Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747
plastyka blizn_top

Zabiegi na ciało

Plastyka blizn

Powstawanie blizny to naturalna część procesu gojenia się skóry. W miejscu ubytku skóry właściwej tworzy się tkanka łączna włóknista. Może ona ulegać zrostom z tkanką podskórną albo powięzią- wywołuje to, nie tylko defekty estetyczne, ale też zaburzenia pełnej funkcjonalności danej struktury. Szerokie, szpecące blizny, które są wynikiem urazu czy mało precyzyjnego szycia chirurgicznego, można poprawić dzięki zabiegowi plastyki blizny.

Plastyka Blizn doktor Robert Jamont

Wskazania

Plastyka blizn-doktor Jamont

Przed zabiegiem przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny z Pacjentem, mający na celu zapoznanie się z jego historią choroby, oczekiwaniami względem efektów zabiegu oraz rozwiązanie ewentualnych wątpliwości.
Powody, dla których przeprowadzana jest plastyka blizn:

  • Estetyczne - szpecące blizny będące przyczyną niezadowolenia Pacjenta ze swojego wyglądu.
  • Medyczne - blizny prowadzące do upośledzenia sprawności ruchowej i innych dysfunkcji danej struktury ciała Pacjenta.

Planujesz zabieg z zakresu

chirurgii plastycznej?

Zapraszam

Sposób przeprowadzania zabiegu

Najczęściej stosowane metody chirurgicznej korekcji blizn to:

Wycięcie blizny i zszycie rany

W przypadkach mało skomplikowanych wystarczy jedynie wycięcie starej blizny, odpowiednie przygotowanie brzegów rany i precyzyjne zszycie ich cienką nicią.

Plastyka Z

Jest to metoda polegająca na wykonaniu dwóch dodatkowych nacięć skóry w taki sposób, że po zszyciu nowa blizna przyjmuje kształt litery Z. W ten sposób blizna dopasowuje się do ułożenia naturalnych załamań skóry, dzięki czemu jest ona o wiele mniej widoczna. Ponadto miejsca marszczeń i fałdów skóry są mniej napięte, co sprzyja lepszemu gojeniu się rany.

Plastyka W

Stosując tę procedurę chirurg wycina bliznę prowadząc łamanę linię cięcia. Po precyzyjnym zszyciu brzegów rany przyjmuje ona kształt powtórzonej litery W. Metoda ta rekomendowana jest zwłaszcza w przypadku korekcji blizn długich. Ząbkowany kształt nowej blizny sprawia, że jest o wiele mniej widoczna, a jej gojenie się przebiega sprawniej.

Ponadto, przy dużych płaszczyznowych bliznach może istnieć potrzeba zastosowania rozciągaczy tkankowych lub przeszczepów skóry.

Okres rekonwalescencji

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić uczucie bólu lub dyskomfortu. Dolegliwości te ustępują zazwyczaj w 7- 10 dniu od zabiegu. Natomiast sam okres rekonwalescencji z reguły trwa 2 -3 tygodnie od przeprowadzenia zabiegu. W tym czasie wskazane jest zrezygnować z uprawiania sportu, dźwigania i innego forsowania organizmu oraz narażenia miejsca operowanego na podrażnienia czy infekcje.
Intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny powinno zostać ograniczone na okres do 6 miesięcy.

Ponadto, należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich i pilnować regularnych konsultacji u chirurga plastycznego.

Plastyka blizn - jaki efekt można uzyskać?

Efektem profesjonalnie wykonanej chirurgicznej korekcji blizny jest uzyskanie jej bardziej estetycznego, mniej widocznego kształtu. Blizna staje się cieńsza, istotnie spłaszczona- a w efekcie mniej szpecąca, co może istotnie wpłynąć na lepsze samopoczucie i postrzeganie siebie przez Pacjenta. Ponadto, w przypadku korekcji blizn ograniczających ruchomość danej struktury- Pacjent odzyskuje komfort codziennych aktywności.

Należy jednak mieć świadomość, że nawet najbardziej precyzyjny zabieg plastyki blizny nie wyeliminuje jej całkowicie. Może jednak znacznie poprawić jej wygląd i zminimalizować dolegliwości z nią związane.

Opinie pacjentek

FAQ

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu chirurgicznej korekcji blizny?

Zabiegu nie rekomenduje się w przypadku: ciąży i karmienia piersią; niewyrównanych chorób przewlekłych; obecności aktywnych schorzeń skórnych i ran oraz wygórowanych oczekiwań Pacjenta.

Czy zabieg trzeba powtarzać?

Korekcja blizny to zabieg jednorazowy. Jednak w rzadkich przypadkach ponowienie procedury może być konieczne w celu osiągnięcia optymalnych wyników. Decyzję o kolejnym zabiegu podejmuje jednak lekarz po ocenie postępów gojenia i zapotrzebowaniu Pacjenta.

Czy zabieg chirurgicznej korekcji blizn jest bolesny?

Z uwagi na fakt, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Jedynie proces gojenia się ran pozabiegowych może wywoływać różnego rodzaju dolegliwości czy dyskomfort. Jednak rzetelne stosowanie się do zaleceń lekarskich zminimalizuje obecne objawy.

Ile trwa zabieg chirurgicznej korekcji blizny?

Czas trwania zabiegu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i lokalizacja blizny oraz indywidualne predyspozycje Pacjenta. Może on wynosić od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Kiedy będą widoczne efekty korekcji blizny?

Efekt końcowy można zobaczyć dopiero po upływie 6-7 miesięcy, a czasami trzeba poczekać nawet rok.

Scroll to top
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna.
Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna. Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy