Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Czy operacja plastyczna jest dla każdego?

ból po operacji plastycznej

Prawie każdy, prędzej czy później, może czuć się niepewnie w związku ze swoim wyglądem zewnętrznym. Niezależnie od tego, czy jest to cecha genetyczna, wynik urazu, czy też naturalne  zmiany towarzyszące procesowi starzenia się- niektórzy mogą przez lata zmagać się z niską samooceną związaną ze swoimi defektami urody. Niestety, żadna dieta ani ćwiczenia nie poprawią kształtu nosa, ust czy rozmiaru piersi. Chociaż hasło “operacja plastyczna” może brzmieć jak najszybszy i najłatwiejszy sposób poprawy wyglądu, zabieg chirurgiczny nie jest odpowiedni dla każdego. Jeśli jesteś jedną z tysięcy osób zastanawiających się nad operacją plastyczną, dokładnie przeanalizuj swoje wątpliwości, zanim zdecydujesz się na inwazyjny zabieg. Pacjenci często zapominają, że każda ingerencja w ciało człowieka niesie za sobą pewne konsekwencje. Mowa tu o kwestiach obowiązku przygotowania do zabiegu, znieczulenia ogólnego, efektu końcowego. Ból po operacji plastycznej i konieczny okres rekonwalescencji- to kolejne tematy, bardzo często bagatelizowane.

Indywidualna decyzja o operacji plastycznej

Decyzja o chirurgicznej poprawie defektów swojej urody powinna być indywidualną sprawą każdego pacjenta. Opinia bliskich może pomóc w jej podjęciu, ale nie powinna być  jedyną motywacją. Wielokrotnie nasz dotychczasowy wygląd nie może sprostać naszym oczekiwaniom. Przypadkowe spojrzenie w lustro bywa dla nas nieprzyjemnym doznaniem. „Mankamenty”, które zauważamy w swojej budowie zewnętrznej, zaburzają naszą pewność siebie i są powodem narastających kompleksów. Zniwelowanie subiektywnych defektów urody, pozbycie się wad w budowie ciała lub rekonstrukcja po wypadkach, mają zbawienny wpływ na poczucie własnej wartości. Może to oddziaływać nie tylko na nasze życie prywatne, ale także zawodowe. 

Wiele osób szuka jednak operacji plastycznej pod wpływem innych osób. Często są to celebryci czy osoby ze świata modelingu, które inspirują daną jednostkę. Pacjenci nierzadko ulegają też uwagom i presji znajomych czy rodziny. Poddanie się operacji plastycznej dla kaprysu lub dla czyjejś korzyści raczej nie jest skutecznym leczeniem i rozwiązaniem na dłuższą metę. Powinniśmy pamiętać, że to nasze ciało zostanie zmienione, a nie osób wyżej wymienionych. 

Najbardziej pomocna w podjęciu decyzji jest rozmowa z lekarzem. W jej czasie omawiane są wszelkie szczegóły i jest to niezwykle ważny moment w całym procesie. Specjalista musi dokładnie zrozumieć pragnienia i oczekiwania pacjenta, aby ustalić na ile realne i możliwe są one do spełnienia. Celem każdej operacji jest zadowolenie i satysfakcja pacjenta, jednak na pierwszym miejscu zawsze stawia się zdrowie i bezpieczeństwo.

Oczekiwania a efekt końcowy

Procedury plastyczne, dzięki temu, że są ogólnie dostępne- często stają się  niczym “produkt z półki”. Nierzadko pacjenci oczekują, iż efekt końcowy zabiegu będzie identyczny jak u innej osoby. Jednak nigdy nie można zapewnić odzwierciedlenia rezultatu innej operacji czy uzyskania identycznego efektu jak z pokazywanego zdjęcia. Należy pamiętać, że każdy człowiek posiada wyjątkową budowę anatomiczną.

Rekonwalescencja i ból po operacji plastycznej

Operacja plastyczna nie jest bez znaczenia nie tylko dla naszej psychiki, ale również dla naszego organizmu. Naruszenie ciągłości tkanek i wielokrotnie kilkugodzinny zabieg mogą skutkować powikłaniami. Zwłaszcza w przypadku nieprawidłowej higieny rany pooperacyjnej i niezastosowaniu się do zaleceń lekarza. Każda operacja plastyczna wiąże się z czasem rekonwalescencji. W tym okresie pacjent powinien odpoczywać, nie dźwigać i wyjątkowo o siebie zadbać. Możliwe są też dolegliwości bólowe, które mogą ograniczać niektóre czynności dnia codziennego. Należy więc przemyśleć, czy jest się w stanie zrezygnować przez kilka dni po zabiegu z pewnych aktywności. Jeżeli nie, warto rozważyć zrealizowanie decyzji o operacji plastycznej w innym, bardziej sprzyjającym, czasie.

Znieczulenie ogólne- często konieczne

Znieczulenie ogólne polega na podaniu narkozy, dzięki której podczas operacji pacjent pozostaje w stanie uśpienia. Sen ten jednak zdecydowanie różni się od normalnego fizjologicznego odpoczynku organizmu, gdyż dzięki niemu operowany nie czuje żadnych działań dokonywanych podczas zabiegu. Znieczulenie to ma za zadanie zlikwidowanie czucia bólu oraz dotyku przez określony czas. Zabiegi w znieczuleniu ogólnym zwykle nie są codziennością dla przeciętnej pacjentki/pacjenta. Dlatego fakt stresu i niepewności z nim związanym jest całkiem naturalny. Są jednak osoby, które nie potrafią przezwyciężyć strachu związanego z tą procedurą. Warto wtedy porozmawiać z lekarzem czy psychologiem, którzy kompetentnie rozwieją towarzyszące wątpliwości. 

Scroll to top