Nowości

Problem opadających powiek stanowi defekt estetyczny, który dla wielu osób staje się źródłem uciążliwych kompleksów. Opadająca powieka nadaje twarzy zmęczonego wyrazu i wizualnie znacznie ją postarza. Techniki makijażu mogą tylko w pewnym stopniu zamaskować tę wadę urody. Jednak wskutek rozwoju chirurgii plastycznej powstało skuteczne rozwiązanie tego problemu. Mowa tu o zabiegu korekcji opadającej powieki (blefaroplastyka). Dzięki niemu twarz wygląda młodziej, a pacjenci odzyskują pewność siebie. 

Przyczyny opadających powiek

W wyniku naturalnego procesu starzenia wydzielanie białek- kolagenu i elastyny znacząco spada. Dlatego zmniejsza się również ilość włókien kolagenowych, a ich struktury stają się bardziej wiotkie. Stanowią one swego rodzaju rusztowanie, które podtrzymuje skórę i tkanki całej twarzy. Proces starzenia najbardziej widoczny jest w tych miejscach, w których skóra jest cienka, delikatna i znajduje się pod nią niewiele tkanki podskórnej. Stan ten dotyczy w szczególności górnej powieki oka.

Wraz z wiekiem wydzielane jest przez organizm też coraz mniej kwasu hialuronowego. Substancja ta zapewnia prawidłowe nawilżenie skóry. Skóra traci więc napięcie i zdrowy wygląd. 

Inny proces to stopniowe wiotczenie mięśni, które również są istotne dla powiek. Stopniowo opadają tkanki czoła i brwi, co przekłada się na “zmęczony” wygląd okolic oczu.

Opadanie powiek jest długotrwałym procesem. Wpływa na niego, oprócz naturalnego starzenia się, wiele czynników- w tym predyspozycje genetyczne. Ponadto styl życia, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta i zła pielęgnacja mogą dodatkowo niekorzystnie wpływać na stan skóry okolicy oczu. 

Zdarza się jednak, że opadające powieki występują od urodzenia. Z biegiem lat problem ten może się znacząco pogarszać. Co więcej, uszkodzenia nerwów i choroby nowotworowe również mogą przyczynić się do powstawania opadającej powieki.

Opadające powieki- dla kogo zabieg ich korekcji?

Zabieg plastyki opadającej powieki wykonywany jest z dwóch przyczyn- zdrowotnych i estetycznych. 

Blefaroplastyka przeprowadzana przez doświadczonych chirurgów plastyków szybko i skutecznie poprawia wygląd powiek. “Powiększa” optycznie oczy, zwiększa stopień napięcia skóry okolicy oczu, wygładza zmarszczki tej okolicy i w rezultacie znacząco odmładza spojrzenie. Efekt zabiegu jest w stanie trwale rozwiązać źródło kompleksów związanych z tą częścią twarzy oraz istotnie poprawić komfort życia i samoocenę pacjenta.

Opadające powieki, oprócz tego, iż optycznie dodaje lat i zmęczenia twarzy, nierzadko jest też powodem przewlekłych problemów zdrowotnych. Ograniczone pole widzenia w związku z tym defektem może być uciążliwe z wielu powodów. Często prowadzi do problemów z mruganiem czy zamykaniem oczu, powoduje łzawienie, męczy wzrok, a w konsekwencji doprowadza do jego pogorszenia. Opuchnięte i zwiotczałe powieki mogą być nawet powodem przewlekłych bólów głowy i chronicznego zmęczenia. Operacja plastyczna powiek to zatem szansa, aby zadbać nie tylko o swój wygląd zewnętrzny, ale i zdrowie oraz samopoczucie.

kobieta o pięknych oczach

Opadające powieki- przebieg operacji ich plastyki

Operacja polega na wycięciu nadmiaru skóry z cięcia biegnącego w naturalnym fałdzie powieki górnej i 2- 3 mm poniżej brzegu rzęskowego na powiece dolnej. Cięcia przedłuża się na zewnątrz w okolicy zewnętrznego kącika oka. Niekiedy potrzebne jest usunięcie nadmiaru tłuszczu okołogałkowego lub jego przemieszczenie, czasami łączy się plastykę powiek z liftingiem brwi lub twarzy. Operacja z reguły przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. 

Po operacji plastyki powiek, mogą być one zdrętwiałe i napięte. Kiedy znieczulenie przestanie działać, możliwe jest również odczuwanie subtelnego bólu. Jednak w takiej sytuacji wystarczy zastosować doustne leki przeciwbólowe. 

W trakcie pierwszych dni po zabiegu zalecane jest wykonywanie zimnych kompresów w okolicach powiek w celu redukcji ewentualnego obrzęku i siniaków. Ich rozmiary zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Największe zasinienia widoczne są w pierwszym tygodniu po opuszczeniu kliniki i są stopniowo wchłaniane.

Rezultaty operacji są długotrwałe- utrzymują się przeciętnie około 7- 10 lat. Zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, a tuż po jego wykonaniu pacjenci wracają do domu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarska, po której lekarz podejmuje decyzję czy operacja może zostać przeprowadzona w danym czasie. Do najczęstszych przeciwwskazań należy:

  • okres ciąży oraz karmienia piersią
  • nowotwór oraz terapia antynowotworowa
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewyrównana cukrzyca
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • infekcje oraz stany zapalne skóry powiek i oczu
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.