Rak piersi stanowi najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. W jego zaawansowanych stadiach, mastektomia (amputacja piersi) nadal pozostaje złotym standardem leczenia. Aspekty psychologiczne i emocjonalne związane z utratą piersi mogą być niezwykle trudne do przezwyciężenia. Rekonstrukcja piersi pomaga pacjentkom odzyskać pewność siebie i poczucie własnej wartości, co jest nieocenione w procesie leczenia i rehabilitacji. Dowiedz się jakie możliwości i innowacyjne techniki proponuje nowoczesna chirurgia rekonstrukcji piersi!
Tradycyjne metody rekonstrukcji piersi
Jedną z najczęściej stosowanych tradycyjnych metod jest rekonstrukcja z użyciem tkanek własnych pacjentki, znana jako metoda TRAM (Transverse Rectus Abdominis Myocutaneous) lub DIEP (Deep Inferior Epigastric Perforator).
Techniki te opierają się na przeszczepieniu tkanek z innych części ciała pacjentki (pleców, pośladków, brzucha) w celu rekonstrukcji piersi. Niewątpliwą zaletą tych metod jest uzysknanie maksymalnie naturalnego efektu, mimo że są to zabiegi bardziej skomplikowane i wymagające dłuższej rekonwalescencji.
Inną tradycyjną i niezwykle popularną techniką jest odtworzenie piersi z użyciem implantów. Technika ta polega na umieszczeniu silikonowych lub solnych implantów pod skórą i mięśniami klatki piersiowej. Procedura ta jest mniej inwazyjna niż przeszczepianie tkanek i z reguły wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji.
Tradycyjne metody rekonstrukcji piersi oferują bezpieczne i indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjentek rozwiązania. Umożliwiając wybór najlepszej metody w zależności od sytuacji medycznej i osobistych preferencji pacjentki.
Innowacyjne techniki w rekonstrukcji piersi
Przeszczep tłuszczu (lipotransfer)
Zabieg lipotransferu polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z określonego wcześniej miejsca (najczęściej brzucha) w bardzo precyzyjny sposób, poprzez mikro- liposukcję cienką kaniulą. Następnie pobrany materiał poddawany jest specjalistycznemu przygotowaniu- istnieje możliwość dodania osocza bogatokomórkowego lub komórek macierzystych, które jeszcze zwiększają przeżywalność komórek tłuszczowych. W rezultacie uzyskiwany jest koncentrat bogaty tylko w młode, pełnowartościowe komórki tłuszczowe oraz mezenchymalne komórki macierzyste. Przeszczepione komórki macierzyste tłuszczu odżywiają skórę i umożliwiają jej regenerację, co jest niezwykle istotne dla kobiet po radio i chemioterapii. Tak przygotowany materiał stanowi naturalny, autogenny wypełniacz, który następnie zostaje wszczepiony bezpośrednio w miejsce docelowe.
Niewątpliwą zaletą lipotransferu jest możliwość połączenia rekonstrukcji piersi oraz wyszczuplenia sylwetki podczas jednego zabiegu.
Ponadto, przeszczep własnej tkanki tłuszczowej wykonany profesjonalnie to zabieg małoinwazyjny, zapewniający maksymalne korzyści w postaci naturalnych, trwałych efektów, przy najwyższym poziomie bezpieczeństwa.
Technologia 3D w rekonstrukcji piersi
Jednym z najnowszych i najbardziej obiecujących trendów jest zastosowanie technologii 3D w chirurgii plastycznej. Technologia 3D w rekonstrukcji piersi obejmuje:
- Modelowanie 3D- pozwala na dokładną wizualizację struktur anatomicznych pacjenta. Dzięki skanerom 3D możemy tworzyć trójwymiarowe modele piersi, co umożliwia szczegółowe planowanie zabiegów chirurgicznych.
- Personalizacja zabiegów poprzez tworzenie indywidualnych modeli anatomicznych pacjentów, co zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność operacji.
- Drukowanie implantów 3D- możliwe jest tworzenie implantów o niestandardowych kształtach i rozmiarach, idealnie dopasowanych do anatomii pacjenta. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów, takich jak biokompatybilne polimery i tytan, zapewnia wysoką jakość i trwałość implantów.
- Symulacje przedoperacyjne- dzięki trójwymiarowym modelom anatomicznym i zaawansowanym programom komputerowym, pacjenci mogą zobaczyć, jak będą wyglądać po operacji. To nie tylko zwiększa ich zaufanie do chirurga, ale także pomaga zarządzać oczekiwaniami i lepiej przygotować się do zabiegu.
Rekonstrukcja piersi techniką endoskopową
Nowoczesne implanty piersiowe najczęściej chirurg umieszcza:
- wokół brodawki (tzw. aureoli),
- wzdłuż bruzdy podpiersiowej,
- pod pachą.
Cięcie wykonane w kształcie aureoli lub wzdłuż bruzdy podpiersiowej, wiąże się z nieuniknionym powstawaniem blizn. Natomiast w przypadku cięcia przeprowadzonego pod pachą możliwe jest ukrycie blizn w naturalnych załamaniach skóry dołu pachowego.
W tym przypadku możliwe jest zastosowanie minimalnie inwazyjnej, endoskopowej techniki video. Zabieg ten cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie- coraz chętniej sięgają po niego również Pacjentki z Polski.
Technika ta polega na wykonaniu przez chirurga specjalnego tunelu, który- pod kontrolą specjalnej kamery- służy do wprowadzania implantu piersiowego do wypreparowanej kieszeni. Wkładka osadzona podmięśniowo ograniczona ryzyko wytworzenia twardych blizn wokół implantu piersiowego.
Rekonstrukcja brodawki i otoczki sutkowej
Rekonstrukcja kompleksu brodawka- otoczka jest często ostatnim etapem procesu rekonstrukcji piersi, który ma ogromne znaczenie dla ostatecznego wyglądu piersi. Nowoczesne metody tworzenia realistycznych rekonstrukcji obejmują zarówno techniki chirurgiczne, jak i niechirurgiczne. Chirurgiczne metody rekonstrukcji polegają na formowaniu brodawki z tkanek własnych pacjentki, często przy użyciu małych fragmentów skóry lub chrząstki.
Mikropigmentacja otoczki sutkowej
Jedną z najnowocześniejszych metod niechirurgicznych jest tzw. „tatuowanie”, czyli mikropigmentacja. Technika ta polega na wprowadzeniu specjalnego pigmentu pod skórę w celu odtworzenia wyglądu brodawki i otoczki sutkowej. Mikropigmentacja jest mniej inwazyjna niż chirurgiczne metody rekonstrukcji, nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji i może być wykonana w ramach kilku krótkich sesji. Natomiast rezultaty mikropigmentacji są niezwykle naturalne, długotrwałe i mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji pacjentki, jeśli chodzi o kształt, wielkość i kolor brodawki oraz otoczki sutkowej.
Techniki hybrydowe- kompromis między “starym, a nowym”
Techniki hybrydowe w rekonstrukcji piersi łączą zalety tradycyjnych metod z nowoczesnymi innowacjami, oferując pacjentkom satysfakcjonujące rezultaty estetyczne i funkcjonalne. Połączenie personalizowanych implantów i tkanek własnych to jedna z najpopularniejszych technik hybrydowych. W tej metodzie implant umożliwia uzyskanie odpowiedniego kształtu i objętości piersi, natomiast przeszczepione tkanki własne pacjentki zapewniają naturalne pokrycie i lepsze ukrwienie. Ta kombinacja pozwala na uzyskanie bardziej naturalnego wyglądu i dotyku piersi, jednocześnie zmniejszając ryzyko powikłań związanych z samymi implantami. Niemniej jednak, techniki hybrydowe wymagają zaawansowanych umiejętności chirurgicznych i spersonalizowanego planowania, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty.