Ginekologia estetyczna to dział chirurgii plastycznej zajmujący się korekcją zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Zabiegi z tego zakresu dotyczą więc warg sromowych mniejszych i większych, okolicy łechtaczki, cewki moczowej i ujścia pochwy. Pacjentki coraz częściej decydują się na chirurgiczną poprawę wyglądu i funkcjonalności intymnych części ciała. Wynika to z faktu, iż defekty te istotnie wpływają na obniżenie komfortu życia.
Dla kogo przeznaczone są zabiegi ginekologii estetycznej?
Na procedury z zakresu ginekologii estetycznej decydują się kobiety, zmagające się z trwałymi zmianami w obrębie okolic intymnych. Defekty te najczęściej powstają w wyniku:
- Rozciągnięcia bądź rozerwania tkanek podczas porodu naturalnego. Ginekologia plastyczna zajmuje się też korekcją blizn i zrostów powstałych po nacięciu krocza.
- Zmian powstałych w wyniku naturalnego procesu starzenia się. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość włókien kolagenowych odpowiedzialnych za utrzymanie jędrności i napięcia skóry. Zmiany takie dotyczą skóry na całym ciele, w tym w narządów płciowych.
- Wad wrodzonych, takich jak przerost lub niedorozwój warg sromowych. Defekty te stają się przyczyną podrażnień, infekcji oraz pogorszenia jakości życia.
- Na zabiegi ginekologii estetycznej decydują się też kobiety, które chcą poprawić wygląd miejsc intymnych z powodów estetycznych lub którym defekty tej okolicy utrudniają czerpanie przyjemności z życia seksualnego.
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej
Prężnie rozwijająca się chirurgia plastyczna, w tym ginekologia estetyczna, oferuje pacjentkom szereg możliwości przywrócenia satysfakcjonującego wyglądu i prawidłowej funkcjonalności zewnętrznych narządów płciowych. Jakie zabiegi cieszą się największym powodzeniem?
Labioplastyka
Zbyt duże lub asymetryczne wargi sromowe mogą przeszkadzać w wykonywaniu podstawowych czynności. Są też przyczyną częstych infekcji intymnych i mogą znacznie ograniczyć zadowolenie z życia seksualnego. Wargi sromowe mogą ulec rozciągnięciu lub zniekształceniu po porodzie, piercingu, nawracających infekcjach intymnych, w wyniku zaburzeń hormonalnych i stosowanych terapii.
Rozwiązaniem tych problemu może być labioplastyka. Zabieg polega na chirurgicznej zmianie wielkości lub kształtu warg sromowych. Jest to obecnie najczęściej wykonywana procedura z zakresu ginekologii estetycznej. Krajem o największej liczbie wykonywanych zabiegów jest Brazylia, gdzie wykonuje się ok. 9000 zabiegów rocznie!
Przebieg zabiegu labioplastyki
Labioplastykę można przeprowadzić za pomocą kilku technik chirurgicznych. Wszystkie jednak polegają na wycięciu nadmiaru tkanek i zszyciu ich na granicy warg sromowych mniejszych i większych praktycznie bez pozostawienia blizny. Do zabiegu stosuje się szwy wchłanialne, które samoczynnie znikają po kilkunastu dniach.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub miejscowym połączonym ze znieczuleniem krótkotrwałym dożylnym, pod kontrolą anestezjologa. Labioplastyka trwa ok. 90- 120 minut.
Po zabiegu pacjentka pozostaje 24 godziny w klinice, pod obserwacją. Przez kolejne 2 dni zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia. Nie zaleca się też spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej.
Perineoplastyka
Perineoplastyka to zabieg mający na celu odnowienie struktury krocza. Nieestetyczne deformacje krocza powstają najczęściej przy urazach mechanicznych (w tym okołoporodowych) oraz w wyniku procesów starzenia się.
Zabieg przyczynia się do poprawy wyglądu tej okolicy, wzrostu jakości współżycia oraz zminimalizowania ryzyka występowania infekcji intymnych.
Hymenoplastyka- odtworzenie naturalnej błony dziewiczej
Rekonstrukcja błony dziewiczej cieszy się dużym powodzeniem. Kobiety coraz częściej pragną przeżyć swój kolejny „pierwszy raz” lub chcą odbudować swoje przekonania religijne, kulturowe bądź etniczne.
Hymenotomia- usunięcie zrostu błony dziewiczej
Zdarza się, iż błona dziewicza podczas próby współżycia nie ulega perforacji. Zazwyczaj przyczyną jest zrost błony. W takim przypadku kobiety mogą odczuwać duży dyskomfort podczas współżycia, będący źródłem wycofania się z kontaktów płciowych. Ponadto, przerośnięta błona dziewicza może powodować ból podbrzusza, zaburzenia menstruacji i uciążliwe parcie na pęcherz.
Waginoplastyka- plastyka pochwy
Jest to zabieg przywrócenia pierwotnego stanu pochwy lub jej całkowite zrekonstruowanie. Znajduje zastosowanie w każdym przypadku, w którym dochodzi do uszkodzenia okrężnych mięśni pochwy oraz mięśni dna miednicy. Przypadłości te doprowadzają do obniżenia się krocza i powiększenia wejścia pochwy.
Zabiegi laserowe
Bezinwazyjne metody ginekologii estetycznej również cieszą się dużą popularnością. Przy pomocy lasera można nie tylko “odmłodzić” pochwę, ale też pozbyć się problemu nietrzymania moczu. Działanie lasera polega na obkurczeniu mięśniówki pochwy i zwiększeniu ilości włókien kolagenowych. Ujędrnienie pochwy zwiększa intensywność doznań podczas aktywności seksualnych. Zabiegi laserowe mają też na celu przywrócenie elastyczności, naturalnej sprawności mięśni pochwy oraz poprawienie ukrwienia i nawilżenia tych okolic.