Nowości

Naturalny proces starzenia się organizmu niestety najbardziej odznacza się na naszej twarzy za sprawą zmarszczek. Problem widocznych nierówności może pojawić się już po 25. roku życia i stopniowo się pogłębiać. Na to, jak szybko i dynamicznie będą się pojawiać-  wpływ ma wiele różnych czynników. Istotnymi aspektami zewnętrznymi są: ekspozycja na słońce, palenie tytoniu lub stres. Istnieją również czynniki wewnętrzne, takie jak genetyka, zmiany hormonalne czy zaburzenia metabolizmu organizmu. Większości procesów nie da się zatrzymać, co nie oznacza jednak, że nie mamy na nie wpływu. Jak poradzić sobie z pogłębiającymi się zmarszczkami mimicznymi?

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku powtarzających się ruchów mięśni mimicznych twarzy. Każdy uśmiech czy zmrużenie oka powoduje skurcz określonych mięśni, co prowadzi do napięcia skóry na tych obszarach. Z czasem, w miarę starzenia się skóry i utraty elastyczności, te powtarzające się ruchy mogą prowadzić do wytworzenia się trwałych nierówności na twarzy.

kobieta pokazuje swoje zmarszczki, kurze łapki

Zabiegi zachowawcze, a chirurgiczne- co wybrać?

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki zmarszczek mimicznych, nie zawsze konieczne jest od razu sięgać po zabiegi chirurgiczne. Istnieje wiele zabiegów zachowawczych, które mogą pomóc w redukcji zmarszczek i opóźnieniu procesu starzenia, bez ingerencji skalpela.

Zabiegi chirurgiczne, takie jak lifting twarzy, mogą być rozważane wtedy, gdy zmarszczki mimiczne są bardzo zaawansowane i zabiegi zachowawcze nie dają wystarczających efektów. Są one również wybierane przez osoby, oczekujące spektakularnego i długotrwałego efektu w jak najkrótszym czasie.

Jakie zabiegi pomogą na zmarszczki mimiczne?

Rozwijająca się dziedzina medycyny estetycznej oferuje obecnie szeroką ofertę zabiegów, które mogą pomóc w redukcji zmarszczek mimicznych, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji Pacjenta. Oto kilka popularnych opcji:

zadbana kobieta po zabiegu medycyny etsteycznej

Botox na zmarszczki mimiczne

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana „botoksem” to substancja obecna w medycynie od blisko 50 lat. Jej wykorzystywaną w medycynie właściwością jest blokowanie przewodnictwa pomiędzy nerwem a mięśniem. Zapobiega to powstawaniu nowych zmarszczek w okolicy twarzy, szyi i dekoltu oraz daje efekt wygładzenia tych już istniejących. Toksyna botulinowa powoduje również odprężenie i zrelaksowanie mięśni twarzy. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie młodszego i promiennego wyglądu.

Wskazania do zabiegu:

 • Nierówności między brwiami tzw. “lwie zmarszczki”.
 • Zmarszczki poprzeczne czoła.
 • Zmarszczki wokół oczu tzw. “kurze łapki”.
 • Fałdy i nierówności okolic szyi i dekoltu.
 • Zmarszczki okolicy ust tzw. “zmarszczki palacza” oraz opadający kącik ust.
kobieta ma wykonywany botoks

Wypełniacze na zmarszczki mimiczne

Kwas hialuronowy, najpopularniejszy “wypełniacz zmarszczek”, to substancja, która naturalnie znajduje się w naszym organizmie. To dzięki jego właściwościom silnie wiążącym wodę- skóra pozostaje nawilżona, elastyczna i promienna, a jej procesy regeneracyjne zachodzą szybko i skutecznie.

Niestety, wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie stopniowo maleje, co możemy obserwować przez postępującą utratę sprężystości skóry, jej przesuszenie, potrzebę dłuższej regeneracji oraz widoczną utratą blasku. W ten sposób powstają zmarszczki, które nierzadko stają się jednym z głównych  kompleksów i istotnie obniżają samopoczucie oraz pewność siebie.

