Implanty

Na rynku wyrobów medycznych dostępnych jest wiele rodzajów implantów piersi. Ich dobór uwarunkowany jest przede wszystkim sylwetką kobiety, budową jej piersi oraz wyobrażeniem pożądanego efektu, jaki chcemy uzyskać. Niebagatelną rolę odgrywa także bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć na temat rodzajów implantów, zanim zdecydujesz się na zabieg? 

Implanty piersiowe, na jakiej podstawie są dobierane?

Wybór odpowiedniego implantu to kluczowa decyzja na drodze do wymarzonego wyglądu piersi. Ostateczna decyzja o jego wyborze to suma oczekiwań pacjenta i doświadczenia oraz wiedzy chirurga. 

Lekarz bierze pod uwagę kilka istotnych czynników, do których należą:

  • budowa anatomiczna pacjentki (szerokość klatki piersiowej, wielkość i budowa piersi, rozstaw piersi tip.),
  • oczekiwania, czyli pożądany finalny efekt,
  • styl życia pacjentki (np. wzmożona aktywność fizyczna).
pomiary przed operacją piersi

Implanty piersiowe- rodzaje

Dawniej wypełnienia były wykonywane tylko z silikonu spoistego. Dzisiaj także ma on zastosowanie, dzięki swojej strukturze, która przypomina ludzkie ciało, jednak nie jest to jedyna możliwość. Aktualnie implanty mogą być wypełnione także roztworem soli fizjologicznej. Blizny podczas zastosowania tej metody się niewielkie, ponieważ najpierw pod skórę wprowadza się pusty wszczep, a następnie jest on uzupełniany substancją. Dodatkowo podczas operacji wykorzystać można implanty z wypełnieniem kombinowanym, będącym mieszanką silikonu oraz soli fizjologicznej.

Implanty piersiowe- rozmiary

Rozmiar implantów piersi to nie tylko kwestia estetyki. Źle dobrane (zwłaszcza zbyt duże) protezy, zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. Mowa tu przede wszystkim o możliwości przemieszczenia się implantu piersiowego oraz tzw. przykurczu torebkowego. Właśnie dlatego ważne jest, by chirurg był w stanie jak najlepiej wyjaśnić pacjentce cały proces doboru rozmiaru implantu i ewentualnie był w stanie odwieść ją od zbyt dużej jego objętości.

Implanty piersiowe- profile

Profil (projekcja) implantu to parametr mówiący o tym, jak daleko (o ile centymetrów) pierś ma być wysunięta do przodu i jak bardzo wypełniony będzie dekolt. Jest to więc parametr bardziej szczegółowy w stosunku do samej wielkości implantu czy jego objętości. Projekcja implantu pozwala przewidzieć przestrzenne ukształtowanie “nowej’ piersi. Wyróżnia się”

  • Niskoprofilowe implanty: są płaskie i szerokie, co pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu piersi. Są szczególnie polecane dla pacjentek o szerokich klatkach piersiowych.
  • Średnioprofilowe implanty: są bardziej wypukłe niż implanty niskoprofilowe i zapewniają większą projekcję piersi. Odpowiednie dla pacjentek o umiarkowanej szerokości klatki piersiowej.
  • Wysokoprofilowe implanty: są najbardziej wypukłe i zapewniają największą projekcję piersi. Rekomendowane pacjentkom o wąskiej klatce piersiowej, które chcą uzyskać większy rozmiar piersi.

Implanty piersiowe- kształty

Pacjentki mają do wyboru dwa rodzaje kształtu implantów. Pierwszy z nich to powszechnie stosowane implanty anatomiczne. Mają one kształt zbliżony do gruczołu piersiowego kobiety, czyli łzy. Pozwalają na uzyskanie bardziej naturalnego efektu zabiegu, dzięki lekkiemu opadaniu piersi. Zaleca się je także pacjentkom, których piersi straciły swą pełność i jędrność na skutek ciąży lub szybkiej utraty masy ciała. 

Drugi rodzaj, czyli implanty okrągłe pozwalają na uzyskanie bardziej spektakularnego efektu, po którym widać, że jest skutkiem pracy chirurga plastycznego. Implanty okrągłe dają wrażenie pełnych piersi, ponieważ zwiększają ich objętość w dolnej, jak i górnej części. Ich ogromną zaletą jest brak ryzyka migracji wypełniania, do którego (w marginalnym procencie przypadków) może dojść w przypadku protezy anatomicznej.

Implanty piersi- podsumowanie

Warto przed podjęciem decyzji o operacji piersi skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym. W trakcie wizyty konsultacyjnej chirurg plastyczny odpowie na wszystkie nurtujące pytania i wątpliwości. Ponadto, wykona konieczne pomiary, zapozna się z przeszłością chorobową pacjentki oraz przeprowadzi podstawowe badanie fizykalne. Podczas wizyty pacjentka ma również możliwość przymierzenia przykładowych implantów, co niewątpliwie pomoże w podjęciu świadomej decyzji i doborze optymalnego rozmiaru. 

Należy mieć świadomość, że sam kształt, wielkość czy wypełnienie zastosowanego implantu nie zagwarantuje zadowalającego efektu. Kluczowe znaczenie ma również doświadczenie i wiedza chirurga plastyka.

02 mar, 2022

Karmienie piersią a implanty

Karmienie piersią a implanty Wokół karmienia piersią co rusz jest robi się sporo zamieszania. Karmić w miejscach publicznych czy nie? W ogóle karmić czy zdecydować się na szybkie odstawienie dziecka… Read More
02 mar, 2022

Wymiana implantów

Kiedy powinno się wymienić implant piersi? Coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi chirurgii plastycznej. Kiedyś był to raczej przywilej tylko dla bogaczy, dziś tempo rozwoju nowoczesnych metod sprawia, że… Read More
02 mar, 2022

Jaki implant wybrać

Jaki implant wybrać okrągły czy anatomiczny? Pomysł nosiłaś w sobie już od dawna, ale teraz klamka zapadła i wiesz, że chcesz powiększyć piersi. Odczuwasz ulgę, ale czy powinnaś? Przed Tobą… Read More
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.