Większość kobiet marzy o obfitym biuście, podyktowanym obowiązującym jeszcze wzorcem kobiecej sylwetki. Jednak zbyt duży biust niesie za sobą niekorzystne konsekwencje zdrowotne i może wpływać na ogólne obniżenie komfortu życia. Kiedy mówimy o biuście “zbyt dużym”? Jak rozwiązać problem nadmiernie dużych piersi?
Kiedy mówimy o dużym rozmiarze biustu?
Istnieją pewne wytyczne, które mówią o tym, kiedy biust uznajemy za duży. W Polsce obowiązuje rozmiarówka, która jednocześnie pokazuje nam, jak różne mogą być rozmiary biustonosza. Jeśli chodzi o rozmiar miseczki, waha się ona od A do KK, obwód natomiast od 60 do 110 cm. W środowisku brafitterskim za duży uznaje się biust powyżej miseczki F.
Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia, zależna w dużej mierze od budowy ciała. Przykładowo dla kobiety, która na co dzień nosi rozmiar XS, jej obwód pod biustem nie przekracza 60 i jest po prostu drobna- miseczka o rozmiarze D będzie spełniała warunki dużego biustu. Ciężar i objętość takich piersi przy delikatnej sylwetce może bowiem mieć takie same konsekwencje dla zdrowia jak w przypadku miseczki o rozmiarze I przy normalnej budowie ciała.
Czy istnieje idealny rozmiar biustu?
Portal „Your Tango” przedstawił wyniki sondażu, w którym wzięło udział ponad tysiąc osób obu płci, pochodzących z Europy i Stanów Zjednoczonych. Zadaniem męskiej części było określenie najbardziej pożądanego rozmiar biustu u partnerki, zaś kobiety miały podać, jaki rozmiar miseczki noszą.
Z ankiety wynika, że ponad połowa badanych mężczyzn (53,6%) za najbardziej atrakcyjne uważa piersi średniej wielkości, 35,5% z nich gustuje w nieco większych, a 11% woli te całkiem małe. Ich opinia różni się jednak od średniej, którą reprezentują ich rodaczki.
Wykazano, że Niemki, Austriaczki, Włoszki, Hiszpanki, Portugalki i Amerykanki w większości mogą się pochwalić biustem o wielkości miseczki B. Mężczyźni pochodzący z tych krajów wolą jednak nieco większe piersi, a ich ideałem jest miseczka C.
W przypadku Polek sytuacja wygląda nieco inaczej. Statystyczna mieszkanka naszego kraju nosi biustonosz z miseczką C. Jednak Polscy mężczyźni wcale nie oczekują od swojej kobiety dużego biustu. Najbardziej podoba im się rozmiar B. W tej kwestii jesteśmy wyjątkiem i jedynym krajem na świecie, gdzie oczekiwania mężczyzn są mniejsze niż średnia przedstawiona przez kobiety.
Duży biust- duży problem?
Okazuje się, iż obfity biust to nie tylko pożądana zaleta i atrybut kobiecości. W przypadku gigantomastii pierś kobieca może ważyć nawet 3 kilogramy!
Duże i ciężkie piersi “ciągną” górną część klatki piersiowej do przodu. W efekcie zmienia to fizjologiczny środek ciężkości ciała. Następuje przewlekłe obciążenie kręgosłupa i mięśni obręczy szyjno- barkowej. Może wystąpić: chroniczny ból pleców; drętwienie ramion, dłoni i palców rąk; chroniczne bóle głowy. Może też wpływać na pojawienie się zaburzeń postawy takich jak kifoza piersiowa, zwana potocznie garbem, czy boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza), która może wynikać z asymetrii piersi.
Problemem kobiet z dużymi piersiami jest również pielęgnacja delikatnej skóry wokół biustu. Tworzące się fałdy narażone są na wzmożoną potliwość, powstawanie podrażnień, a nawet ran trudnych do wygojenia.
Zbyt duże piersi to również dyskomfort psychiczny utrudniający często uprawianie sportu, swobodny wybór odzieży, a w poważniejszych przypadkach będący przyczyną niskiej samooceny.
Za duży biust- co robić?
Kobiety z niewielkim biustem mają do wyboru dwie opcje- jego chirurgiczne powiększenie lub noszenie odpowiednio dobranej bielizny, która optycznie powiększa piersi. Natomiast w przypadku posiadaczek obfitego biustu sposób jest jeden i jest nim chirurgiczna redukcja piersi. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy przyczyna gigantomastii jest wtórną reakcją na zaburzenie prawidłowych warunków organizmu. Gigantomastia wtórna może być wynikiem:
- działania hormonów w okresie dojrzewania lub w trakcie ciąży, porodu i połogu;
- nadmiernego przyrostu masy ciała;
- problemów hormonalnych tarczycy;
- stosowaniu niektórych leków;
- guzów piersi.
W wyżej wymienionych sytuacjach rozwiązaniem problemu jest leczenie pierwotnej przyczyny nadmiernego rozrostu piersi, odstawienie lub zmiana przyjmowanych leków, lub pozbycie się nadmiaru kilogramów.
Chirurgiczna redukcja rozmiaru piersi
Zabieg zmniejszania piersi polega na wycięciu nadmiaru gruczołu piersiowego, a także tkanki tłuszczowej i skóry. Chirurg wykonuje cięcie w dolnej części biustu, dzięki czemu blizny są mało widoczne. Często łączy się zmniejszenie biustu z jego podniesieniem. Piersi są odpowiednio modelowane, a lekarz z dużą precyzją formuje pożądany kształt. Jeśli biust wymaga dużej redukcji rozmiaru, wykonuje się także korektę lokalizacji brodawki oraz lifting unoszący piersi.
Operacja trwa ok. 2- 3 godzin i wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Rekomendowanym terminem przeprowadzenia zabiegu jest pierwszy tydzień po menstruacji z uwagi na fakt mniejszego ukrwienia piersi i mniejszego wpływu hormonów.