ZABIEGI

Medycyna estetyczna

Nici PDO

Od kilku lat, rośnie zainteresowanie pacjentek zabiegami z użyciem nici PDO, co to jest i jak to się je.

Nici PDO zbudowane są z polidioksanonu, syntetycznego polimeru używanego w medycynie od ok. 30 lat do produkcji nici chirurgicznych zwanych PDS. Przez ten czas substancja ta została gruntownie przebadana i użyta w wielu milionach zabiegów. Nici wykonane z polidioksanonu są nićmi wchłanialnymi, monofilamentnymi, czyli zbudowanymi z pojedyńczego włókna. Czas wchłaniania wynosi ok. 240 dni i zależy też od grubości nici. Nici rozpadają się do dwutlenku węgla i wody, substancji obojętnych dla organizmu. Włókno polidioksanonowe nie powoduje odczynu zapalnego i nie podrażnia tkanek, a jednocześnie pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych układających się wzdłuż nici i tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co skutkuje odmłodzeniem skóry.Wykorzystując te właściwości nici polidioksanonowych w 2008 r. w Korei Południowej wyprodukowano pierwsze nici PDO do zastosowania w medycynie estetycznej, jest to niewątpliwie rozwinięcie idei gruzińskiego chirurga plastycznego Marlena A. Sulmanidze twórcy nici Aptos, które są wykorzystywane w chirurgii plastycznej od 1996 roku.

W Polsce nici PDO są  używane od 2013 roku. Na rynku są dostępne nici kilku producentów, ale wszyscy pochodzą z Korei Płd.

Istnieje wiele rodzajów nici PDO różniących się długością i grubością nici, są nici pojedyncze, podwójne, skręcone, gładkie i z haczykami. Nici mogą być umieszczone w igle lub w kaniuli (czyli tępo zakończonej rurce), które ułatwiają wprowadzenie ich do skóry.

Wskazania do użycia nici PDO:

Odmłodzenie skóry twarzy, szyi, dekoltu, rąk do tego służą nici pojedyncze Mono umieszczone w igle. Należy zaznaczyć, że nici PDO doskonale spisują się w obszarach trudnych takich jak powieka dolna, warga górna tzw. „zmarszczki palacza”, można przy ich pomocy zmienc kształt twarzy wykonując tzw. V-lift.

Możemy przy pomocy nici PDO unosić tkanki twarzy, szyi, piersi, ramion, pośladków i nóg do tego typu zabiegów używa się nici skręconych lub z haczykami. Ostatnio na rynku pojawiły się nici do wykorzystania w zabiegach ginekologicznych np. zwężenia wejścia do pochwy.

Przed zabiegiem z wykorzystaniem nici PDO konieczna jest konsultacja, założenie historii choroby, wiąże się to z zebraniem wywiadu lekarskiego. Szczególne znaczenie mogą mieć leki przyjmowane przez pacjenta.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest obecność zmian ropnych w miejscu planowanego zabiegu, zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie preparatów rozrzedzających krew takich jak preparaty kwasu acetylosalicylowego, acenokumarolu i innych. Jeśli to możliwe leki te odstawia się przed planowanym zabiegiem. Przeciwwskazaniem są też choroby psychiczne, nierealne oczekiwania pacjenta, padaczka i schorzenia autoimunologiczne.

Wprowadzenie nici PDO można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej np. ze wstrzyknięciem kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej lub osocza bogatopłytkowego. Techniki łączone dają jeszcze lepsze rezultaty.

Przebieg zabiegu:

Zabieg zaczyn się od podpisania przez pacjenta świadomej zgody na zabieg, wykonania dokumentacji fotograficznej i oznaczenia miejsc wprowadzenia nici. Skóra zostaje zdezynfekowana. Wprowadzanie nici gładkich jest praktycznie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. Osoby szczególnie wrażliwe mogą wymagać zastosowania znieczulenia maścią EMLA.

Wprowadzanie nici unoszących z haczykami wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego Lignokainą.

Czas trwania zabiegu waha się od 15 do 60 minut.

Po zbiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, tkliwa, mogą zdarzyć się zasinienia i krwiaki. Nie zakłada się żadnych opatrunków, w następnym dniu można zrobić makijaż.

Efekt zabiegu widoczny jest od razu i ma to związek z mechanicznym podtrzymywaniem tkanek, działanie pobudzające nici zaczyna się po 2 tygodniach i utrzymuje się do 2 lat, skóra z każdym tygodniem staje się bardziej napięta i młodsza.

Pacjenci berdzo dobrze znoszą wprowadzanie nici PDO, znacznie lepiej niż mezoterapię czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego.

 

Literatura

1.A.Kępa, G.Mercik: Polidioksanowe nici liftingujace- nowość w medycynie estetycznej. Kosmetologia Estetyczna 3(2) 2013, 215-219.
2.M.A.Sulmanidze, T.G.Paikidz, G.M. Sulmanidze, J.M. Neigel: Facial lifting with „Aptos” threads; Featherlift, Otolarygol Clin., 38, 2005, 1109-1117.
3.E.Lerwick: Studies on the efficacy and safty of polydioxanone monofilament absorbable suture. Surg Gynecol Obstet., 156(1) 1983, 51-55.
4.A.Kępa: Nici polidioksanowe w roli głównej. Kosmetologia Estetyczna 1(3) 2014, 55-59.

Zabieg z zakresu medycyny estetycznej mający na celu usunięcie zmarszczek mimicznych lub zahamowania nadpotliwości poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej.

Wstrzyknięcie wykonuje się bez znieczulenia lub po znieczuleniu maścią EMLA.

