Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Zmiany skórne- laser czy skalpel?

zmiany skórne oceniane przez lekarza

Zmiany skórne mogą przybierać różnoraki obraz– od przebarwień, pieprzyków, przez włókniaki po kurzajki. Często mogą być odbierane przez pacjenta jako nieestetyczny defekt wyglądu. Nierzadko zdarza się również, że zmiany skórne usuwane są ze względów zdrowotnych, w ramach profilaktyki i leczenia nowotworów skóry. Dlatego, każda taka zmiana powinna być skonsultowana i oceniona przez dermatologa. Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna, oferują obecnie wybór skutecznych i bezpiecznych metod wykorzystywanych w usuwaniu zmian skórnych. Laser, skalpel, czy może kriochirurgia? Poznaj ich wskazania! 

Laser frakcyjny- nieinwazyjne usuwanie zmian skórnych

Działanie lasera frakcyjnego polega na rozbiciu promienia laserowego na mniejsze promienie naświetlające wybrany obszar skóry. Powoduje to powstanie w skórze kolumn oparzenia, które stymulują skórę do odbudowy przez uporządkowanie i powstanie nowych włókien kolagenowych. Następuje złuszczenie i odbudowa nowego naskórka pozbawionego wcześniejszych zmian. 

Dzięki tej metodzie można usunąć blizny pourazowe, potrądzikowe, rozstępy, przebarwienia. Tradycyjna głowica lasera umożliwia też usuwanie włókniaków, żółtaków, kłykcin kończystych, brodawek i innych guzków skórnych. Można nim również bezkrwawo przecinać skórę i śluzówki- właściwość tę wykorzystuję się przy przezspojówkowej plastyce powiek dolnych. Laseroterapię z powodzeniem wykorzystuje się też w procedurach mających na celu odmłodzenie twarzy.

Laserem usuwa się zmiany, które są bezpieczne i łagodne, czyli nie mają potencjału nowotworowego i nie wymagają oceny histopatologicznej. Wynika to z faktu, iż przy termicznej technologii laseroterapii nie jest możliwe pobranie wycinka do badania- zmiany są odparowywane, a nie wycinane. 

Zalety laseroterapii

Po zabiegu laserowego usunięciu zmiany skórnej, pacjent może praktycznie od razu wrócić do aktywności dnia codziennego i nie wymaga długiego okresu rekowalescencji. Ponadto, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (maścią EMLA), dlatego nie wiąże się z możliwymi działaniami niepożądanymi wynikającymi ze znieczulenia ogólnego. Co istotne, laserem można usunąć zmiany w lokalizacji niedostępnej lub ryzykownej dla skalpela, a także na błonach śluzowych. Laser jest niezwykle precyzyjny w porównaniu ze skalpelem- można nim operować na dziesiąte części milimetra. Przy zabiegach laserowych istotnie zmniejsza się ryzyko powstania blizn, w porównaniu z operacjami klasycznej chirurgii. Ponadto, są to zabiegi tzw. “bezkrwawe”.

Zmiany skórne, które trzeba usunąć chirurgicznie?

Usunięcie chirurgiczne polega na wycięciu zmiany skórnej za pomocą skalpela. Wiąże się to z założeniem szwów, możliwością zastosowania znieczulenia ogólnego i dłuższym okresem rekonwalescencji. Trzeba też pamiętać, że każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwymi powikłaniami okołooperacyjnymi. Do chirurgicznego usuwania zmian skórnych kwalifikują się przede wszystkim wykwity skórne o nietypowym wyglądzie. Mowa tu o cechach, takich jak: asymetria, nierówne granice, nietypowy i niejednolity kolor, średnica powyżej 0,5cm oraz zmiana wyglądu w ciągu ostatnich trzech miesięcy (powiększenie, odbarwienie).

Dzięki klasycznym zabiegom chirurgicznym możliwe jest usunięcie zmiany, a równocześnie pobranie z niej wycinka do badania histopatologicznego i upewnienie się, że nie jest to zmiana o charakterze onkologicznym. 

przygotowanie do operacji

Usuwanie zmian skórnych- radiochirurgia

Jedną z najnowocześniejszych metod, jakie posiada współczesna medycyna estetyczna, jest usuwanie zmian skórnych za pomocą radiochirurgii.

Zabieg polega na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych do likwidacji wykwitów skórnych. Do zalet tej metody, zaliczyć można: małoinwazyjność, bezbolesny przebieg, krótki okres rekonwalescencji oraz minimalne ryzyko blizn. Ponadto, procedura stymuluje tkanki do szybszej regeneracji, co przyczynia się do przyspieszenia procesu gojenia. Ważne jest również działanie koagulacyjne, które wpływa na eliminację krwawienia z rany. 

Kriochirurgia- usuwanie zmian skórnych

W kriochirurgi wykorzystuje się zamrażanie tkanek, aby w sposób kontrolowany zniszczyć zmienione chorobowo tkanki. Stosuje się do tego gazy, takie jak: podtlenek azotu, dwutlenek węgla oraz argon, a także płynny azot. Dzięki kriochirurgii tkanka zmieniona chorobowo oddziela się od tkanki zdrowej.

Kriochirurgia nie wymaga specjalnego przygotowania oraz wykonywana jest bez konieczności zastosowania znieczulenia. Ponadto kriochirurgię można przeprowadzić u pacjenta w każdym wieku, również u dzieci i kobiet w ciąży. Pacjent w czasie zabiegu może odczuwać niewielki chłód, pieczenie lub swędzenie. Subtelny ból pojawia się częściej w kolejnej fazie procedury- rozmrażaniu. Ustępuje on jednak dość szybko. Ponadto brak konieczności nacięcia skóry sprawia, że zabieg pozostawia po sobie jedynie elastyczne mikroblizny. Niestety, przy zastosowaniu tej metody (podobnie jak w laseroterapii) nie jest możliwe pobranie wycinka zmiany do badania pod mikroskopem.

Usuwanie zmian skórnych- którą metodę wybrać?

Każda zmiana skórna, którą zamierzamy usunąć, musi być najpierw dokładnie zbadana przez lekarza. To lekarz specjalista, biorąc pod uwagę charakter zmiany oraz indywidualną historię choroby danego pacjenta, decyduje o wyborze najlepszej metody leczenia. 

Scroll to top