Po wykluczeniu chorób o podłożu hormonalnym i ogólnoustrojowym, przeprowadzana jest obowiązkowa diagnostyka USG. Badanie pozwala na ustalenie, do przerostu jakiego typu tkanki doszło u danego pacjenta, co sugeruje przeprowadzenie operacji określoną techniką.
Następnie lekarz przeprowadza skrupulatny wywiad medyczny, zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta oraz przedstawia szczegółowe informacje dotyczące wybranej procedury zabiegowej. Po wykluczeniu przeciwwskazań i wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości można zakwalifikować Pacjenta do zabiegu i rozpocząć procedurę.
Leczenie ginekomastii tłuszczowej
W przypadku ginekomastii tłuszczowej najskuteczniejszą metodą leczenia jest liposukcja, czyli odessanie tkanki tłuszczowej. Chirurg rozpoczyna zabieg wykonaniem 4-milimetrowego nacięcia skóry Pacjenta, przez które wprowadza do tkanki podskórnej specjalną kaniulę, przez nią podawany jest roztwór znieczulający i obkurczający naczynia krwionośne celem zmniejszenia krwawienia. Następnie wprowadzana jest kaniula robocza podłączona do podciśnienia. Dzięki temu odsysana jest tkanka tłuszczowa z piersi Pacjenta. Zabieg może być poprzedzony dodatkowymi działaniami, ułatwiającymi rozbicie tkanki tłuszczowej. Może się to odbyć przy pomocy ultradźwięków, lasera lub tzw. wiązki wodnej. Uzyskany w ten sposób materiał jest płynny i łatwiejszy do usunięcia.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym ogólnym lub dożylnym i trwa- w zależności od rodzaju liposukcji i zakresu działań do 1 - 1,5 godziny.
Leczenie ginekomastii gruczołowej
Ginekomastia gruczołowa wymaga wykonania niewielkiego nacięcia w ustalonych miejscach wokół piersi, tak aby umożliwić dostęp do nadmiernie rozwiniętej tkanki piersiowej. Nacięcia zazwyczaj są umieszczone w dolnej części otoczki sutkowej. Jeśli jest to konieczne, brodawka może zostać przesunięta, aby uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd piersi. . Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, miejscowym połączonym z krótkotrwałym dożylnym lub ogólnym i trwa zwykle 1,5 - 2 godziny.
Ginekomastia tłuszczowo-gruczołowa
W przypadku ginekomastii mieszanej, czyli tłuszczowo-gruczołowej powyższe metody zabiegowe są ze sobą łączone.
W przypadkach niewielkiego zwiotczenia i opadnięcia piersi, możliwe jest napięcie skóry piersi przy pomocy urządzenia Argo Plasma. Działanie tą metodą polega na usunięciu tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Narzędzie wprowadzone pod skórę przegrzewa włókna kolagenowe i powoduje ich obkurczenie.
W przypadkach bardzo dużych piersi ze znacznym zwiotczeniem skóry i ich opadnięciem ciała potrzebna jest operacja polegająca na odcięciu kompleksu otoczka brodawka. Następnie wycina się wiotkią skórę i powiększony gruczoł. W kolejnym kroku odbywa się przeszczepienie otoczki-brodawki w prawidłowe miejsce. Ta procedura najczęściej bywa stosowana u Pacjentów po znacznej utracie masy ciała.
Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym połączonym z krótkotrwałym dożylnym lub ogólnym i trwa 2 - 3 godziny.