Upływający czas w szczególny sposób zostawia ślad na delikatnej skórze okolic oczu. Systematycznie staje się ona pozbawiona jędrności, nadmiar tkanek powoduje opadanie powieki, powstają charakterystyczne “worki pod oczami”. Defekt nadmiaru tkanek okolic oczu może mieć również charakter wrodzony. Co istotne, opadające tkanki powiek nie stanowią jedynie problemu natury estetycznej, a również prowadząc do konsekwencji zdrowotnych. Czy pełnowymiarowa plastyka powiek to jedyne rozwiązanie tych problemów? Czym jest lifting brwi?
Czym są zabiegi z zakresu liftingu brwi?
Efekt “otwartego oka”, pozbawionego wiotkiej i pomarszczonej skóry w okolicach to niewątpliwie atut urody, będący w stanie całkowicie odmienić wyraz twarzy. Co więcej, pozostawienie bez leczenia nadmiaru skóry i tkanki podskórnej w okolicach oczu, może prowadzić w konsekwencji do ograniczenia pola widzenia, chronicznego zmęczenia, przewlekłych bólów głowy, jak również do istotnego ograniczenia akceptacji swojej osoby.
Alternatywną dla pełnowymiarowej operacji plastyki powiek, która polega na usunięciu nadmiaru tkanek okolic oczy, okazuje się lifting brwi.
Chirurgiczny lifting brwi można podzielić na kilka metod zabiegowych:
- Lifting boczny brwi (skroniowy).
- Lifting brwi i czoła (metoda endoskopowa).
- Lifting brwi bezpośredni.
Każdy z tych zabiegów różni się nie tylko metodą chirurgiczną, ale również osiągniętymi efektami. Przed zabiegiem przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny z Pacjentem, mający na celu zapoznanie się z jego historią choroby oraz oczekiwaniami względem efektów zabiegu. Dzięki temu lekarz, na podstawie rozmowy i badania Pacjenta, może zaproponować najlepszą, dla danego Pacjenta, metodę zabiegową.
Lifting boczny brwi (skroniowy)
Lifting boczny brwi nazywany jest też liftingiem skroniowym. To mniej inwazyjna odmiana pełnowymiarowego liftingu czoła, skupiająca się na uniesieniu jedynie zewnętrznej granicy brwi. Polega na wykonaniu cięcia na linii włosów. Z tego dostępu, w kolejnym kroku, chirurg może podciągnąć tkanki, jak również wymodelować prosty łuk brwi. Lifting skroniowy często łączony jest z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Mają one na celu wypełnienie głębszych bruzd w środkowej części czoła.
Endoskopowy lifting czoła i brwi
W przypadku liftingu endoskopowego możemy uzyskać dodatkowo korekcję części przyśrodkowej brwi- wygładzenie zmarszczek między łukami brwiowymi. Zabieg polega bowiem na uniesieniu całej skóry czoła, poprzez pociągnięcie ku górze linii włosów. Odbywa się to przy użyciu endoskopu (specjalne urządzenie zaopatrzone w kamerę), którym wykonuje się precyzyjne mikro nacięcia wzdłuż linii włosów.
Lifting brwi bezpośredni
Ta odmiana liftingu twarzy, polega na wycięciu mikro fragmentów skóry poprzez cięcie poprowadzone tuż nad brwiami. Dzięki temu Pacjent uzyskuje efekt wygładzenia okolic oczu oraz rezultat “otwartego oka” poprzez uniesienie linii brwi.
Lifting brwi- jakie efekty można uzyskać?
Zabiegi z zakresu liftingu brwi potrafią przynieść zaskakujące efekty odmłodzenia ogólnego wyrazu twarzy. Zostaje to osiągnięte poprzez odciążenie i otwarcie oka oraz zliftingowana i wygładzenie skóry tych okolic. Niewątpliwie wpłynie to na znaczne podniesienie komfortu życia Pacjenta na wielu płaszczyznach.
Plastyka powiek czy lifting brwi? Co wybrać?
Decyzja o tym, który z zabiegów sprawdzi się lepiej u danego Pacjenta podejmuje lekarz, na podstawie oceny predyspozycji anatomicznych Pacjenta oraz jego oczekiwań. Pełnowymiarowa plastyka powiek rekomendowana jest Pacjentom zmagającym się nie tylko z wiotkością skóry okolic oczy, ale również z przepukliną tłuszczową oczodołową, nadmiernie rozbudowanym fragmentem mięśnia okrężnego oka oraz ograniczeniem pola widzenia poprzez opadającą powiekę. Natomiast, gdy Pacjentowi zależy na wygładzeniu zmarszczek czoła i okolic oczu, redukcji czoła czy zmianie kształtu brwi- tutaj z reguły lepiej sprawdzi się lifting. Często Pacjenci decydują się na dwa te zabiegi jednocześnie, aby zapewnić maksymalne odmłodzenie wyrazu twarzy i spojrzenia.