Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747
Zmniejszenie płatków uszu

Zabiegi na twarz

Zmniejszenie płatków uszu

Płatki to element uszu pozbawiony chrzęstnego szkieletu, a złożony jedynie z podwójnej warstwy skóry zawierającej tkankę tłuszczową i łączną. Nieestetycznie przerośnięte płatki uszu najczęściej dotyczą osób starszych, jako wynik naturalnego procesu starzenia. Natomiast u młodych osób defekt ten może występować jako cecha uwarunkowana genetycznie lub być konsekwencją nieudanego piercingu, lub noszenia zbyt ciężkiej biżuterii.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu przerośniętych płatków uszu jest zabieg chirurgiczny. Wbrew temu, co się może wydawać- jest to jedna z mniej inwazyjnych procedur, dotyczących tej części ciała. Efektem zabiegu jest precyzyjnie wymodelowany płatek jednego lub obu uszu i niewątpliwie szansa na pozbycie się uciążliwych kompleksów, związanych z niesatysfakcjonującym wyglądem uszu.

Zmniejszenie płatków uszu_top_chirurg plastyk Zielona Góra
Zmniejszenie płatków uszu_inText_chirurg plastyk Zielona Góra

Wskazania do zmniejszenia płatków uszu

  • Przerośnięte płatki jednego lub obu uszu.

Przeszkadza Ci wygląd Twoich uszu?

Sprawdź, jak mogę Ci pomóc

Zapraszam

Sposób przeprowadzania zabiegu - Zmniejszanie płatków uszu

Operacja wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego, jedynie w przypadku dzieci konieczne jest znieczulenie ogólne. Czas trwania zabiegu wynosi 1- 2 godzin.

Podczas operacji, specjalista wykonuje nacięcia, najczęściej na tylnej powierzchni ucha. Jeżeli są niezbędne nacięcia z przodu, wówczas wykonywane są one w fałdzie ucha. Dzięki temu, blizny po wygojeniu są przemyślanie ukryte za uchem i praktycznie niewidoczne. Następnie chirurg usuwa nadmiar chrząstki i skóry małżowiny usznej i precyzyjnie zszywa nacięcie szwami.

Okres rekonwalescencji

W pierwszych dobach od tego typu zabiegu korekcji uszu może pojawić się niewielki obrzęk, zasinienie, ból lub dyskomfort w okolicy ucha. Dolegliwości te powinny ustąpić po zdjęciu szwów, w 7. dobie od zabiegu. W czasie gojenia, czyli do chwili usunięcia szwów skórnych konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku wokół głowy, a opaski elastycznej na noc przez okres jednego miesiąca.

Sam okres rekonwalescencji z reguły trwa do 2 tygodni od przeprowadzenia zabiegu. W tym czasie wskazane jest zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego oraz innych sytuacji możliwego narażenia miejsca operowanego na podrażnienia czy infekcje. Również intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny powinno zostać w tym czasie ograniczone.

Co ważne, małżowiny uszne bezpośrednio po operacji mogą mieć ograniczone czucie, stąd konieczność ochrony przed zimnem. Prawidłowe czucie wraca po około 2 tygodniach.
Ponadto, należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich i pilnować regularnych konsultacji u chirurga plastycznego.

Jaki efekt można uzyskać?

Ostateczny efekt operacji jest widoczny po całkowitym zakończeniu procesu gojenia, czyli po 4 - 6 miesiącach po zabiegu.

Opinie pacjentek

FAQ

Czym jest zabieg zmniejszania płatków uszu?

Zmniejszanie płatków uszu, znane również jako otoplastyka, to procedura chirurgiczna mająca na celu zmniejszenie rozmiaru dużych lub wydłużonych płatków uszu. Jest ona często wykonywana ze względów estetycznych.

Jak wygląda proces zabiegu zmniejszania płatków uszu?

Proces przeprowadzenia zabiegu obejmuje znieczulenie, wykonanie niewielkiego nacięcia na tylnej stronie ucha, usunięcie nadmiaru skóry i tkanki chrzęstnej, a następnie zszywanie rany. Zabieg trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin.

Jak długi jest okres rekonwalescencji po zabiegu zmniejszania płatków uszu?

Czas rekonwalescencji może różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Średnio trwa od 1 do 2 tygodni. W tym czasie zalecane jest unikanie aktywności fizycznej i nacisku na uszy.

Jakie są potencjalne ryzyka i powikłania po zabiegu zmniejszania płatków uszu?

Jak każda operacja, również ta niesie ze sobą pewne ryzyko. Do najczęściej występujących powikłań należą infekcje, krwawienia, blizny, asymetria uszu lub reakcje na znieczulenie. Co istotne – większość tych powikłań jest rzadka.

Czy zabieg zmniejszania płatków uszu jest bolesny?

Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie, które wyklucza jakąkolwiek bolesność. Wszelkiego rodzaju dyskomfort po operacji jest zazwyczaj kontrolowany za pomocą leków przeciwbólowych. Większość pacjentów zgłasza minimalny ból po zabiegu.

Scroll to top
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna.
Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna. Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy