Powiększanie piersi z wykorzystaniem implantów jest obecnie najpopularniejszym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. Mimo iż producenci reklamują je jako całkowicie bezpieczne, wiele pacjentek nadal zastanawia się, czy możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej na implant lub jego odrzucenia. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości z tym związane!
Możliwe powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych
W przypadku zabiegów powiększania piersi doświadczeni chirurdzy plastyczni wybierają implanty najwyższej jakości, kierując się badaniami klinicznymi produktu i rekomendacjami naukowymi. Dlatego też, powikłania po zabiegu powiększenia piersi szacuje się na około 3%. Do najczęstszych należy: pęknięcie, deflacja implantu lub przykurcz torebkowy. Skoro rocznie wykonuje się ok. 1,8 mln zabiegów powiększenia piersi implantami na świecie, to odsetek możliwych powikłań jest marginalny.
Uczulenie na silikon
Obawa przed poddaniem się operacji wszczepienia implantów piersi, ze względu na możliwe uczulenie na silikon, spotęgowana została w 2014 roku. Wtedy popularna aktorka Stephanie March ogłosiła w mediach, iż musiała usunąć implant ze względu alergii na wszczepiony materiał. Informacja ta jednak została kilkukrotnie podważona przez specjalistów, którzy twierdzą iż usunięcie implantu miało miejsce z powodu rozwoju infekcji pozabiegowej, a nie alergii.
Warto pamiętać, że z reguły każda substancja, która występuje w naszym otoczeniu jest w stanie wywołać reakcję alergiczną. Może to mieć miejsce niezależnie od tego, czy jest ona pochodzenia naturalnego, czy nie. Specjaliści alergolodzy uspokajają jednak, że reakcje alergiczne na silikon występują niezmiernie rzadko. Ponadto, jeśli już ma miejsce, to objawy można zaobserwować jeszcze przed podjęciem decyzji o operacji powiększenia piersi. Wynika to z faktu, że silikon znajduje się w wielu produktach codziennego użytku. Mamy z nim kontakt na co dzień. Można znaleźć go m.in. w kosmetykach czy środkach piorących.
W przypadku występowania objawów alergii po kontakcie z produktami zawierającymi silikon, przed podjęciem ostatecznej decyzji o powiększeniu piersi implantami można poddać się testom alergicznym. Rozwieją one wszelkie wątpliwości co do bezpieczeństwa zabiegu. Należy również zawsze informować swojego chirurga plastycznego o wszelkich wątpliwościach i obawach.
Czy nasz organizm może odrzucić implant piersiowy?
Odrzucenie przeszczepu jest reakcją obronną organizmu na obce białka znajdujące się w przeszczepie (czyli przeszczepionym narządzie lub tkance). Dlatego też trudno mówić o “odrzuceniu” implantu piersiowego w takim kontekście. Niemniej jednak są to ciała obce wprowadzane do organizmu, co może prowadzić do pewnych reakcji immunologicznych.
Dlatego, niezwykle istotne jest odróżnienie wystąpienia reakcji alergicznej na silikon od objawów odrzucenia implantu przez organizm bądź wystąpienia powikłań w postaci infekcji w tkankach poddanych operacji. Według specjalistów odrzucenie implantu zdarza się znacznie rzadziej niż nietolerancja różnego rodzaju metalowych śrub czy płytek.
Należy mieć świadomość, że aktualnie najbardziej znani producenci implantów są zobligowani poddać swoje produkty bardzo restrykcyjnym testom, co pozwala na otrzymanie implantów bardzo wysokiej jakości, w pełni bezpiecznych. Dlatego wszelkie powikłania pooperacyjne, a szczególnie odrzucenie implantu, stają się kazuistyką. Przed podjęciem decyzji o samej operacji, warto zrobić jednak rozeznanie, jakie implanty wszczepia dany specjalista chirurgii plastycznej i jakiego typu gwarancję na te implanty proponuje producent.
Niepokojące objawy- zgłoś się do lekarza!
Jeśli już dochodzi do poważnej reakcji immunologicznej na implant, objawia się to wytworzeniem wokół niego włóknistej torebki (zwanej także kapsułą). Struktura ta sprawia, że pierś jest twarda, czasem bolesna i obrzęknięta. W bardzo rzadkich przypadkach organizm odrzuca implant tylko w jednej z piersi.
Pamiętaj, aby każdy niepokojący objaw po operacji powiększenia piersi konsultować z lekarzem specjalistą!
Odrzucenie implantu piersiowego- leczenie
Leczenie odrzucenia przeszczepu zazwyczaj kończy się na reoperacji tkanki piersiowej. Choć czasem możliwe jest podjęcie próby pozbycia się wytworzonej kapsuły farmakologicznie.
Natomiast rozwój infekcji w ranie pooperacyjnej, często mylony z odrzuceniem implantu, to skutek przedostania się do niej bakterii w trakcie zabiegu lub bezpośrednio po nim. W przeciwieństwie do reakcji odrzucenia implantu objawy infekcji pojawiają się dość szybko, w kilka dni po zabiegu. Można zaobserwować wówczas zaczerwienienie i bolesność blizny, obrzęk, wypływ ropy lub treści mętno -krwistej. Taka sytuacja wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem, aby nie dopuścić do rozwoju ogólnego zakażenia. W razie infekcji postępowaniem z wyboru jest właściwa pielęgnacja rany, regularna wymiana opatrunków oraz antybiotykoterapia. Czasem konieczne okazuje się usunięcie bądź wymiana implantu.