Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Operacja piersi a ciąża

atrakcyjna kobieta z powiększonymi piersiami

Operacje piersi zajmują czołowe miejsce w zabiegach chirurgii plastycznej. Najczęściej wykonywane jest powiększenie biustu, za pomocą implantów. Statystyki mówią, że w ciągu roku piersi powiększa około 1,4 miliona osób. Mimo tego, pacjentki często zastanawiają się jak operacja wpłynie na planowane karmienie piersią, przebieg ciąży i nad utrzymaniem się wyglądu zoperowanego biustu po porodzie. Operacja piersi a ciąża- rozwiejmy najczęstsze wątpliwości!

Operacja piersi a przebieg ciąży

Według analiz, powiększenie piersi najczęściej interesuje osoby w wieku od 19 do 34 lat (47,9% procedur). Są to więc, zazwyczaj, kobiety w wieku rozrodczym i okołomacierzyńskim. Te statystyki potwierdzają więc fakt bezpieczeństwa używanych materiałów i technik operacyjnych. Prawidłowa ciąża nie ma wpływu na optymalnie umiejscowione implanty, zaś same protezy nie ingerują z prawidłowym rozwojem płodu. Nowoczesne protezy piersiowe posiadają porowatą strukturę, dobrze dopasowującą się do otaczających tkanek. Ich granice są wykonane z wytrzymałych materiałów z dodatkowym wzmocnieniem. Współczesne techniki operacyjne, dają możliwość umieszczenia implantu pod mięśniem piersiowym lub sposobem, gdzie górna część wypełnienia znajduje się pod mięśniem, a dolna pod gruczołem. To chroni wkładki przed wzrostem obciążenia w czasie ciąży.Ryzyko uszkodzenia implantów wzrasta jedynie w czasie wypadków, uprawiania sportów ekstremalnych, z powodu nieprawidłowego wszczepienia implantu lub nieprawidłowo wykonanego badania mammograficznego. Właśnie dlatego powiększenie biustu przed ciążą jest uznawane za bezpieczne.

Operacja piersi a laktacja

To bardzo popularny temat mitów o chirurgii plastycznej! Implanty piersi w żaden sposób nie zakłócają procesu laktacji. Potwierdzają to rygorystyczne badania oraz tysiące pacjentek w takiej sytuacji. Fikcją jest również stwierdzenie, że wraz z mlekiem matki do organizmu dziecka przedostają się cząsteczki silikonu. Jest to niemożliwe, ze względu na wyjątkową wytrzymałość, odporność na uszkodzenia i izolację wkładki implantacyjnej. Implanty nie mają również żadnego wpływu na ilość wytwarzanego w piersiach mleka, jest to sprawa indywidualna, organizmu każdej kobiety.

Czy wygląd zoperowanych piersi zmienia się po ciąży?

Ciąża to czas intensywnych zmian w organizmie kobiety. W tym czasie, jak i po rozwiązaniu- również piersi ulegają zauważalnej przemianie. Następuje rozrost i wzrost napięcia tkanki gruczołowej piersi oraz zwiększenie jej ukrwienia. Wizualnie daje to efekt większych, jędrniejszych i zdrowszych piersi. Zwykle kształt i rozmiar piersi utrzymują się aż do okresu zakończenia laktacji. Po tym czasie, piersi powracają do pierwotnego wyglądu. Powiększenie gruczołów piersiowych z następującą później utratą objętości skutkuje rozciągnięciem skóry i utratą jej jędrności. Niektóre kobiety zauważają powstanie efektu tzw. obwisłych piersi. 

Ciąża jednakowo wpływa na zmiany w piersiach naturalnych, jak i tych powiększonych operacyjnie. Zakres tych zmian jest indywidualny, trudny do przewidzenia. Jednak obecność implantów poprzez zapewnienie odpowiedniego wypełnienia, może minimalizuje niekorzystny skutek ciąży na wygląd piersi. Czasami zdarza się, iż wymagana jest korekcja operacji piersi dla odtworzenia ich stanu (osiągniętego po zabiegu), która zwykle polega na podniesieniu piersi z implantami.

Jak szybko po operacji piersi można zajść w ciążę? 

Najważniejszym aspektem podczas planowania zabiegu w okresie okołomacierzyńskim jest konieczność rekonwalescencji. Kilka tygodni po zabiegu nie wolno podnosić nic ciężkiego, co przy niemowlaku może być niemożliwe. Należy też odpoczywać, prowadzić ogólnie oszczędny tryb życia i stawiać się regularnie na wizytach kontrolnych.

Jak szybko po ciąży można powiększyć piersi? 

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Jednak konsultacja przedoperacyjna powinna odbyć się przynajmniej 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, co umożliwia osiągnięcie stabilizacji kształtu piersi oraz pozwala uniknąć ryzyka infekcji oraz przykurczu torebki implantu związanego z obecnością mleka.

Najważniejsza jest konsultacja lekarska

Pytanie o plany macierzyńskie, przebyte porody czy obecne karmienie piersią powinny paść już na pierwszym etapie konsultacji z chirurgiem, mającym wykonać operację biustu. Będzie to miało znaczenie w wyborze techniki zabiegowej oraz w prawidłowym przygotowaniu pacjentki do procedury. Warto również, w razie jakichkolwiek wątpliwości, zadawać pytania swojemu lekarzowi prowadzącemu. 

Scroll to top