Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Karmienie piersią a implanty

Karmienie piersią a implanty

Wokół karmienia piersią co rusz jest robi się sporo zamieszania. Karmić w miejscach publicznych czy nie? W ogóle karmić czy zdecydować się na szybkie odstawienie dziecka od piersi. Pytań i dylematów jest sporo, a zupełnie skrajne stanowiska często utrudniają jasny obraz sytuacji. Jak wygląda kwestia karmienia, jeśli posiadamy implanty?

Samo powiększanie biustu jest coraz bardziej popularnym zabiegiem, na jaki z roku na rok decyduje się coraz więcej Polek. Robią to z wielu powodów – implanty mają poprawić ich samopoczucie, dodać im pewności siebie, skorygować niedoskonałości. Implanty mają także kobiety, które w wyniku choroby i operacji straciły piersi, a zabieg pomaga im przywrócić poczucie kobiecości.

Jak to jest z tymi implantami?

Na implanty coraz częściej decydują się młode kobiety, które założenie rodziny i pierwsze potomstwo mają jeszcze przed sobą. Podczas ciąży zmienia się struktura piersi, gruczoły się powiększają, stąd pierwsze obawy o pęknięcie implantów. Jednak obecnie chirurgia plastyczna poczyniła takie postępy, że przy odpowiednim doborze, nie ma żadnego ryzyka w tej kwestii. Z kolei kobiety, które decydują się na powiększenie piersi i nie planują powiększania rodziny, mogą skorzystać z nieco innego typu implantów. Warto przede wszystkim wybrać dobrego i sprawdzonego specjalistę, który przeprowadzi konsultacje i zabieg, będzie czuwał nad rekonwalescencją i przede wszystkim wyjaśni tę kwestię od A do Z.

Jeśli planujesz w najbliższej przyszłości zostać mamą i jednocześnie jesteś na etapie decydowania się na zabieg powiększania biustu, warto już na tym etapie poinformować o tym lekarza, który przygotowuje cię do zabiegu. Pytanie o planowane macierzyństwo, tak, czy inaczej powinno paść już na pierwszym etapie konsultacji. Wokół implantów piersi narosło wiele mitów. Jednak warto mieć na uwadze, że same implanty, jak i chirurgia plastyczna w ostatnich latach poczyniły ogromne postępy. Warto pamiętać, że to, jak piersi wyglądają i zmieniają się podczas ciąży, także nie jest bez znaczenia. Nieodpowiednie dobranie implantów może spowodować konieczność ich wymiany po urodzeniu dziecka. I chodzi tu głównie o walory estetyczne. Nie bez znaczenie są tu też uwarunkowania genetyczne, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka przed zabiegiem.

Implanty dla karmiących

Odpowiednio dobrane implanty oraz zastosowanie nowoczesnych metod chirurgicznych nie przekreślają szansy na karmienie kobiet, które zdecydują się za poddanie powiększaniu biustu. Pierwsze badania, jakie były prowadzone w tym temacie dotyczą już 1999 roku. Już wtedy stwierdzono, że implanty nie wpływają na zdolności laktacyjne, ani na jakość pokarmu. Początkowo obawiano się wycieku silikonu do pokarmu, stąd raczej kobietom, które zdecydowały się na implanty odradzano karmienie, nawet we wczesnych dniach życia dziecka. Jednak to właśnie na tym etapie, karmienie jest dla dziecka najważniejsze.

Co warto zrobić zanim się zdecydujemy na implanty?

  • znajdź zaufanego lekarza,
  • dokonaj konsultacji,
  • sprawdź ewentualne przeciwwskazania zdrowotne,
  • wykonaj komplet potrzebnych badań.

Rozwój chirurgii plastycznej – bezpieczne implanty

Przez lata chirurgia plastyczna poczyniła duże postępy. Same implanty są tak skonstruowane, że nawet w przypadku uszkodzenia mechanicznego, silikon nie wycieknie. Samo ich umiejscowienie nie wpływa także na jakość pokarmu, czego się obawiano. Odpowiednio dobrane implanty nie są żadną przeszkodą, aby młoda mama mogła karmić piersią. Nie będzie to miało wpływu na zdrowie malucha, ale także nie wpłynie negatywnie na estetykę biustu.

Dobra konsultacja przed powiększeniem piersi to podstawa

Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na dziecko, warto poinformować lekarza już na wczesnym etapie ciąży, że mamy implanty i będziemy chciały karmić naturalnie. Warto skonsultować się z chirurgiem plastykiem, który rozwieje nasze wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania. Dobrze także zgłębić się w historie innych kobiet, które zdecydowały się na karmienie piersią i same implanty posiadają. Istnieje wiele stron, gdzie na forach internetowych kobiety wymieniają się zarówno doświadczeniem, jak i radami. Pamiętajmy jednak, że każda z kobiet jest inna i każdy przypadek jest odmienny. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem, zanim zdecydujemy się na karmienie piersią.

Scroll to top
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna.
Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna. Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy