Rejestracja telefoniczna:

535 352 151

Plastyka
brzucha

Plastyka brzucha

Jest to wspólna nazwa dla wielu różnych operacji mających poprawić wygląd powłok brzusznych uszkodzonych w wyniku ciąży, utraty masy ciała lub starzenia się organizmu.

Możemy wyróżnić : typową plastykę brzucha, miniplastykę brzucha, odwróconą plastykę brzucha, odssysanie tłuszczu z okolicy brzucha też możemy zaliczyć do tej samej grupy zabiegów.

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i polega ona na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej poniżej pępka z cięcia biegnącego od jednego talerza biodrowego poprzez okolicę nadłonową do drugiego talerza. W typowej plastyce brzucha wypreparowuje się też pępek i wszywa w nowe miejsce. Najczęściej wzmacnia się mięśnie proste przez założenie specjalnych szwów. Po zabiegu pozostaje blizna biegnąca w dole brzucha, którą można łatwo ukryć w bieliźnie i blizna wokół pępka.

Wskazania dotyczące tej operacji to przede wszystkim nadmiar wiotkiej skóry, luźne, zwisające fałdy, uwypuklenia ku przodowi, jak również inne zmiany związane z otyłością lub przebytą ciążą.

Miniplastyka różni się od standardowego zabiegu brakiem przemieszczenie pępka, krótszą blizną i brakiem blizny wokół pępka.

Odwrócona plastyka brzucha polega na wykonaniu cięcia poniżej piersi i zarezerwowana jest dla osób w starszym wieku.

Pobyt w klinice 1 - 2dniowy, usunięcie szwów z okolic pępka po 7 dniach, pozostałe szwy usuwane są w 10-12 dobie od operacji, kąpiel możliwa po 5 dniach, pełny powrót do aktywności fizycznej po 4 tygodniach. Wymagane jest noszenie specjalnego pasa przez 1 miesiąc.

Pierwsze dni po operacji plastyki brzucha mogą oznaczać dla pacjenta dyskomfort w trakcie prób prostowania się. Dlatego też niezbędne jest poruszanie się mniej więcej co dwie godziny w ciągu dnia. Nie powinno się zbyt długo leżeć w łóżku, gdyż taki stan może doprowadzić do wystąpienia zakrzepów krwi na nogach. Z biegiem czasu niezbędne jest spokojne zwiększanie aktywności ruchowej.

Należy mieć świadomość, że napięcie i ciągnięcie skóry może powodować ból np. przy korzystaniu z toalety czy kaszlu. Wówczas zaleca się zażywać środki przeciwbólowe. Wskazane jest również przyjmowanie dużej ilości płynów oraz spożywanie owoców i innych produktów bogatych w błonnik. Możliwa jest również utrata czucia w obszarze, na którym wykonywana była plastyka brzucha, jednak stan ten wraca do normy po kilku miesiącach.

 

Potrzebne badania:
Morfologia, czas APTT i PT, jonogram, Antygen HBs, przeciwciała anty HCV i HiV.

Umów sie
na konsultację