Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Zniekształcone małżowiny uszne- co zrobić?

zniekształcone małżowiny uszne

Ucho ludzkie pełni niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu człowieka. To przede wszystkim narząd słuchu i równowagi. Ponadto, ze względu na ich centralne, symetryczne ułożenie po bocznych stronach twarzy pełnią ważną rolę estetyczną. Uszy zgrabne, przylegające dodają punkty do atrakcyjności. Jednak uszy odstające czy ze zniekształconą małżowiną uszną często bywają źródłem uciążliwych kompleksów. Czy istnieją sposoby skutecznego zniwelowania tego defektu?

Budowa narządu słuchu i równowagi

Ucho składa się z 3 części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. 

Ucho zewnętrzne

Składa się z małżowiny usznej i zewnętrznego przewodu słuchowego. Małżowina to fałd skóry rozpięty na rusztowaniu chrzęstnym. Jej kształt i pofałdowana powierzchnia to przystosowanie do wyłapywania fal dźwiękowych, wzmacniania ich i przekazywania do zewnętrznego przewodu słuchowego. Wnętrze tego kanału wyposażone jest we włoski i gruczoły produkujące woskowinę. Elementy te chronią przed wniknięciem do dalszych struktur ucha wszelkich zanieczyszczeń, pyłów czy drobnoustrojów. 

Ucho środkowe 

Tworzy je jama bębenkowa wypełniona powietrzem, w której znajdują się 3 kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Te najmniejsze elementy kostne w ciele człowieka mają za zadanie wzmocnienie dochodzących drgań.

Jama bębenkowa 

Struktura ta łączy się z gardłem za pośrednictwem przewodu zwanego trąbką Eustachiusza. Trąbka odpowiada za wyrównywanie ciśnień między uchem środkowym a otoczeniem. Różnica ciśnień pojawia się na przykład podczas startu i lądowania samolotu, wspinaczki górskiej lub słuchania muzyki przez słuchawki uszne.

Ucho wewnętrzne 

Składa się z przedsionka, ślimaka i 3 kanałów półkolistych. Do wypełnionego płynem przedsionka prowadzi okienko owalne. Jego funkcja to odbieranie i wzbudzanie drgań mechanicznych. Ślimak to zwinięty kanał zawierający właściwy narząd słuchu. Kanały półkoliste tworzą błędnik błoniasty, wypełniony płynem i zawierający ziarenka węglanu wapnia- otolity. To właśnie stanowi narząd równowagi. Jego funkcja to informowanie o położeniu ciała w przestrzeni.

Ruchy głowy powodują przemieszczanie się płynu i substancji galaretowatej aparatu przedsionkowego. Mechanizm ten wywołuje pobudzenie swoistych komórek zmysłowych. Powstają impulsy nerwowe przekazywane następnie do mózgu, gdzie są analizowane.

Zniekształcone małżowiny uszne

Zniekształcenia małżowiny usznej mogą być zarówno wrodzone, jak i być skutkiem wypadków czy urazów. Do najczęstszych wad rozwojowych kształtu małżowiny usznej, należą:

  • Odstające małżowiny uszne- to najczęstsza wada rozwojowa ucha zewnętrznego.
  • Anocja i mikrocja- wady wrodzone polegające na całkowitym lub częściowym braku małżowin usznych. Może to być wada izolowana lub stanowić część zespołu wad wrodzonych.
  • Guzek Darwina- zgrubienie w tylnej, górnej części obrąbka małżowiny usznej.
  • Zwinięta małżowina uszna- defekt związany z nieprawidłową budową małżowiny, która w górnej części zawija się na zewnątrz lub do wewnątrz, a czasami zdarza się, że jest zwinięta całkowicie. 

Zniekształcone małżowiny uszne często są subiektywną oceną danej osoby. Źródłem niezadowolenia mogą być np. uszy zbyt duże, spiczaste czy o innym, nietypowym kształcie małżowiny.

efekt po korekcji uszu

Zniekształcone małżowiny uszne- co robić?

Niektórzy zastanawiają się, czy problem zniekształconej małżowiny usznej ustąpi z czasem. Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi „Nie”. Ukrywanie wystających uszu pod czapką, długimi włosami czy opaską to rozwiązanie jedynie doraźne.

W różnych, mało wiarygodnych źródłach, możemy znaleźć wiele innych szalonych metod na zniwelowanie wystających uszu. Najbardziej popularnym, a jednocześnie najmniej sensownym przykładem jest ich całonocne przyklejanie plastrem do głowy.

Okazuje się jednak, że jedynym długotrwałym i skutecznym sposobem na niezadowolenie z wyglądu swoich uszu jest ich chirurgiczna korekcja. Ponadto, jest to często konieczne postępowanie terapeutyczne. Należy pamiętać, że wady rozwojowe małżowiny usznej i przewodu słuchowego w różnym stopniu deformują te elementy i upośledzają czynności ucha zewnętrznego. Może to prowadzić do konsekwencji zdrowotnych, w tym bólów migrenowych głowy czy upośledzenia słuchu.

Zniekształcone małżowiny uszne- możliwości chirurgii plastycznej

Jak wspomniano, operacja plastyczna to jedyna metoda, pozwalająca uzyskać skuteczną i długotrwałą korekcję zniekształceń narządu słuchu. Dobór techniki operacyjnej zawsze ma charakter indywidualny. Chirurg podejmuje decyzję na podstawie oceny defektu i stwierdzonych zmian. Ustalając szczegółowy plan leczenia, uwzględnia m.in. stopień nasilenia wady, ewentualne przeciwwskazania do zabiegu czy wiek pacjenta. 

Scroll to top