Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Wolumetria twarzy- na czym polega, jakie daje efekty?

wolumetria twarzy

Naturalny proces starzenia się organizmu niestety najbardziej odznacza się na naszej twarzy za sprawą zmarszczek. Problem widocznych nierówności i utraty owalu twarzy może pojawić się już po 25. roku życia i stopniowo się pogłębiać. Na to, jak szybko i dynamicznie będą się pojawiać-  wpływ ma wiele różnych czynników. Istotnymi aspektami zewnętrznymi są: ekspozycja na słońce, palenie tytoniu lub stres. Istnieją również czynniki wewnętrzne, takie jak genetyka, zmiany hormonalne czy zaburzenia metabolizmu organizmu. Większości procesów nie da się zatrzymać, co nie oznacza jednak, że nie mamy na nie wpływu.  Dynamicznie rozwijająca się medycyna estetyczna oferuje sposoby pozwalające na ich skuteczne opóźnienie. Jednym z nich jest wolumetria twarzy, czyli modelowanie owalu twarzy za pomocą kwasu hialuronowego.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA- hialuronic acid) to substancja, która naturalnie znajduje się w naszym organizmie. Wchodzi w skład macierzy zewnątrzkomórkowej, płynu stawowego, ciała szklistego gałki ocznej, ale przede wszystkim możemy ją znaleźć w tkance skórnej. To dzięki jego właściwościom silnie wiążącym wodę- skóra pozostaje nawilżona, elastyczna i promienna, a jej procesy regeneracyjne zachodzą szybko i skutecznie.

Niestety, wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie stopniowo maleje, co możemy obserwować przez postępującą utratę sprężystości skóry, jej przesuszenie, potrzebę dłuższej regeneracji oraz widoczną utratą blasku. W ten sposób powstają zmarszczki, które nierzadko stają się jednym z głównych  kompleksów i istotnie obniżają samopoczucie oraz pewność siebie.

W medycynie estetycznej stosuje się dwa główne rodzaje kwasu hialuronowego- usieciowany i nieusieciowany. Kwas hialuronowy nieusieciowany stosowany jest jedynie w celu nawilżenia skóry i utrzymuje się w niej stosunkowo krótko. Natomiast forma usieciowana substancji pełni rolę skutecznego wypełniacza. 

Wolumetria twarzy- jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny z Pacjentem, mający na celu zapoznanie się z jego historią choroby oraz oczekiwaniami względem efektów zabiegu. Jest to również okazja na uzyskanie odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości. 

Po omówieniu problemu i rozplanowaniu zabiegu lekarz dobiera preparat o odpowiedniej gęstości, który nie będzie wpływał na nawilżenie skóry (jak w przypadku mezoterapii igłowej, gdzie podaje się nieusieciowany kwas hialuronowy) tylko będzie poprawiał objętość tkanek miękkich. Użycie usieciowanego kwasu hialuronowego daje nam taką możliwość. Następnie wprowadza substancję w postaci czysto krystalicznego żelu do skóry Pacjenta. Może to wykonać cienką igłą bądź grubszą, tępo zakończoną kaniulą po uprzednim wykonaniu mikrootworu igłą. Wybór metody wprowadzania substancji zależy od rodzaju skóry Pacjenta i predyspozycji anatomicznych.

Sam zabieg trwa krótko i jest praktycznie bezbolesny. Podczas zabiegu Pacjent może odczuwać jedynie lekkie rozpieranie tkanek oraz dyskomfort wynikający z poruszania kaniuli w tkankach przez lekarza.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy te ustępują jednak w przeciągu zaledwie kilku godzin lub dni. Dlatego też Pacjent kolejnego dnia zwykle może już wrócić do swoich codziennych aktywności. 

Mimo iż, zabieg nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji- należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich.

Wolumetria twarzy- wskazania do zabiegu

Wolumetria twarzy jest odpowiednia dla osób, które borykają się z procesami starzenia się skóry charakteryzującymi się ubytkiem tkanki podskórnej oraz degradacją kolagenu. Lifting wolumetryczny pozwala przywrócić harmonijny wygląd twarzy i zniwelować problem utraty owalu twarzy. Z tego typu zabiegów korzystają także osoby, którym doskwiera:

  • wiotka skóra twarzy,
  • bruzdy nosowo- wargowe,
  • utrata objętości tkanek,
  • zapadnięcie policzków,
  • bardzo szczupła twarz w wyniku utraty masy ciała,
  • brak zaznaczonej linii okolic żuchwy.

Wolumetria twarzy- przeciwwskazania do zabiegu

Jak każda ingerencja w ciało człowieka, również zabieg wolumetrii posiada pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Zabiegu nie rekomenduje się w przypadku: ciąży i karmienia piersią; aktywnych zmian zapalnych skóry; niewyrównanych chorób przewlekłych i nadwrażliwości na kwas hialuronowy.

Wolumetria twarzy- efekty pozabiegowe

Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego do modelowania owalu twarzy możemy przywrócić jej młodszy i harmonijny wygląd. Pozwala to odłożyć w czasie lub zrezygnować z inwazyjnego chirurgicznego liftingu twarzy. Efektem wolumetrii twarzy jest uniesienie policzków, co daje nam wygładzenie bruzd nosowo- wargowych, zaznaczenie linii żuchwy oraz przywrócenie prawidłowych proporcji twarzy. W medycynie estetycznej mówi się o przywróceniu „trójkąta młodości”. Uwydatnienie kości policzkowych powoduje, że najszerszy punkt twarzy to szczyty kości jarzmowych, a najwęższy punkt to broda, którą często również trzeba uwydatnić. Modelowanie konturów twarzy poprawia rysy twarzy, które z wiekiem stają się mniej wyraźne, a Pacjent odzyskuje utracony blask i poczucie atrakcyjności.

Wolumetria twarzy- jak długo utrzymuje się efekt?

Efekty zabiegu modelowania twarzy kwasem hialuronowym utrzymują się zwykle od 6 do 18 miesięcy. Po tym czasie preparat ulega stopniowej i naturalnej biodegradacji. Szybkość tego procesu może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji i stylu życia Pacjenta. Ogromne znaczenie ma stan wyjściowy skóry Pacjenta. Im jest ona bardziej zadbana i lepsza jakościowo, tym preparat na bazie kwasu hialuronowego będzie utrzymywał się w niej dłużej. Wysuszona i zniszczona skóra o wiele szybciej będzie metabolizować kwas hialuronowy, w efekcie czego rezultaty zabiegu nie będą cieszyły nas maksymalnie długo. Rezultat poprawy jakości tkanek oraz mechanizmy przebudowy skóry często sprawiają jednak, że pomimo wchłonięcia się preparatu skóra nie wraca już do stanu wyjściowego i wizualnie efekt wygładzenia utrzymuje się nadal.

Scroll to top