Uszy odstające, zniekształcone, zbyt duże lub po prostu “inne” od rówieśników stają się pretekstem do wyzwisk, obśmiewania i wykluczenia dziecka w szkole czy przedszkolu. Przewlekłe narażenie dziecka na takie sytuacje może odcisnąć poważne piętno na postrzeganiu siebie oraz prowadzić do wycofania z życia społecznego. Dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na operację uszu u dziecka najwcześniej jak to możliwe- zarówno ze wskazań medycznych, jak i estetycznych.
Operacje uszu u dzieci- kiedy można je przeprowadzić?
Wiek dziecka jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o korekcji uszu. Kiedy dziecko rośnie, jego anatomiczna struktura ucha również ulega zmianie. Z tego powodu ważne jest, aby poczekać, aż struktura ucha się ustabilizuje przed przeprowadzeniem operacji. Zazwyczaj operacje uszu mogą być przeprowadzane po ukończeniu około 5- 6 roku życia, kiedy ucho jest już w pełni rozwinięte.
Operacje uszu u dzieci- wskazania
Chirurgiczna korekta uszu, fachowo nazywana otoplastyką, polega na nadaniu prawidłowego wyglądu małżowinie usznej poprzez jej odpowiednie wymodelowanie. Dynamicznie rozwijająca się chirurgia plastyczna oferuje redukcję różnorodnych nieprawidłowości budowy uszu przy wysokim profilu bezpieczeństwa zabiegów. Operacji mogą zostać poddane wady uszu u dzieci, takie jak:
Uszy odstające
Uszy odstające to najczęstsza wada estetyczna tej części ciała- zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Według norm medycznych mówimy o niej wówczas, gdy ich odległość od powierzchni czaszki wynosi od 15 do 20 mm. Zazwyczaj jest to wada wrodzona ucha zewnętrznego, powstająca na skutek nieprawidłowego wykształcenia się grobelki, czyli wypukłej części chrząstki, za którą ucho zagina się w kierunku tyłu głowy. Do pozostałych przyczyn należą: nieproporcjonalnie duża muszla ucha oraz jednostki chorobowe, takie jak: dystrofia miotoniczna, zespół Downa czy alkoholowy zespół płodowy.
Zabieg korekcji uszu odstających umożliwia nie tylko uzyskanie przylegających, mniejszych, symetrycznych uszu, które nie przykuwają uwagi innych, ale przede wszystkim odzyskanie komfortu psychicznego.
Zwinięte małżowiny uszne
Małżowiny zwinięte, potocznie nazywane też “ o kształcie filiżanki”, to wada związana z nieprawidłową budową małżowiny. Polega ona na zwinięciu się jej górnej części na zewnątrz lub do wewnątrz, a czasami zdarza się, że jest zwinięta całkowicie. Chirurgiczna korekta tego defektu pozwala na trwałe przywrócenie naturalnej formy ucha.
Zbyt duże małżowiny uszne
Dla dzieci zmagających się z przerośnięciem jednej lub obu małżowin usznych wybawieniem jest zabieg chirurgicznego zmniejszenia małżowin usznych. Efektem operacji jest zmniejszenie i symetryzacja małżowin usznych. Dzięki czemu twarz odzyskuje harmonię, a mały Pacjent zadowolenie z odbicia w lustrze.
Całkowity lub częściowy niedorozwój małżowiny usznej
Mikrocja to wada wrodzona, polegająca na braku lub niewykształceniu pewnych struktur ucha. W przypadku całkowitego braku małżowin usznych wadę określa się mianem anocji. Operacja chirurgiczna polega na ukształtowaniu ucha z pobranej wcześniej chrząstki żebrowej, aby uzyskać efekt maksymalnie zbliżony do fizjologicznego.
Urazy mechaniczne
Równie częstą sytuacją jest konieczność rekonstrukcji ucha po urazach, w konsekwencji których doszło do zerwania płatka ucha czy ubytków małżowiny. Zadaniem chirurga jest odbudowanie prawidłowego kształtu ucha przy pozostawieniu jak najmniej widocznych blizn.
Guzek Darwina
Określeniem tym nazywamy zgrubienie w tylnej, górnej części obrąbka małżowiny usznej. Jest to cecha wrodzona występująca, aż u co dziesiątego człowieka. Defekt ten również podlega możliwości redukcji metodami chirurgii plastycznej.
Operacje uszu u dzieci- wymagane znieczulenie ogólne
Wszelkie operacje uszu u dzieci przeprowadzane są z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Wynika to z faktu, iż dzieci mają z natury “deficyt cierpliwości”. Przekłada się to na brak współpracy z lekarzem podczas operacji. Dzieci mogą bardzo różnie reagować na nieznane im środowisko, w którym odbywa się zabieg. Dlatego też, przed wykonaniem operacji wskazana jest rozmowa przygotowująca dziecko. Przeprowadzana jest ona przez rodziców, lekarza lub psychologa- aby zapewnić maluchowi wsparcie w nowej dla niego sytuacji.