ZABIEGI
Modelowanie sylwetki
Jest to wspólna nazwa dla wielu różnych operacji mających poprawić wygląd powłok brzusznych uszkodzonych w wyniku ciąży, utraty masy ciała lub starzenia się organizmu.
Możemy wyróżnić : typową plastykę brzucha, miniplastykę brzucha, odwróconą plastykę brzucha, odssysanie tłuszczu z okolicy brzucha też możemy zaliczyć do tej samej grupy zabiegów.
Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i polega ona na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej poniżej pępka z cięcia biegnącego od jednego talerza biodrowego poprzez okolicę nadłonową do drugiego talerza. W typowej plastyce brzucha wypreparowuje się też pępek i wszywa w nowe miejsce. Najczęściej wzmacnia się mięśnie proste przez założenie specjalnych szwów. Po zabiegu pozostaje blizna biegnąca w dole brzucha, którą można łatwo ukryć w bieliźnie i blizna wokół pępka.
Wskazania dotyczące tej operacji to przede wszystkim nadmiar wiotkiej skóry, luźne, zwisające fałdy, uwypuklenia ku przodowi, jak również inne zmiany związane z otyłością lub przebytą ciążą.
Miniplastyka różni się od standardowego zabiegu brakiem przemieszczenie pępka, krótszą blizną i brakiem blizny wokół pępka.
Odwrócona plastyka brzucha polega na wykonaniu cięcia poniżej piersi i zarezerwowana jest dla osób w starszym wieku.
Pobyt w klinice 1 – 2dniowy, usunięcie szwów z okolic pępka po 7 dniach, pozostałe szwy usuwane są w 10-12 dobie od operacji, kąpiel możliwa po 5 dniach, pełny powrót do aktywności fizycznej po 4 tygodniach. Wymagane jest noszenie specjalnego pasa przez 1 miesiąc.
Pierwsze dni po operacji plastyki brzucha mogą oznaczać dla pacjenta dyskomfort w trakcie prób prostowania się. Dlatego też niezbędne jest poruszanie się mniej więcej co dwie godziny w ciągu dnia. Nie powinno się zbyt długo leżeć w łóżku, gdyż taki stan może doprowadzić do wystąpienia zakrzepów krwi na nogach. Z biegiem czasu niezbędne jest spokojne zwiększanie aktywności ruchowej.
Należy mieć świadomość, że napięcie i ciągnięcie skóry może powodować ból np. przy korzystaniu z toalety czy kaszlu. Wówczas zaleca się zażywać środki przeciwbólowe. Wskazane jest również przyjmowanie dużej ilości płynów oraz spożywanie owoców i innych produktów bogatych w błonnik. Możliwa jest również utrata czucia w obszarze, na którym wykonywana była plastyka brzucha, jednak stan ten wraca do normy po kilku miesiącach.
Potrzebne badania:
Morfologia, czas APTT i PT, jonogram, Antygen HBs, przeciwciała anty HCV i HiV.
Jest to zabieg z zakresu modelowania sylwetki i obejmuje mechaniczne usunięcie tkanki tłuszczowej z wielu różnych okolic ciała a minowicie: okolicy podżuchwowej, klatki piersiowej, ramion, brzucha, bioder, pośladków, ud, podudzi, wzgórka łonowego i innych.
Trzeba zaznaczyć, że odsysanie tłuszczu nie jest sposobem odchudzania i wykonuje się je u osób, które mają niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej i nie mogą się go pozbyć ćwiczeniami fizycznymi.
Aby efekt operacji był trwały potrzebna jest nietylko operacja ale również zmiana diety i ćwiczenia fizyczne.
Co to jest liposukcja?
To zabieg polegający na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z interesującej nas partii ciała. Wykonuje się go poprzez dokonanie małych nacięć na skórze (najczęściej w miejscach, gdzie występują już naturalne zagięcia skóry, tak żeby zmniejszyć widoczność ewentualnych blizn), przez które wprowadza się specjalną metalową kaniulę, która rozdrabnia i odsysa komórki tłuszczowe. Stosuje się kilka różnych metod liposukcji, w zależności od części ciała i ilości tłuszczu, które należy usunąć.
Czemu służy zabieg?
Wykonuje się go w celu usunięcia nadmiaru tłuszczu, co powoduje poprawienie sylwetki, jak również stanu zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, że liposukcja nie jest metodą na odchudzanie i nie należy jej stosować w przypadku pacjentów cierpiących na otyłość. Odsysanie tłuszczu jest polecane osobom o normalnej sylwetce, które mają problem z pozbyciem się tkanki tłuszczowej z pewnych partii ciała, mimo stosowania diety oraz ćwiczeń fizycznych. Warto również pamiętać, że po zabiegu także należy dbać o swoją kondycję, by nie powrócić do stanu sprzed zabiegu. Odessany tłuszcz może posłużyć do powiększenia ust, wypełnienia głębokich zmarszczek lub ubytków w tkankach miękkich.
Jakie rezultaty można osiągnąć?
To jeden z najbezpieczniejszych zabiegów z dziedziny chirurgii estetycznej. Prawidłowo przeprowadzona nie wiąże się praktycznie z żadnym zagrożeniem. Ważne jest jednak, by pacjent, który przeszedł zabieg odsysania tłuszczu bezwzględnie stosował się do zaleceń swojego lekarza. Szczególnie dobre rezultaty osiąga się przy liposukcji na obszarach ciała o jędrnej i elastycznej skórze oraz u osób przed 40. rokiem życia, chociaż górna granica wiekowa nie jest wyznaczona. Skutki zabiegu widoczne są już po tygodniu od zabiegu, jednak najlepszy efekt jest dostrzegalny po około 4 – 6 tygodni.
Potrzebne badania:
Morfologia, czas APTT i PT, jonogram, antygen HBs, przeciwciała anty HCV i HiV.
Należy odstawić doustne środki antykoncepcyjne.
Nadmierne zwiotczenie skóry jest problemem towarzyszącym osobom po masywnej utracie masy ciała. Rozciągnięta skóra nie jest w stanie się obkurczyć. Nadmiar tkanek w obrębie ramion oraz pach jest powodem codziennego dyskomfortu, utrudnia dobór garderoby oraz bielizny, a także może być powodem powstawania stanów zapalnych w fałdach i zagięciach skóry. Osobom z tym problemem zalecamy plastykę ramion. Jest to zabieg, który polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej z okolicy ramion oraz dołów pachowych. Linie cięć są poprowadzone tak, by powstałe po zabiegu blizny były jak najmniej widoczne – na wewnętrznej powierzchni ramienia oraz w dole pachowym – miejscach niewidocznych przy spoczynkowym położeniu kończyny górnej. Wykonanie zabiegu wiąże się z koniecznością pozostawienia drenów, które zapobiegną powstawaniu krwiaków. Są one zwykle usuwane w 2. lub 3. dobie po zabiegu. Normalnym następstwem operacji jest pojawienie się siniaków oraz obrzęków, które zwykle ustępują w czasie 2-3 tygodni. Szwy usuwa się po 7-10 dniach. Konieczne jest stosowanie opatrunków uciskowych przez 1 miesiąc od operacji. Powrót do normalnej aktywności jest zwykle możliwy po ok. 2-3 tygodniach, a do uprawiania sportu po 1 miesiącu.
Zabieg plastyki ramion można łączyć z liposukcją, czyli odessaniem tkanki tłuszczowej w celu osiągnięcia lepszego rezultatu.