Uszy, to przede wszystkim narząd słuchu i równowagi. Jednak ze względu na ich centralne, symetryczne ułożenie po bocznych stronach twarzy pełnią ważną rolę estetyczną. Zgrabne, nieprzykuwające uwagi dodają punkty do atrakcyjności. Natomiast odstające, zniekształcone, zbyt duże stają się powodem męczących kompleksów. Uszy “inne” od rówieśników stają się pretekstem do wyzwisk, obśmiewania i wykluczenia dziecka w szkole czy przedszkolu. Zaniżenie samooceny w związku z niezadowoleniem ze swojego wyglądu zewnętrznego prowadzić może nawet do rozwoju depresji.
Czy problem niezadowolenia z wyglądu uszu jest do rozwiązania?
Odstające uszy to najczęstsze odchylenie dotyczące tej części ciała. Niektórzy zastanawiają się czy problem wystających uszu ustąpi z czasem. Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi „Nie”. Ukrywanie wystających uszu pod czapką, długimi włosami czy opaską to rozwiązanie jedynie doraźne.
W Internecie możemy znaleźć wiele innych szalonych metod na zniwelowanie wystających uszu. Najbardziej popularnym a jednocześnie najmniej sensownym przykładem jest ich całonocne przyklejanie plastrem do głowy.
Okazuje się jednak, że jedynym długotrwałym i skutecznym sposobem na niezadowolenie z wyglądu swoich uszu jest ich chirurgiczna korekcja.
Kto korzysta z korekcji uszu?
Powodów korekcji uszu jest wiele. Każda osoba ma inne wyobrażenia estetyczne na temat wyglądu swoich uszu i kieruje się indywidualnymi przesłankami. Zazwyczaj jednak jest to chęć uwolnienia się od nieprzyjemnych uwag słyszanych od znajomych czy rodziny. Czasami nawet nie muszą paść konkretne słowa krytyki a wystarczy poczucie, iż ktoś zbyt nachalnie patrzy na nasze “nieidealne” uszy. Jeżeli daną osobę spotyka to nagminnie, nieświadomie “ucieka” przed takimi dogryzkami. W efekcie, automatycznie izoluje się od życia towarzyskiego i społecznego. Nie tylko, z każdym dniem traci poczucie własnej wartości ale też traci radość ze zdarzeń dnia codziennego.
Dla grupy osób pracujących swoim wyglądem, wizerunek zewnętrzny staje się jednym z najważniejszych aspektów życia. Mowa tu o branży aktorskiej, modellingu czy ogónlie pojętnym showbiznesie. Osoby występujące na scenie czy w telewizji są narażone na stałą krytyką i ocenę ich wyglądu. Nawet politycy pokazujący się na plakatach wyborczych muszą liczyć się z tym, że ich odstające uszy staną się powodem nieprzyjemnych komentarzy.
Inną grupą osób, mającą powody do podjęcia decyzji o korekcji uszu są ofiary wypadków (szczególnie komunikacyjnych). Często pomocy szukają również zawodnicy sportów kontaktowych, po nierzadkich urazach z deformacją twarzoczaszki. Tym grupom osób szczególnie zależy na szybkim powrocie do wyglądu twarzy sprzed uszkodzenia. Chirurgia plastyczna oferuje im nie tylko operacje w zakresie otoplastyki ale również operacje mikrocji. Jest to procedura polegająca na „rzeźbieniu” ucha od nowa, aby przywrócić mu prawidłowy wygląd. Zabieg ten dedykowany jest również pacjentom z niewykształconą lub niedorozwiniętą tą częścią twarzoczaszki. Jest to operacja precyzyjna i wymagająca dużego doświadczenia zabiegowca. Pamiętajmy jednak, że wspomniane procedury to typowe estetyczne zabiegi chirurgiczne. Nie są więc metodą leczenia wad słuchu.
Korekta uszu u dzieci – czy to bezpieczne?
Dzieci to szczególna grupa pacjentów chirurgii plastycznej. Niepochlebne określenia ze strony rówieśników mogą trwale wpłynąć na samoocenę dziecka. Najtrudniejszym momentem dla tej grupy pacjentów wydaje się okres dojrzewania. To czas, kiedy wady wyglądu uszu mogą stać się istotną przeszkodą w nawiązywaniu nowych znajomości. Dlatego rodzice dzieci z anomaliami zewnętrznymi narządu słuchu bardzo wcześnie szukają pomocy w rozwiązaniu tego problemu. Korekcja uszu odstających jest najczęstszym zabiegiem estetycznym wykonywanym u dzieci. Specjaliści uważają, że najwcześniej można go wykonać u dzieci powyżej 5-6 roku. Dopiero wtedy małżowiny uszne są wystarczająco wykształcone.
Podsumowując, powody korekcji uszu są różnorodne. Jednak zawsze sprowadzają się do obniżenia jakości życia, zmniejszenia poczucia własnej wartości i wyparcia społecznego. Prężnie rozwijająca się chirurgia plastyczna oferuje jednak skuteczne i długotrwałe pozbycie się kompleksów dotyczących wyglądu naszego narządu słuchu.