Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Lekarz medycyny estetycznej. Czym się zajmuje?

czym zajmuje się chirurg plastyczny

Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny mająca na celu upiększanie i korektę subiektywnych defektów urody. Lekarz medycyny estetycznej, w wykonywanych procedurach, skupia się na pobudzaniu tkanek do odnowy. Wykorzystuje również naturalne możliwości regeneracyjne skóry. W efekcie poprawiając, w sposób małonwazyjny, wygląd wskazanych elementów ciała. Niewątpliwie wpływa to na wzrost poczucia własnej wartości oraz jakości życia.

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Medycyna estetyczna do Polski dotarła w latach 90. XX w. Nadal jednak wiele osób mylnie utożsamia ją z chirurgią plastyczną. Te dwie dziedziny różni przede wszystkim głębokość ingerencji w tkanki pacjenta. Różnicą jest również trwałość efektów zabiegów.

Specjaliści chirurgii plastycznej wykonują niejednokrotnie skomplikowane operacje, które w rezultacie trwale zmieniają wygląd ciała. Część zabiegów wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. W zakres działań tej dziedziny wchodzi np. rekonstrukcja piersi lub przeszczepienie tkanek ciała w jego inne miejsce. 

Natomiast medycyna estetyczna oferuje rozwiązania małoinwazyjne. Lekarz medycyny estetycznej dokonuje jedynie drobnych nakłuć lub nacięć tkanki skórnej. Pacjent nie wymaga długotrwałego okresu rekonwalescencji. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym a ryzyko powikłań okołozabiegowych jest niskie. W odróżnieniu od operacji plastycznych, medycyna estetyczna proponuje rozwiązania tymczasowe. Dlatego powinny być one powtarzane, w czasie ustalonym przez lekarza. 

Jakie zabiegi wykonuje lekarz medycyny estetycznej?

Kliniki medycyny estetycznej przedstawiają coraz bogatszą ofertę usług. Lekarz medycyny estetycznej ma na celu nie tylko zniwelowanie defektów urody, ale również profilaktykę przeciwstarzeniową czy wspomaganie wizualnego leczenia chorób skóry. Interdyscyplinarny charakter tej specjalności pozwala na rozwiązanie problemów, takich jak:

  • laserowe odmładzanie skóry twarzy
  • usuwanie blizn pooperacyjnych/potrądzikowych, rozstępów, cellulitu
  • wypełnienie zmarszczek
  • pozbycie się tzw. “chomików” dzięki niciom liftingującym
  • zniwelowanie tzw. “drugiego podbródka” przez lipolizę
  • leczenie nadpotliwości czy bruksizmu(przyczyna “zgrzytania zębami”) za pomocą toksyny botulinowej
  • profilaktyka łysienia, stymulowanie wzrostu włosów(mezoterapia igłowa)
  • powiększanie ust kwasem hialuronowym
  • wypełnianie kwasem hialuronowym okolic intymnych u kobiet
  • leczenie powstających z wiekiem ubytków w tkankach (ścieńczenie skóry, zanik tkanki podskórnej, mięśniowej czy kostnej) dzięki zabiegowi PLASMA COMPLEX
czym zajmuje się chirurg plastyczny

Kto najczęściej korzysta z usług lekarza medycyny estetycznej?

Nikogo nie zdziwi, iż zabiegom medycyny estetycznej najczęściej poddają się kobiety. Niemniej jednak, z roku na rok, mężczyźni coraz częściej decydują się na korektę swojego wyglądu zewnętrznego na fotelu specjalisty medycyny estetycznej. 

Z najnowszych ankiet i analiz wynika, iż kliniki świadczące wspomniane usługi najchętniej odwiedzają osoby w wieku 40-55 lat. Pacjenci poniżej 40 roku życia zgłaszają się z problemem oszpecających blizn pourazowych lub potrądzikowych. Osoby w tym przedziale wiekowym decydują się również na zabiegi ujędrniające i pielęgnujące. W przypadku grupy starszej popularne są lifting twarzy czy wypełnianie zmarszczek. 

Analitycy zauważają tendencję powracania pacjentów po wykonaniu pierwszorazowego zabiegu upiększającego w gabinecie medycyny estetycznej. Osoby pod stałą opieką lekarzy pojawiają się w klinikach kilka razy do roku (aż 79%). 17% pacjentów odwiedza lekarza medycyny estetycznej regularnie raz do roku. Wnioskiem z przedstawionych danych jest fakt, iż osoby te są zadowolone z efektów zabiegów. Dlatego decydują się one na systematyczne wizyty oraz powierzenie pielęgnacji i korekty wizualnej swojego ciała specjalistom.

Popularność usług lekarza medycyny estetycznej w Polsce

W Polsce długo trzeba było czekać na rzeczywisty rozwój medycyny estetycznej. Za początek uznawany jest rok 1994, kiedy to powstała Sekcja Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jednak prawdziwy rozkwit tej dziedziny przypada właśnie dzisiaj. 

Polki i Polacy, z roku na rok stają się coraz bardziej otwarci na możliwości medycyny w zakresie poprawy defektów wyglądu zewnętrznego. Liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów tego typu wzrosła o prawie 50% porównując rok 2020 i 2021. Niewątpliwie ma na to wpływ rosnąca świadomość bezpieczeństwa tych usług, ze względu na rozszerzenie wiedzy i doświadczenia lekarzy. Z pewnością przyczyniła się do tego również dostępność wykwalifikowanych klinik i specjalistów medycyny estetycznej. Zauważalny jest też bardziej przystępny cennik proponowanych usług. Zabiegi, na które kiedyś mogli pozwolić sobie jedynie zamożni celebryci stały się dostępne dla większości naszych rodaków. 

Scroll to top