Upalne temperatury, długie podróże, częste korzystanie z publicznych toalet czy też kąpiele w jeziorach i basenach… Czynniki te sprawiają, że w okresie urlopowo-wakacyjny o wiele łatwiej o nieprzyjemne dolegliwości dotyczące okolic intymnych. Co zrobić, aby higiena intymna w lecie była skuteczna i nie uprzykrzała wakacyjnego wypoczynku?
Higiena intymna w lecie- podstawowa pielęgnacja
Groźne jest zarówno jej zaniedbywanie, jak i nadmierna o nią troska. Zbyt częste podmywanie powoduje wypłukiwanie dorocznych bakterii. Wystarczy 1- 2 razy dziennie dokładnie umyć miejsca intymne, nie używając do tego celu żadnych myjek i gąbek, które mogą być siedliskiem bakterii. Do mycia okolic intymnych używaj jedynie delikatnych mydłem lub specjalnych płynów do higieny intymnej. Unikaj stosowania perfumowanych produktów do higieny intymnej, takich jak dezodoranty, spraye czy perfumy. Te substancje mogą podrażniać delikatną skórę okolic intymnych i zakłócać naturalną równowagę pH, co może prowadzić do infekcji. Wybieraj produkty bezzapachowe i delikatne dla tej części ciała.
Zadbaj o optymalną wilgotność okolic intymnych
Podczas upalnych wakacyjnych dni, staraj się utrzymać odpowiednią wilgotność okolic intymnych. Możesz w tym celu stosować odpowiednie nawilżacze, delikatną oliwkę lub krem nawilżający, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu. Stan ten bowiem może prowadzić do podrażnień, a one do rozwoju infekcji.
Z drugiej strony- nadmiernie wilgotne i ciepłe środowisko może sprzyjać rozwojowi bakterii i drożdżaków. Jeśli zdarza ci się nie zmieniać mokrego kostiumu i przebywać w nim długi czas (np. cały dzień), warto zmienić ten nawyk! Po kąpieli należy wypłukać kostium i przebrać się w suchy.
Higiena intymna w lecie a korzystanie z toalet publicznych
Staraj się unikać korzystania z publicznych toalet, gdzie ryzyko zakażeń jest wyjątkowo duże. Jeśli jednak musisz z nich skorzystać, staraj się pamiętać o kilku zasadach.
Choć bardzo często winę za roznoszenie bakterii przypisuje się desce klozetowej, to nie ona jest największym zagrożeniem. Materiał, z którego wykonane są deski klozetowe nie są przyjazne dla bakterii, przez co drobnoustroje nie osiadają się na nich tak chętnie. Jednak, dla zabezpieczenia wyłóż ją zawsze papierem toaletowym lub nakładką papierową. Uważaj jednak przy spuszczaniu wody. To właśnie rozbryzg wody z muszli klozetowej roznosi więcej nieczystości.
Pamiętaj również, że najwięcej zakażeń dochodzi przez niemycie rąk! Zawsze przed i po skorzystaniu z toalety publicznej myj ręce, mydłem, przez co najmniej 30 sekund!
Wybierz odpowiedni strój kąpielowy i wakacyjne ubrania!
Unikaj noszenia bielizny i stroju kąpielowego wykonanych ze sztucznych materiałów. Syntetyczne tkaniny mogą utrudniać dostęp powietrza i potęgować pocenie- co sprzyja namnażaniu się bakterii. Nie tylko latem- najbezpieczniejszym wyborem będzie bielizna bawełniana, jedwabna lub bambusowa w jasnym kolorze. Okazuje się, że ciemne barwniki do tkanin mogą być przyczyną nadwrażliwości kontaktowej- prawdopodobieństwo uczulenia jest mniejsze, jeśli przed pierwszym założeniem kilkakrotnie upierze się nowe ubrania.
Unikaj również wybierania obcisłych spodenek czy jeansów, które również ograniczają dopływ powietrza, sprawiają, że łatwiej się pocisz oraz potęgują problem podrażnień. Tym samym zwiększasz ryzyko infekcji intymnych. Latem wybieraj więc luźniejszą odzież z naturalnych tkanin.
Wakacyjna dieta a infekcje intymne
Również zmiana diety niesie pewne zagrożenia- odmienny jadłospis wpływa na równowagę mikroflory w organizmie, która ma znaczący wpływ na odporność. Gdy nasza wakacyjna dieta jest bogata w zbyt dużo cukru, drożdże z łatwością zaczynają się namnażać. Dobrze jest więc nie przesadzać z ilością lodów, słodyczy i przetworzonej żywności. Warto zastąpić je sezonowymi warzywami i owocami, produktami pełnoziarnistymi, kiszonkami oraz chudym mięsem.
Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu, które usprawnia funkcjonowanie całego organizmu. Korzystnym będzie też zrezygnowanie z nadmiernych ilości alkoholu, który działa wyjątkowo silnie odwadniająco.