Osiągnięcie smukłej i wymodelowanej sylwetki nie zawsze jest procesem krótkotrwałym i mało wymagającym. Są bowiem takie miejsca w obrębie naszego ciała, w których nadmiar tkanki tłuszczowej może nie być podatny na rygorystyczną dietę i regularne treningi. Wiele osób niezadowolonych ze swojej figury zastanawia się nad najbardziej skuteczną metodą wymodelowania ich sylwetki. Po przejrzeniu dostępnych informacji rodzi się w nich pytanie- co wybrać? Liposukcja czy plastyka brzucha? A może operacja łączona? Okazuje się jednak, że są to dwa całkowicie inne zabiegi. Poznaj ich różnice i odmienne wskazania!
Zabieg liposukcji
Liposukcja to małoinwazyjny zabieg odsysania tłuszczu, który można przeprowadzić na praktycznie, każdej partii ciała. Wyróżnia się kilka metod liposukcji- tradycyjną, laserową czy ultradźwiękową. Odpowiednią technikę dopiera specjalista chirurgii plastycznej na podstawie indywidualnych predyspozycji i oczekiwaniom Pacjenta.
Chirurg rozpoczyna zabieg poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia skóry Pacjenta, przez które wprowadza do tkanki podskórnej specjalną kaniulę. Dzięki niej odsysana jest tkanka tłuszczowa z danej części ciała. Procedura ta może być poprzedzona dodatkowymi działaniami, ułatwiającymi rozbicie tkanki tłuszczowej. Może się to odbyć przy pomocy ultradźwięków, lasera lub tzw. wiązki wodnej. Uzyskany w ten sposób materiał jest płynny i łatwiejszy do usunięcia. Po zabiegu pozostają niewielkie kilkumilimetrowe blizny, które z czasem stają się niemal niewidoczne, a rekonwalescencja nie jest ani długotrwała, ani wymagająca.
Ciekawą właściwością niektórych metod wykonywania liposukcji jest to, iż pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości, nieuszkodzonych komórek tłuszczowych. Komórki te wykorzystuje się często do wypełnienia zmarszczek lub bruzd oraz do innych zabiegów medycyny estetycznej.
Wskazania do zabiegu liposukcji:
- Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, tzw. “boczki”, chęć uzyskania wcięcia w talii i atrakcyjnego wymodelowania sylwetki.
- Nadmiar tkanki tłuszczowej w kończynach dolnych- w obrębie kolan, ud czy pośladków.
- Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy tzw. “drugi podbródek”, okrągłe policzki tzw. „chomiki”.
- Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej na wzgórku łonowym i wynikające z tego podrażnienia oraz zaburzenia funkcji seksualnych.
- Leczenie ginekomastii, czyli powiększenia piersi u mężczyzn.
Mimo zastosowania metod wspomagających obkurczanie skóry, przy odessaniu znaczącej ilości tłuszczu nie zawsze będzie to efekt w pełni satysfakcjonujący. Dlatego przy dużym fałdzie tłuszczowo- skórnych rekomendowaną metodą modelowania sylwetki jest abdominoplastyka lub abdominoplastyka łączona z liposukcją.
Plastyka brzucha
Plastyka brzucha jest zabiegiem bardziej inwazyjnym niż liposukcja. Podczas zabiegu chirurg przecina skórę na całej długości pomiędzy kolcami biodrowymi, poniżej linii bielizny. Drugie cięcie lokalizuje się w okolicy pępka. W kolejnym kroku chirurg usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej oraz wytwarza nowe miejsce na pępek. Często modeluje się jednocześnie mięśnie proste brzucha, co istotnie wpływa na podkreślenie talii.
Wskazania do zabiegu abdominoplastyki:
- Zwiotczenie mięśni brzucha, rozstępy i luźna skóra powstałe po ciąży.
- Obwisła skóra brzucha na skutek znacznej utraty masy ciała.
- Nadmiar tkanki skórnej w okolicy brzucha spowodowany naturalnymi procesami starzenia się.
- Przepuklina brzuszna.
- Rozległe rozstępy w dolnej okolicy brzucha.
W odróżnieniu od liposukcji operacja plastyki brzucha nie wiąże się z możliwością pozostawienia nadmiaru skóry, ponieważ zostaje ona chirurgicznie usunięta. W porównaniu do liposukcji abdominoplastyka wskazana jest u Pacjentów, u których oprócz nadmiernego fałdu tłuszczowo-skórnego występują konsekwencje zdrowotne tego stanu rzeczy. Mowa tu o przepuklinie brzusznej, czy osłabieniu kresy białej.
Ponadto, rekonwalescencja po operacji plastyki brzucha jest bardziej wymagająca niż w przypadku liposukcji, a sam zabieg wiąże się z pozostawieniem blizny.
Abdominoplastyka czy liposukcja? Cecha wspólna
Cechą łączącą oba zabiegi modelowania sylwetki jest fakt, iż nie stanowią one sposobu na odchudzanie. Oczywiście w efekcie wykonanego zabiegu Pacjent zyskuje bardziej proporcjonalną sylwetkę. Skóra na brzuchu odzyskuje jędrność, mięśnie zostają wzmocnione, a sam brzuch będzie wyglądał szczupło i zdrowo. Nie będziemy musieli dłużej zmagać się ze zwisającymi fałdami skóry czy rozstępami na brzuchu, które ograniczały codzienną aktywność i były powodem problemów zdrowotnych.
Musimy jednak pamiętać, że jeżeli nie będziemy dbać o regularną aktywność i zdrową dietę- masa ciała ulegnie zwiększeniu i wówczas musimy liczyć się z systematyczną utratą efektów operacji.
Poza spektakularnymi efektami wizualnymi z pewnością dostrzeżemy również pozytywne rezultaty psychologiczne. Pacjenci po wykonanych zabiegach modelujących ciało na nowo cieszą się atrakcyjną sylwetką oraz możliwością pokazania się na plaży w stroju kąpielowym bez uczucia przygnębienia i wstydu związanego z niesatysfakcjonującym wyglądem.