Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747
Korekcja małżowin usznych zwiniętych_top

Zabiegi na twarz

Korekcja małżowin usznych zwiniętych

Małżowiny uszne zwinięte, potocznie nazywane też “o kształcie filiżanki”, to wada związana z nieprawidłową budową małżowiny. Polega ona na zwinięciu się jej górnej części na zewnątrz lub do wewnątrz, a czasami zdarza się, że jest zwinięta całkowicie. Chirurgiczna korekta tego defektu pozwala na trwałe przywrócenie naturalnej formy ucha.

Korekcja małżowin zwiniętych
Korekcja małżowin zwiniętych - dr Jamont

Wskazania do korekcji małżowin zwiniętych

  • Wady wrodzone. W przypadku wrodzonych deformacji małżowin usznych, które mogą być źródłem dyskomfortu estetycznego.
  • Kwestie psychospołeczne. Np. gdy odstające małżowiny uszne przyczyniają się do problemów psychospołecznych, takich jak zastraszanie w szkole czy utrzymujące się kompleksy.
  • Łagodzenie dyskomfortu. W przypadku pacjentów odczuwających dyskomfort fizyczny związany z odstającymi małżowinami usznymi, na przykład podczas noszenia okularów.

Uszy to Twoja zmora?

Sprawdź, jak mogę Ci pomóc

Zapraszam

Sposób przeprowadzania zabiegu - Korekcja małżowin zwiniętych

Operacja wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego, jedynie w przypadku dzieci konieczne jest znieczulenie ogólne. Czas trwania zabiegu wynosi 1- 2 godzin.

Podczas operacji korekcji zwiniętych małżowin, specjalista wykonuje nacięcia, w taki sposób aby blizny po wygojeniu były przemyślanie ukryte za uchem i praktycznie niewidoczne. Następnie chirurg wypreparowuje, a w kolejnym kroku modeluje chrząstki małżowiny usznej. Operacja kończy się założeniem specjalnych szwów modelujących małżowinę uszną.

Rekonwalescencja po korekcji zwiniętych małżowin

W pierwszych dobach od zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, zasinienie, ból lub dyskomfort w okolicy miejsca zabiegowego. Dolegliwości te powinny ustąpić po zdjęciu szwów, w 10- 14. dobie od zabiegu. W czasie gojenia, czyli do chwili usunięcia szwów skórnych konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku wokół głowy, a opaski elastycznej na noc przez okres jednego miesiąca.

Sam okres rekonwalescencji z reguły trwa do 4 tygodni od przeprowadzenia zabiegu. W tym czasie wskazane jest zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego oraz innych sytuacji możliwego narażenia miejsca operowanego na podrażnienia czy infekcje. Również intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny powinno zostać w tym czasie ograniczone.

Co ważne, małżowiny uszne bezpośrednio po operacji mogą mieć ograniczone czucie, stąd konieczność ochrony przed zimnem. Prawidłowe czucie wraca po około 2 tygodniach.

Ponadto, należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich i pilnować regularnych konsultacji u chirurga plastycznego.

Jaki efekt można uzyskać?

Ostateczny efekt operacji jest widoczny po całkowitym zakończeniu procesu gojenia, czyli po 4 - 6 miesiącach po zabiegu.

Opinie pacjentów

FAQ

Czy operacja korekcji małżowin zwiniętych jest bolesna?

Operacja jest przeprowadzana pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym (zwykle u dzieci), więc pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Po operacji może wystąpić pewien dyskomfort, który jest zazwyczaj łagodzony lekami przeciwbólowymi.

Czy efekty operacji korekcji małżowin zwiniętych są trwałe?

Tak, efekty otoplastyki są zazwyczaj trwałe. Przy prawidłowej procedurze i odpowiedniej opiece pooperacyjnej, kształt, wielkość i pozycja ucha powinny pozostać niezmienione.

Czy operacja korekcji małżowin zwiniętych jest odpowiednia dla dzieci?

Tak, procedura jest często wykonywana u dzieci, które mają ukształtowane małżowiny uszu, zazwyczaj w wieku starszym niż 5-6 lat. Decyzję o operacji podejmuje lekarz po konsultacji z rodzicami.

Scroll to top
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna.
Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna. Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy