Sezonowe zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Dlatego też odpowiednie dostosowanie zabiegów estetycznych do pory roku ma istotne znaczenie. Jakie zabiegi medycyny estetycznej jesienią się sprawdzą i dlaczego?
Jesienna odnowa
Jesień jest doskonałym okresem na przeprowadzenie wielu zabiegów estetycznych. Dlaczego? Oto kilka powodów:
Mniejsza ekspozycja na słońce
W okresie jesieni, intensywność promieni UV jest znacznie niższa niż w okresie letnim. Ułatwia to przeprowadzenie wielu zabiegów, które mogą uczulać na światło słoneczne, np. z wykorzystaniem lasera. Po takich procedurach ważne jest unikanie ekspozycji na słońce, co jest znacznie prostsze w okresie, gdy dni są krótsze a słońce mniej intensywne. Niestosowanie się do zaleceń unikania słońca może doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień.
Lepsza regeneracja skóry
Skóra wystawiona latem na długotrwałe działanie promieni słonecznych starzeje się dużo szybciej, ulega wysuszeniu, przebarwieniu, staje się mniej napięta i pozbawiona blasku. Dzięki temu, że w okresie jesiennym jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na działanie negatywnych czynników, nasza skóra może skutecznie się zregenerować. Latem uniemożliwiają to mocno operujące słońce, słona woda morska czy piasek na plaży. Jesienią największą popularnością cieszą się zabiegi nieinwazyjne, które mają za zadanie wspomóc naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Warto zainwestować w procedury medycyny estetycznej, które pomogą nawilżyć skórę, pozbyć się przebarwień czy poprawić elastyczność.
Przygotowanie do zimy
Jesień to nie tylko czas na odbudowę skóry po wakacjach. To także okres, w którym musimy przygotować ją na nadchodzącą zimę. Mroźny wiatr i niskie temperatury to główni wrogowie naszej cery o tej porze roku. Gdy temperatura zbliża się do okolic zera, zaczyna spadać produkcja lipidów w skórze, co osłabia jej ochronny płaszcz. W efekcie zimą skóra wysusza się nawet dwukrotnie szybciej niż latem, jest też więc bardziej podatna na wszelkie podrażnienia. Aby przygotować skórę na zimę, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jej właściwe nawilżenie i zadbanie o jej barierę ochronną.
Zabiegi medycyny estetycznej wybierane jesienią
Peeling chemiczny
Peelingi chemiczne są doskonałym wyborem na jesień, redukującym konsekwencje kąpieli słonecznych i ciągłego narażenia skóry na intensywne promienie UV. Profesjonalne peelingi pomagają rozjaśnić skórę, pozbyć się uszkodzeń spowodowanych słońcem i nieestetycznych przebarwień. Poprzez usunięcie martwych komórek naskórka, peelingi stymulują produkcję nowych, nadając skórze świeży i promienny wygląd. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób z problemami trądzikowymi. Istnieje wiele rodzajów peelingów chemicznych. Rodzaj zabiegu powinien określić lekarz specjalista po konsultacji z Pacjentem.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, inaczej “wampirzy lifting” to zabieg z zakresu medycyny estetycznej zaliczany do medycyny regeneracyjnej. Jego specyficzna nazwa ma uzasadnienie w technice przeprowadzania tej procedury. Polega bowiem ona na podaniu w wybranego miejsca ciała w pełni naturalnego i biozgodnego preparatu, jakim jest osocze pochodzące z krwi Pacjenta.
Uzyskana substancja zawiera znaczne stężenie płytek krwi, które wywierają ogromny wpływ na procesy regeneracji i odnowy komórek skóry. Przy jej wykorzystaniu można uzyskać efekt widocznie odmłodzonej skóry, zredukować blizny, przyspieszyć gojenie się raz, zredukować zmarszczki i przebarwienia, wynikające z procesu starzenia się skóry oraz z przewlekłej ekspozycji na UV.
Zabiegi laserowe
Laser frakcyjny CO2 to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w medycynie zabiegowej, a szczególnie w chirurgii plastycznej. W sposób minimalnie inwazyjny pobudza kontrolowanie uszkadzaną skórę do szybkiej i skutecznej regeneracji. Dzięki mechanizmowi jego działania dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu i innych czynników odpowiadających za młody wygląd naszej skóry. Po zabiegu skóra będzie wyjątkowo napięta i wygładzona, znikną z niej wszelkie przebarwienia, zmarszczki ulegną spłyceniu, a cera odzyska promienny, zdrowy koloryt! Jesień stanowi idealny okres na tę procedurę, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji na światło słoneczne. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przez pierwszy tydzień nie należy narażać skóry na czynności prowokujące przegrzanie i przekrwienie skóry.
Zabiegi medycyny estetycznej jesienią- botoks
Toksyna botulinowa, popularnie nazywana „botoksem” to neurotoksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Jej wykorzystywaną w medycynie właściwością jest blokowanie przewodnictwa pomiędzy nerwem a mięśniem. Zapobiega to powstawaniu nowych zmarszczek w okolicy twarzy, szyi i dekoltu oraz daje efekt wygładzenia tych już istniejących. Zredukuje nierówności na twarzy zarówno powstałe poprzez intensywną ekspozycję na promienie UV, jak i tych wynikających z naturalnego procesu starzenia się i bogatej mimiki. Toksyna botulinowa powoduje również odprężenie i zrelaksowanie mięśni twarzy. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie młodszego i promiennego wyglądu.
Zanim zabieg, to badanie skóry!
Należy pamiętać, że monitoring zmian skórnych jest kluczowy w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, które mogą być wczesnymi objawami chorób skórnych, w tym nowotworów. Jest to szczególnie ważne po okresie letnim, które sprzyja powstawaniu zmian skórnych, takich jak pieprzyki, plamy słoneczne czy przebarwienia. Dlatego przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, aby ocenić stan swojej skóry oraz ewentualnie zbadać i zmapować wszelkie nieprawidłowości skórne.