Opadająca powieka – podstawowe informacje
Mówiąc o opadającej powiece, tak naprawdę mówimy o sytuacji, w której granica górnej powieki spada do niższej pozycji niż zwykle – nie tylko w związku z wiekiem. Czasami mamy bowiem bo czynienia z wiotczeniem lub opadnięciem również u osób młodych. W ciężkich przypadkach może ona nawet zakrywać całość lub część źrenicy i nie tylko generować problemy estetyczne, ale wręcz zakłócać widzenie.
Opadająca powieka może być problemem, który wpływa na jedno lub oba oczy. Co więcej, zdarza się, że to cecha obecna od urodzenia (wtedy mamy do czynienia z wrodzonym opadaniem powiek) lub może rozwijać się stopniowo przez wiele lat.
To nie koniec specyficznych cech tego stanu – warto podkreślić, że czasami opadanie powiek jest odosobnionym problemem, który zmienia wygląd osoby bez wpływu na wzrok lub zdrowie, a w innych przypadkach może to być również znak ostrzegawczy, że poważniejszy problem ma wpływ na jedną z części ciała.
Mogą to być:
- mięśnie,
- nerwy,
- mózg,
- oczodół.
Drugi przypadek dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy opadająca powieka pojawia się w ciągu dni lub godzin – wtedy jest bardziej prawdopodobne, że oznacza poważny problem medyczny. W większości przypadków jest to jednak defekt natury estetycznej i właśnie w takiej sytuacji wiele osób, które mają z nim do czynienia, szukają sposobów na to, jak się go skutecznie pozbyć.
Co na opadającą powiekę?
Od razu wyjaśniamy mit: nie ma takiego kremu, balsamu, żelu czy jeszcze innego środka do stosowania bezpośrednio na powiekę, który sprawiłby, że nie będzie opadać. Co zatem można zrobić? Jeśli opadanie powiek jest związane z wiekiem i w efekcie blokuje widzenie lub poważnie wpływa na twój wygląd, chirurg plastyczny zazwyczaj może rozwiązać problem, podnosząc powiekę chirurgicznie. U większości dorosłych pacjentów jest to zabieg ambulatoryjny wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie miejscowe jest lepsze niż ogólne, ponieważ pozwala chirurgowi dostosować pozycję powiek, gdy oczy są otwarte.
Plastyka powiek: jak dokładnie wygląda operacja?
W czasie plastyki powiek głównym zadaniem, z jakim musi się zmierzyć chirurg, jest usunięcie nadmiaru skóry, czasem i tłuszczu. Taka operacja wykonywana w okolicy powiek pozwala na to, że środkowa część twarzy staje się widocznie młodsza w wyglądzie.
Jak wspomniano wcześniej – znieczulenie miejscowe jest zalecanym rozwiązaniem. Podczas zabiegu istotne są następujące kwestie:
- cięcia nadmiaru skóry dokonuje się na wysokości naturalnego fałdu skóry na powiece górnej,
- cięcie jest dokonywane ok. 2-3 mm poniżej brzegu rzęskowego na powiece dolnej,
- cięcie jest przedłużone w okolicy zewnętrznego kącika oka.
Z racji umiejscowienia wyżej wymienionych cięć, klienci decydujący się na taką procedurę, nierzadko łączą ją z tzw. face liftingiem, bądź liftingiem brwi – dla uzyskania jeszcze pełniejszego efektu odświeżenia i odmłodzenia.
Zdarza się również, że wymagane jest skrócenie rozścięgna lub mięśnia dźwigacza powieki górnej, a w skrajnych wypadkach podwiesza się powieki na paskach powięzi albo paskach silikonowych. Wszystko zależy od sytuacji.
Plastyka powiek: co po operacji?
Jest kilka ważnych informacji, o jakich warto wiedzieć jeszcze przed podjęciem decyzji o wykonaniu plastyce powiek. Jeśli zabieg będzie wykonywany w renomowanej klinice (co zawsze ma znaczenie), zwykle podobnymi wskazówkami dzieli się chirurg prowadzący, jednak jeśli poważnie rozważa się poddanie tej procedurze, warto dowiedzieć się wszystkiego na jej temat z odpowiednim wyprzedzeniem.
Najważniejsze informacje po plastyce powiek:
- okłady z kwasu borowego,
- szwy są usuwane w 4-5 dobie po zabiegu,
- można odczuwać napięcie i drętwienie w okolicy powiek (gdy działa znieczulenie),
- można odczuwać przez jakiś czas lekki ból (gdy znieczulenie przestanie działać).
Zaleca się stosowanie zimnych okładów w czasie pierwszych dni po wykonanym zabiegu, co znacznie zmniejszy naturalnie występujące siniaki i obrzęk. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy kontaktować się ze specjalistą.