Na twarzy można usuwać następujące zmarszczki: czoła, międzybrwiowe, zmarszczki warg tzw. palacza, linie marionetki, zmarszczki szyi i dekoltu. Istnieje możliwość wykonania tzw. nieoperacyjnego liftingu brwi.

Można też zahamować działanie gruczołów potowych pach, twarzy, dłoni w przypadku nadpotliwości miejscowej.

Działanie toksyny zaczyna się po 4-14 dniach i trwa 4-6 miesięcy.

Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu maścią EMLA lub nasiękowym Lignokainą. Przy użyciu mikrokaniul można wstrzykiwać kwas hialuronowy w głębokie zmarszczki i fałdy, np. fałdy nosowo wargowe, można przy ich pomocy powiększać usta i wypełniać ubytki tkanek miękkich np. policzki.

Zabieg jest krótki, prawie bezbolesny i nie pozostawia śladów, można bezpośrednio po nim wrócić do pracy.

Przy pomocy tradycyjnej igły wstrzykuje sie kwas hialuronowy w delikatne i krótkie zmarszczki.

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w naszej skórze. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie jej sprężystości, elastyczności oraz nawilżenia. Niestety, wraz z upływem czasu, ilość kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek i utraty napięcia skóry.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest jednym z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych zabiegów estetycznych. Podczas zabiegu, lekarz wprowadza kwas hialuronowy do skóry za pomocą cienkiej igły. Kwas ten wypełnia zmarszczki, nadając skórze gładki wygląd oraz poprawiając jej napięcie. Efekty są natychmiastowe i utrzymują się przez kilka miesięcy.

Kwas hialuronowy nie tylko wypełnia zmarszczki, ale także stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Kolagen i elastyna są odpowiedzialne za jej elastyczność i jędrność. Dzięki temu, po zabiegu, skóra staje się bardziej napięta i wygląda młodziej.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to również bezpieczny zabieg. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ponadto, zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, dzięki czemu można wrócić do codziennych obowiązków niemal od razu po zabiegu.

Jeśli zależy Ci na poprawieniu wyglądu skóry, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest godnym polecenia rozwiązaniem. Nie tylko pomoże w redukcji widocznych zmarszczek, ale również poprawi napięcie skóry, nadając jej młodszy i bardziej promienny wygląd.

 

Zabiegi wykonuje się bez znieczulenia, po znieczuleniu maścią EMLA, w znieczuleniu dentystycznym lub w znieczuleniu miejscowym.Znieczulenie zależy od miejsca podanego zabiegowi.

Kwas hialuronowy jest też wykorzystywany w mezoterapii do poprawy napięcia skóry twarzy, dekoltu, dłoni.

Zabieg polega na pobraniu przy pomocy specjalnej kaniuli,  tkanki tłuszczowej z okolic bioder lub ud i po specjalnym przygotowaniu wstrzyknięciu w ubytek.

Przeżywa ok. 30-50% przeszczepionego tłuszczu a co za tym idzie potrzebne są 2-3 zabiegi w celu uzyskania zadawalającego efektu.

Stosuje się znieczulenie miejscowe.

Potrzebne badania:

Morfologia, czas APTT i PT, antygen HBs, przeciwciała antyHCV i HiV.

Zabieg przeznaczony dla osób ze zlokalizowanym nadmiarem tkanki tłuszczowej, które nie chcą poddać się klasycznej liposukcji.

Polega na wstrzyknięciu roztworu Aqualyx w obszar z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Preparat Aqualyx jest jedynym dostępnym na rynku preparatem zarejestrowanym do wstrzykiwania w tkankę tłuszczową.

Można ostrzykiwać podbródek, piersi, brzuch, biodra, uda i okolice kolan.

Nie wymaga znieczulenia, po zabiegu krótkotrwałe dolegliwości bólowe, zaczerwienienie i obrzęk , które ustępują po kilku dniach.

Zabieg można powtarzać po 2 tygodniach.

Jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej zaliczany do medycyny regeneracyjnej.

Polega na pobraniu od pacjenta krwi i wyizolowaniu z niej osocza bogatopłytkowgo. Zabieg jest krótki trwa ok. 20 min. może wymagać znieczulenia miejscowego maścią EMLA.

Płytki krwi poza udziałem w krzepnięciu krwi zawierają dużą ilość czynników wzrostu i tą ich właściowść wykorzystuje się w tym zabiegu.

Osocze bogatopłytkowe stosuje się do mezoterapii skóry twarzy, szyi, dekoltu, rąk w celu ich odmłodzenia. Z kolei wstrzykiwane w skórę owłosioną głowy osób łysiejących może ten proces zahamować i odwrócić.

Innym zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest jego połączenie z przeszczepem tłuszczu zwiększające przeżywalność tłuszczu do 100%.

Osocza bogatopłytkowego używa się też do przyspieszenia gojenia ran przewlekłych takich jak np. owrzodzenia podudzi.

Zabieg jest krótki ,trwa ok. 20 minut, może wymagać znieczulenia miejscowego maścią EMLA.

Zabieg polega na nałożeniu na dany obszar skóry odpowiedniej substancji chemicznej i na kontrolowanym oparzeniu skóry, co jest bodźcem do jej odnowy.

Zabiegi przeprowadza się bez znieczulenia. Po peelingu skóra jest zaczerwieniona i może się łuszczyć.

Bardzo ważną sprawą jest stosowanie w okresie pozabiegowym kremów z flitrami przeciwsłonecznymi, w celu prfilaktyki powstania przebarwień.

Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.