Wskazania do zabiegu:

 • Pogłębione bruzdy nosowo- wargowe.
 • Bruzdy w dolnych partiach twarzy- u styku brody oraz policzków- tzw. zmarszczki „marionetki”.
 • Zmarszczki wokół ust tzw.  „zmarszczki palacza”.
 • Nierówności między brwiami tzw. “lwie zmarszczki”.
 • Zmarszczki poprzeczne czoła.
 • Zmarszczki wokół oczu tzw. “kurze łapki”.
 • Utrata owalu twarzy.
 • Zapadnięta dolina łez.
 • Blizny potrądzikowe zanikowe.
 • Skóra twarzy pozbawiona nawilżenia i jędrności.

Metody chirurgiczne- lifting twarzy

W medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej lifting twarzy obecny jest od lat i choć metody jego przeprowadzania ewoluują wraz z rozwojem tych dziedzin, to nadal z założenia oznaczają naciągnięcie i uniesienie skóry twarzy. Lifting ma na celu m.in.: poprawienie rysów twarzy; przywrócenie jej naturalnego i pożądanego owalu i młodego wyglądu.

efekt liftingu twarzy

Lifting głęboki

W tradycyjnym liftingu klasycznego podciągnięciu podlega tylko skóra. Nowsze metody operacyjne zakładają, że proces starzenia dotyczy nie tylko skóry, ale i głębiej leżących tkanek – tkanki tłuszczowej oraz powięzi powierzchownej i leżących pod nią mięśni. W związku z tym wielu chirurgów wychodzi z założenia, że celowe jest również przemieszczenie ku górze i poprawa napięcia również tych głębiej leżących warstw. Ta taktyka nosi nazwę liftingu głębokiego, inaczej Deep Plane Lifting.

Uważa się, iż ta metoda niesie za sobą liczne zalety m.in.: powierzchnia twarzy jest naturalnie odmłodzona i gładka, a nie napięta, jak przy klasycznym liftingu. Pomaga to również w utrzymaniu dopływu krwi do twarzy, co pozwala na szybsze gojenie, i krótszą rekonwalescencję. Efekt zabiegu – w zależności od naszego stylu życia – utrzymuje się 10-15 lat.

Zabieg liftingujący nićmi PDO

Nici PDO to alternatywa dla pełnowymiarowej liftingującej operacji plastycznej bez bólu i blizn, za to z wyjątkowo naturalnym rezultatem. Po zabiegu można spodziewać się skóry wygładzonej, jędrnej z podniesionymi i “wyostrzonymi” rysami twarzy, co przekłada się na młodszy, promienny wygląd.

Zabieg polega na wprowadzeniu za pomocą cienkiej igły nici PDO pod skórę Pacjenta. Nić zostaje odpowiednio ułożona tworząc swego rodzaju „rusztowanie”, silnie podtrzymujące tkanki skórne. Działanie stymulujące nici (pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny w skórze) zaczyna się po 2 tygodniach i utrzymuje się do 2 lat. 

Wolumetria z wykorzystaniem własnego tłuszczu

Popularną metodą wskazaną do poprawy rysów twarzy i odmłodzenia wyglądu jest także autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej, inaczej lipotransfer. Zabieg polega na pobraniu tłuszczu z wybranej części ciała i przeszczepienie w okolice twarzy. Uzyskany w wyniku obróbki koncentrat tłuszczowy zawiera cenne komórki macierzyste. Dzięki temu, oprócz odbudowy objętości i możliwości redukcji ubytków tkanek, zapewnia unikalne właściwości ich regeneracji. 

Zmarszczki mimiczne- profilaktyka

Oprócz zabiegów, istnieją również działania profilaktyczne, które mogą pomóc w opóźnieniu pojawienia się zmarszczek mimicznych. Oto kilka wskazówek:

 • Stosowanie kremów z filtrem UV
 • zdrowa dieta i odpowiednie nawadnianie organizmu
 • Unikanie palenia papierosów i picia alkoholu
 • Odpowiednia higiena skóry i stosowanie indywidualnie dobranych kosmetyków