Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Najpopularniejsze operacje piersi

przygotowanie do operacji piersi

Czasy, kiedy operacje plastyczne kojarzyliśmy jedynie ze światem celebrytów odeszły bezpamiętnie. Prężnie rozwijająca się specjalizacja chirurgii plastycznej oferuje coraz więcej możliwości zniwelowania kompleksów związanych z wyglądem. Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych w 2018 r. w Stanach Zjednoczonych, aż 18 milionów osób poddało się operacjom plastycznym i zabiegom estetycznym.

Nikogo nie zdziwi, iż częściej tym procedurom poddają się kobiety(96%) niż mężczyźni. Od lat miejsce najpopularniejszego zabiegu zajmuje powiększenie piersi implantami silikonowymi. 

Dla wielu kobiet, biust to synonim atrakcyjności. Chirurgia plastyczna staje się antidotum na kompleksy dotyczące jego kształtu, wielkości czy jędrności. Wiele kobiet decyduje się na jego poprawę po ciąży, ale również po utracie wagi, ponieważ w tym czasie dochodzi do niekorzystnych zmian w wyglądzie piersi. Specjaliści tej dziedziny pomagają również odzyskać pewność siebie kobietom po mastektomii czy po uszkodzeniu piersi wskutek urazów.

Operacje plastyczne piersi można podzielić na kilka głównych grup:

  • powiększenie piersi
  • pomniejszenie piersi
  • profilaktyczna mastektomia
  • rekonstrukcja piersi
  • inne operacje poprawiające walory estetyczne np. podniesienie piersi

Operacyjne powiększenie piersi

Kobiety, którym zbyt mały rozmiar biustu odbiera punkty samoakceptacji, decydują się na diametralną zmianę tej części ciała. Chcąc go powiększyć mają do wyboru dwie metody: powiększanie piersi implantami oraz przy zastosowaniu własnej tkanki tłuszczowej.

Za początek ery implantów uznaje się rok 1962. Wtedy po raz pierwszy dwaj Amerykanie – Thomas Cronin i Frank Gerow – zastosowali implanty piersiowe wypełnione żelem silikonowym. Od tamtego czasu intensywnie powstawały ich udoskonalone generacje. Dobór odpowiedniego rozmiaru implantu ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego. Lekarz bierze pod uwagę nie tylko preferencje pacjentki ale również jej warunki anatomiczne. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a implanty umieszcza pod mięśniem lub gruczołem piersiowym. 

Powiększanie piersi tkanką tłuszczową – inaczej lipofilling lub liposukcja wodna. Najpierw przy pomocy kaniuli chirurg pobiera tkankę tłuszczową z ustalonego miejsca ciała pacjentki. Następnie po jej odpowiednim przygotowaniu wstrzykuje ją do piersi, którą są przy okazji modeluje. Ta technika polecana jest szczególnie osobom z asymetrią piersi lub obawiających się wszczepienia implantu. Kierowana jest też do osób o budowie gruszki, gdzie występuje nadmiar tłuszczu w udach lub talii, a niedobór w piersiach.

Redukcja piersi

Okazuje się, iż obfity biust to nie tylko pożądana zaleta i atrybut kobiecości. W przypadku gigantomastii pierś kobieca może ważyć nawet 3 kilogramy! Wiąże się to z przewlekłym bólem kręgosłupa, upośledzeniem wykonywania podstawowych czynności i trudnością w uprawianiu większości sportów. Rośnie też ryzyko problemów ze skórą pod biustem. Mogą tam występować odparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet odleżyny.

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej piersi. Następnie biust jest modelowany a kompleks brodawkowy umieszczany na właściwym poziomie.

Profilaktyczna mastektomia

Zabieg dedykowany jest pacjentkom z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi. Zwykle są to kobiety z potwierdzoną genetycznie mutacją genu BRCA1 lub BRCA2 oraz dodatnim onkologicznym wywiadem rodzinnym. Szacuje się, że możliwość wystąpienia raka piersi u nosicielek zmutowanej kopii genu sięga 56-80%. Profilaktyczna mastektomia (amputacja piersi) pozwala zmniejszyć to ryzyko o około 90%.

Operacja polega na usunięciu gruczołu piersiowego a pozostawieniu brodawki i skóry. W jego miejsce lekarz może wstawić implant.

Dobrą wiadomością jest fakt, iż w 2019 roku Minister Zdrowia podpisał rozporządzenia dotyczące refundacji profilaktycznej mastektomii oraz rekonstrukcji usuniętej piersi.

Operacje piersi-rekonstrukcja

Na zabieg rekonstrukcji piersi składają się trzy etapy: odtworzenie utraconej piersi, symetryzacja zdrowej oraz utworzenie kompleksu brodawka-otoczka. 

Zabieg wpływa pozytywnie nie tylko na ciało kobiety, ale także na jej stan psychiczny. Pomaga w zapomnieniu o przebytej chorobie nowotworowej. Chirurg dba o to, by przywrócić piersiom naturalny kształt i wygląd. W zależności od tego, jak przebiegało leczenie onkologiczne u danej pacjentki, lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia: 

  • rekonstrukcję piersi z wykorzystaniem własnych tkanek (najczęściej z okolic brzucha lub grzbietu)
  • rekonstrukcję piersi implantem (wszczepienie endoprotezy piersi)
operacja profilaktycznej mastektomii piersi

Zabieg podniesienia piersi

Dane Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych pokazują, że liczba zabiegów podniesienia piersi systematycznie wzrasta. Wynik prawie dorównuje powiększeniu piersi implantami!

Operację mastopekcji(podniesienia/liftingu piersi) wykonuje się poprzez usunięcie nadmiaru skóry i naprężenie otaczających tkanek. W rezultacie biust staje się na nowo idealnie jędrny i uniesiony.

Operacje piersi u mężczyzn

Do gabinetów chirurgów plastyków zgłaszają się również mężczyźni, którzy przez lata w za dużych koszulach skrywali swój kompleks. Mowa tu o ginekomastii (przeroście gruczołu piersiowego u mężczyzn) oraz lipomastii (przeroście tkanki tłuszczowej piersi męskiej).

Obecnie w leczeniu tych schorzeń praktykuje się dwie metody. Lekarz podejmuje wybór, w zależności od tkanki, która uległa nadmiernemu rozrostowi. Może również łączyć te procedury. Techniki te, to:

  • liposukcja – odessanie tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej
  • resekcja gruczołu piersiowego – niemal całkowite wycięcie tkanki gruczołu piersiowego, który rutynowo przekazywany jest do badania histopatologicznego
Scroll to top
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna.
Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna. Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy