po liftingu twarzy

Systematyczny zanik włókien kolagenowych w skórze sprawia, że już po 25. roku życia na skórze można dostrzec pierwsze subtelne oznaki starzenia. Nie jest to oczywiście regułą, ponieważ na tempo utraty jędrności skóry wpływa wiele indywidualnych czynników. Mowa tu o sposobie pielęgnacji, predyspozycjach genetycznych, czy ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak nawet najbardziej przykładne dbanie o cerę, często nie jest w stanie zapobiec naturalnym procesom starzenia się skóry. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na skorzystanie z metod oferowanych przez nowoczesną chirurgię plastyczną.

Czym jest lifting twarzy?

W medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej lifting twarzy obecny jest od lat i choć metody jego przeprowadzania ewoluują wraz z rozwojem tych dziedzin, to nadal z założenia oznaczają naciągnięcie i uniesienie skóry twarzy. Lifting ma na celu m.in.: poprawienie rysów twarzy; przywrócenie jej naturalnego i pożądanego owalu i młodego wyglądu.

Rodzaje liftingu twarzy

Wśród najpopularniejszych zabiegów liftingujących wyróżnia się chirurgiczny lifting twarzy, a także szereg zabiegów nieinwazyjnych. Czym się różnią i jakie efekty można dzięki nim osiągnąć?

kobieta po liftingu twarzy

Chirurgiczny lifting twarzy

Zabiegiem, który najczęściej kojarzony jest przez pacjentów z pojęciem liftingu twarzy, jest chirurgiczne naciągnięcie skóry w kierunku “w górę i do tyłu”. Polega on na nacięciu skóry wzdłuż linii włosów, na skroniach, za oraz przed uszami. Tak ustala się nowe granice, aby przywrócić twarzy pożądany owal i utraconą jędrność. Po operacji chirurg plastyk zakłada bardzo cienkie szwy w miejscach, w których po wygojeniu, blizny będą właściwie niewidoczne. 

Niewątpliwą zaletą liftingu chirurgicznego jest trwałość uzyskanych rezultatów wizualnych. Jeżeli nie pojawią się wskazania do wykonania ewentualnych poprawek, to zazwyczaj zabiegu nie trzeba powtarzać nawet przez kilkanaście kolejnych lat! 

To, co warto wiedzieć odnośnie liftingu chirurgicznego to fakt, że jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym i w związku z tym nie każdy pacjent może zostać do niego zakwalifikowany. W kontekście tego rodzaju liftingu trzeba mieć także na uwadze, że rekonwalescencja po zabiegu może być długa i bardziej uciążliwa dla pacjenta, w porównaniu z mniej inwazyjnymi procedurami. Ponadto, na docelowe efekty chirurgicznego liftingu twarzy czeka się nawet pół roku, w zależności od tempa regeneracji skóry i zanikania opuchlizny.

Lifting głęboki

W tradycyjnym liftingu klasycznego podciągnięciu podlega tylko skóra. Nowsze metody operacyjne zakładają, że proces starzenia dotyczy nie tylko skóry, ale i głębiej leżących tkanek – tkanki tłuszczowej oraz powięzi powierzchownej i leżących pod nią mięśni. W związku z tym wielu chirurgów wychodzi z założenia, że celowe jest również przemieszczenie ku górze i poprawa napięcia również tych głębiej leżących warstw. Ta taktyka nosi nazwę liftingu głębokiego, inaczej Deep Plane Lifting.

Uważa się, iż ta metoda niesie za sobą liczne zalety m.in.: powierzchnia twarzy jest naturalnie odmłodzona i gładka, a nie napięta, jak przy klasycznym liftingu. Pomaga to również w utrzymaniu dopływu krwi do twarzy, co pozwala na szybsze gojenie, i krótszą rekonwalescencję. Efekt zabiegu – w zależności od naszego stylu życia – utrzymuje się 10-15 lat.

Lifting wolumetryczny kwasem hialuronowym

Jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu w głębokie warstwy skóry specjalnej odmiany kwasu hialuronowego (gęstszej od standardowych wypełniaczy). Dzięki temu wypełniane są te obszary twarzy, które utraciły jędrność i napięcie. Dzięki wolumetrii można: poprawić kontur linii szczęki, kości policzkowych, podbródka; zredukować mniejsze zmarszczki mimiczne, a także zniwelować tzw. “dolinę łez”.

Zabieg wolumetrii wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, co pozwala na maksymalne zredukowanie dyskomfortu. Po wolumetrii mogą pojawić się krótkotrwałe objawy jak: ból, zasinienie, obrzęk. Efekt widoczny jest od razu po zabiegu, a utrzymuje się średnio przez 18 miesięcy.

lifting kwasem hialuronowym

Wolumetria z wykorzystaniem własnego tłuszczu

Popularną metodą wskazaną do poprawy rysów twarzy i odmłodzenia wyglądu jest także autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej, inaczej lipotransfer. Zabieg polega na pobraniu tłuszczu z wybranej części ciała i przeszczepienie w okolice twarzy. Uzyskany w wyniku obróbki koncentrat tłuszczowy zawiera cenne komórki macierzyste. Dzięki temu, oprócz odbudowy objętości i możliwości redukcji ubytków tkanek, zapewnia unikalne właściwości ich regeneracji. Niewątpliwą zaletą lipotransferu jest możliwość połączenia korekcji ubytków tkanki skórnej, poprawy jej jakości oraz wyszczuplenia sylwetki podczas jednego zabiegu.

Po zabiegu z reguły dochodzi do niewielkiego obrzęku i zasinienia miejsc poddawanych lipotransferowi, który utrzymuje się 2- 3 dni. Okres rekonwalescencji, kiedy należy ograniczyć intensywną aktywność fizyczną i narażenie na urazy mechaniczne, trwa zazwyczaj od 3 do 5 dni.

przygotowanie do lipotransferu

Zabieg liftingujący nićmi PDO

Nici PDO to alternatywa dla pełnowymiarowej liftingującej operacji plastycznej bez bólu i blizn, za to z wyjątkowo naturalnym rezultatem. Po zabiegu można spodziewać się skóry wygładzonej, jędrnej z podniesionymi i “wyostrzonymi” rysami twarzy, co przekłada się na młodszy, promienny wygląd.

Zabieg polega na wprowadzeniu za pomocą cienkiej igły nici PDO pod skórę Pacjenta. Nić zostaje odpowiednio ułożona tworząc swego rodzaju „rusztowanie”, silnie podtrzymujące tkanki skórne. Technika wprowadzania nici PDO nie jest przypadkowa. Wykorzystuje ona naturalne linie napięcia skóry, co dodatkowo wspomaga uzyskanie efektu zbliżonego do liftingu chirurgicznego.

Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu może występować jedynie lekkie zaczerwienienie, tkliwość i zasinienie w miejscach wprowadzenia nici. Nie zakłada się żadnych opatrunków ani nie wymaga się ograniczenia codziennych aktywności. 

Co ważne, efekt zabiegu widoczny jest od razu i ma to związek z mechanicznym podtrzymywaniem tkanek. Działanie stymulujące nici (pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny w skórze) zaczyna się po 2 tygodniach i utrzymuje się do 2 lat. 

Scroll to top