Sam zabieg przynosi trwałe efekty, co nie znaczy, że wielkość otoczek brodawek nigdy się nie zmieni. Może się tak stać w sytuacji, gdy dojdzie do przytycia i tym samym zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej.
Jak najbardziej, tego rodzaju połączenia są możliwe. Chirurg może to zrobić między innymi w przypadku zmniejszania i powiększania piersi, liftingu, podniesienia piersi oraz usunięcia implantu.
Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co ogranicza ból do minimum. Dolegliwości mogą się natomiast pojawić po ustąpieniu znieczulenia i zmniejszać się w ciągu kilku pierwszych dni po operacji.
Wiele zależy od indywidualnych cech gojenia się skóry, ale zwykle widoczność blizn jest znikoma. Tym samym osoby niewtajemniczone raczej nie są w stanie zauważyć, że wielkość otoczek brodawek sutkowych była korygowana.
Do głównych przeciwwskazań, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu zmniejszania otoczek brodawek sutkowych, należą duże zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia czynności nerek i wątroby, patologiczne zmiany w obrębie gruczołów piersiowych, aktywne infekcje skóry w obszarze zabiegowym oraz ciężkie choroby przewlekłe. Zabieg nie jest też wykonywany u osób, które nie ukończyły 18 lat.