Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Rekonwalescencja po operacji nosa- co warto wiedzieć?

rekonwalescencja po operacji nosa

Nos to przede wszystkim składowa układu oddechowego. Jednak ze względu na swoje centralne położenie na twarzy pełni również ważną rolę estetyczną. Zgrabny, nieprzykuwający uwagi dodaje punkty do atrakcyjności. Natomiast garbaty, zniekształcony, zbyt duży- staje się powodem uciążliwych kompleksów. Jego defekty mogą też być źródłem istotnych problemów zdrowotnych. Nieskorygowane skrzywienie przegrody nosowej może bowiem prowadzić do dolegliwości, takich jak: chrapanie, trudności z oddychaniem, nawrotowe infekcje czy przewlekłe bóle głowy.

Rhinoplastyka- droga do satysfakcjonującego wyglądu nosa

Zabieg korekcji nosa, fachowo nazywany rhinoplastyką, z jednej strony pozwala uzyskać zgrabny, proporcjonalny i wymodelowany kształt nosa, a przez to poprawić ogólną symetrię i wyraz twarzy. Z drugiej- przywrócić prawidłowy tor oddychania i odzyskać komfort codziennych aktywności. 

efekt zabiegu operacji nosa

Istnieje kilka technik zabiegowych wykorzystywanych do plastyki nosa, przy czym ta najbardziej optymalna dobierana jest indywidualnie, do każdego Pacjenta. Dlatego też przed zabiegiem przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny z Pacjentem, mający na celu zapoznanie się z jego historią choroby oraz oczekiwaniami względem efektów zabiegu. Jest to również okazja na uzyskanie odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości. Najczęściej wykonuje się:

  • totalną korekcję nosa- operacja zarówno części chrzęstnej, jak i kostnej;
  • korekcja czubka nosa- w tym zabiegu nie dochodzi do naruszania całego szkieletu nosa;
  • korekcja przegrody nosa- najczęściej spotykanej wady budowy nosa;
  • korekcja nosa poroszczepowego- zabieg rekomendowany jest osobom urodzonym z rozszczepem wargi lub/i podniebienia, które nie otrzymały odpowiedniej pomocy na samym początku leczenia;
  • korekcja nosa pourazowego- zniwelowanie wszelkich deformacji kształtu nosa, wynikające z przebytego urazu mechanicznego np. wypadku komunikacyjnego, pobicia czy upadku.

Rekonwalescencja po operacji nosa

W pierwszych dobach od zabiegu może pojawić się obrzęk, zasinienie, ból lub dyskomfort w obrębie nosa. Dolegliwości te powinny częściowo ustąpić po zdjęciu gipsu (w 10 dobie po operacji). Jednak opuchlizna pozabiegowa, może utrzymywać się w niewielkim stopniu nawet do kilku miesięcy od operacji. Sam okres rekonwalescencji po zabiegu z reguły trwa około 3 miesiące. Jakie są ogólne zalecenia, których powinno się przestrzegać w tym czasie?

Rekonwalescencja po operacji nosa, a aktywność fizyczna

W czasie pooperacyjnym wskazane jest zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego oraz innych sytuacji możliwego narażenia miejsca operowanego na podrażnienia (mowa tu również o noszeniu okularów, bezpośrednio po zabiegu). Operowana okolica przez min. 3 tygodnie jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkie urazy, infekcje i podwyższone tętno. Nieprzestrzeganie zakazu nadmiernego wysiłku po zabiegu może skutkować nie w pełni satysfakcjonującym efektem estetycznym zabiegu, wydłużeniem gojenia, krwawieniem czy innymi powikłaniami. 

Opalanie się w czasie rekonwalescencji po operacji nosa

Jak wiadomo, nadmierna ekspozycja na słońce jest ogólnie niekorzystna dla skóry. Szkodliwe promieniowanie UV może prowadzić do powstania nieestecznych przebarwień, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. W przypadku Pacjentów po operacji plastycznej nosa, najbardziej wystającego elementu twarzy, nadmierna ekspozycja na słońce podwyższa ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz wydłuża czas gojenia się tkanek. Dlatego intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny powinno zostać ograniczone na okres do 3 miesięcy. Pamiętaj również o tym, aby bez względu na porę roku oraz przebyte zabiegi nosa używać codziennie kosmetyków z wysokim filtrem UV!

Co z makijażem po operacji nosa?

Niezmiernie ważne jest, aby przynajmniej przez dwa tygodnie po operacji powstrzymać się od wykonywania makijażu. Jest to uwarunkowane faktem, iż makijaż na świeżej ranie drastycznie zwiększa ryzyko zakażenia. Dlatego dopiero po zagojeniu i zasklepieniu się rany można stosować codzienne kosmetyki pielęgnacyjne, jak i “kolorówkę”. 

Czy w czasie rekonwalescencji mogą wystąpić problemy z oddychaniem?

Niektórzy pacjenci w okresie rekonwalescencji skarżą się na katar czy uczucie zatkanego nosa, szczególnie po operacji zmniejszenia skrzydełek nosa. Jednak nie jest to sytuacja, która powinna nas niepokoić. Objawy te objawy powinny zniknąć po maksymalnie dwóch miesiącach od wykonania zabiegu.

Spanie po zmniejszaniu nosa

Przez pierwszą dobę w nozdrzach znajduje się seton, to on utrudnia oddychanie. Skutkuje to suchością w obrębie jamy ustnej, przez co pacjenci często nie są w stanie spać po operacji. Kiedy Pacjent wróci do domu, powinien przygotować sypialnię i zaopatrzyć się w koce i poduszki. W kolejnych dniach, kiedy Pacjent jest już w domu, powinien on spać z lekko podniesioną głową na poduszkach. Spanie z uniesioną głową zminimalizuje obrzęk na nosie i gromadzenie się płynów.

spanie podczas rekonwalescencji po operacji nosa

Po większości zabiegów w obrębie nosa Pacjent ma zakładany na pierwszą dobę tzw. seton. Jest to specjalistyczny opatrunek unieruchamiający i wspierający gojenie. Opatrunek ten może powodować uczucie suchości w obrębie jamy zarówno nosowej, jak i ustnej- co czasami utrudnia zaśnięcie. Jednak sytuacja ta mija, zaraz po ściągnięciu setonu. 

Inną kwestią dotyczącą wypoczynku nocnego po operacji jest pozycja spania. Zaleca się, aby po zabiegu spać z lekko podniesioną na poduszkach głową. Zminimalizuje to obrzęk na nosie o gromadzenie się płynów, zwiększając komfort spania. Pamiętaj, aby nie spać na klatce piersiowej- może to przyczynić się do podrażnienia i przesunięcia opatrunku nosa.

Pamiętaj!

Oprócz wyżej wymienionych wskazówek, na czas rekonwalescencji po operacji nosa, należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich. Ważne jest też pilnowanie regularnych konsultacji u chirurga plastycznego.

Scroll to top