Osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Platelet Rich Plasma) to preparat pozyskiwany z krwi własnej pacjenta. Stężenie w nim płytek krwi jest do 9 razy większe niż w osoczu fizjologicznym. Wiąże się to jednocześnie z wyższym stężeniem płytkopochodnych czynników wzrostu, które uczestniczą w procesach regeneracyjnych tkanek. Dlatego PRP z powodzeniem wykorzystywane jest w wielu dziedzinach medycyny, w tym estetycznej.
Jak wygląda terapia osoczem bogatopłytkowym?
Proces produkcji PRP polega na pobraniu krwi obwodowej od pacjenta i jej wirowaniu skutkującym oddzieleniem elementów morfotycznych krwi. Uzyskuje się w ten sposób preparat, który oprócz płytek krwi, zawiera białka odpowiedzialne za prawidłowe przyleganie do siebie komórek- fibrynę, fibronektynę i vitrinectynę. Pełnią one kluczową rolę w procesie odbudowy komórek. Celem stosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie jest dostarczenie płytkowych czynników wzrostu do miejsc, które wymagają stymulacji do regeneracji i wzrostu.
Zabiegi te są w pełni bezpieczne. Wstrzykiwany preparat uzyskuje się własnej krwi pacjenta, co eliminuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Co prawda tuż po podaniu osocza bogatopłytkowego na skórze może pojawić się zaczerwienienie, delikatny obrzęk i bolesność, ale jest to charakterystyczna reakcja organizmu na zastosowany zastrzyk. Objawy te szybko ustępują. Nie należy się też obawiać, że terapia osoczem bogatopłytkowym będzie bolesna. Przed wstrzyknięciem preparatu na skórę nanoszony jest krem mający na celu zminimalizowanie odczuwania dyskomfortu.
Osocze bogatopłytkowe a medycyna estetyczna
Spektrum zastosowania PRP w medycynie estetycznej jest bardzo szerokie. Dzięki tej innowacyjnej metodzie można uzyskać efekt długotrwałej rewitalizacji oraz zadziałać prewencyjnie przeciwstarzeniowo, dzięki wykorzystaniu własnych komórek. Efekty zabiegu postępują stopniowo wraz z odbudowującymi się włóknami kolagenowymi. Skóra już po 1-2 tygodniach jest bardziej napięta i wygładzona. Cera ma ładniejszy koloryt, jest odświeżona, promienna, poprawia się także w widoczny sposób tekstura skóry.
Mezoterapia PRP skóry twarzy- “wampirzy lifting”
Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu preparatu bardzo płytko pod skórę. Dzięki temu wykorzystywana substancja dociera do warstwy brodawkowatej naskórka i tam oddziałuje bezpośrednio na komórki macierzyste oraz fibroblasty. Preparat wstrzykuje się co ok. 1 cm na danym obszarze skóry.
Zabieg wykonywany jest w celu rewitalizacji skóry (najczęściej twarzy, szyi, dekoltu), poprawy jej elastyczności i nawilżenia. Wskazanie do zabiegu stanowi skóra wymagająca odnowy, odżywienia, z objawami starzenia- jak zmarszczki mimiczne np. „kurze łapki” czy cienie pod oczami. Metoda umożliwia także rewitalizację ust i skóry dłoni.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym owłosionej skóry głowy
Zabieg zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia te zniszczone oraz przyspiesza ich porost. Korzyści ze stosowania PRP wykazano w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego. Międzyzabiegowa terapia osoczem bogatopłytkowym umożliwia także uzyskanie istotnie lepszych efektów przy danych metodach przeszczepiania włosów.
Terapia rozstępów skórnych i blizn
Wykazano, że śródskórne iniekcje PRP wpływają na wzrost liczby włókien elastyny, ich wydłużenie i pogrubienie. Dlatego uzasadnione jest wykorzystanie PRP w przyspieszeniu gojenia się ran, poprawie wyglądu blizn oraz redukcji rozstępów skórnych.
Osocze bogatopłytkowe a medycyna estetyczna- przeszczepy tkanki tłuszczowej
Osocze bogatopłytkowe w niektórych przypadkach włącza się do zabiegów autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej (polegających na aspiracji tłuszczu pacjenta i podaniu go w inne okolice ciała w celach estetycznych i/lub rekonstrukcyjnych). Wykazano, że wykorzystanie osocza bogatopłytkowego może poprawiać jakość przeszczepionego tłuszczu. Poza tym przyspiesza proces gojenia oraz redukuje ryzyko powikłań.
Podsumowanie- dla kogo zabiegi z wykorzystaniem PRP?
Terapia osoczem bogatopłytkowym polecana jest osobom chcącym pozbyć się problemów takich jak:
- zmarszczki i nieestetyczne fałdy, najczęściej wynikające z fizjologicznego procesu starzenia się skóry oraz z przewlekłej ekspozycji na UV,
- zmęczona, wysuszona, wiotka i pozbawiona blasku skóra, szczególnie charakterystyczna dla palaczy,
- niejednolity odcień cery,
- widoczne blizny, np. potrądzikowe,
- przyśpieszenie gojenia się ran przewlekłych takich jak np. owrzodzenia podudzi,
- rozstępy, wiotka skóra na brzuchu czy ramionach
- terapia łysienia
Ponadto, małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego sugerowane są osobom jako możliwa alternatywna metoda odmłodzenia skóry dla operacji chirurgii plastycznej.