Medycyna regeneracyjna, inaczej nazywana naprawczą, to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Jej głównym założeniem jest skuteczne pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu w celu naprawy uszkodzonych tkanek. Techniki wykorzystywane w ramach medycyny regeneracyjnej znajdują zastosowanie zarówno w niwelowaniu oznak starzenia się skóry, ale również w odnowie tkanek po zabiegach chirurgicznych. Dowiedz się więcej o najczęściej wykorzystywanych metodach medycyny naprawczej, czyli o terapii komórkami macierzystymi oraz terapii osoczem bogatopłytkowym!
Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)
Terapia osoczem bogatopłytkowym powszechnie kojarzona jest raczej jako tzw. “wampirzy lifting”- jedna z topowych procedur odmładzających. Jednak bogaty skład PRP ma również wyjątkowe zdolności regeneracyjne tkanek po zabiegach chirurgicznych.
Czym jest PRP?
Uzyskana, z krwi własnej pacjenta, substancja zawiera do 9 razy większe stężenie płytek krwi, wyjątkowo wysokie stężenia płytkopochodnych czynników wzrostu oraz kluczowe białka w procesie odbudowy komórek m.in. fibrynę, fibronektynę i vitrinectynę. Uzyskany preparat stymuluje komórki do wytwarzania nowego kolagenu, czyli podstawowego białka zapewniającego witalność i napięcie skóry. Jego zastosowanie pozwala opóźnić procesy starzenia się, pozbyć się nieestetycznych blizn i przebarwień. Ponadto dzięki znacznej poprawie ukrwienia danej okolicy ciała- skóra odzyska dawny blask i zdrowy koloryt.
Jak wygląda zabieg?
Proces otrzymywania osocza bogatopłytkowego polega na pobraniu krwi obwodowej od Pacjenta (20-25 ml), a następnie jej wirowaniu skutkującym oddzieleniem elementów morfotycznych krwi.
Po uzyskaniu preparatu chirurg wstrzykuje go bardzo płytko pod skórę. Dzięki temu wykorzystywana substancja dociera do warstwy brodawkowatej naskórka i tam oddziałuje bezpośrednio na komórki macierzyste oraz fibroblasty. Preparat wstrzykuje się co ok. 1 cm na danym obszarze skóry.
Co istotne, zabiegi z wykorzystaniem PRP są w pełni bezpieczne. Wstrzykiwany preparat uzyskuje się bowiem z własnej krwi Pacjenta, co eliminuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Nie należy się również obawiać, że terapia osoczem bogatopłytkowym będzie bolesna. Przed wstrzyknięciem preparatu na skórę nanoszony jest krem mający na celu zminimalizowanie odczuwania dyskomfortu.
Terapia komórkami macierzystymi w chirurgii plastycznej
Komórki macierzyste są podstawowymi jednostkami biologicznymi zdolnymi do samoodnowy oraz różnicowania się w różne typy komórek. Ich unikalne właściwości sprawiają, że są one idealnymi kandydatami do zastosowania w medycynie regeneracyjnej, w tym również w chirurgii plastycznej.
Terapia ta polega na pobraniu komórek macierzystych z ciała pacjenta, najczęściej z tkanki tłuszczowej, a następnie ich przeszczepieniu w miejsce wymagające regeneracji.
Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, dzięki zawartym w nim żywym komórkom tłuszczowym i cennym komórkom macierzystym poza odbudową objętości i możliwością korekcji ubytków tkanek, zapewnia unikalne właściwości ich biorewitalizacji.
Głównymi rezultatami działania lipotransferu na tkanki jest:
- Przywrócenie objętości i jędrności tkanek.
- Odmłodzenie populacji komórek danej tkanki.
- Poprawa ukrwienia i stymulacja metabolizmu tkanek.
- Redukcja procesów włóknienia- zmniejszenie spoistości blizn.
- Działanie przeciwzapalne.
- Poprawa jakości i struktury (elastyczności, sprężystości) tkanek.
Niewątpliwą zaletą lipotransferu jest możliwość połączenia korekcji ubytków tkanki skórnej, poprawy jej jakości oraz wyszczuplenia sylwetki podczas jednego zabiegu.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg lipotransferu polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z określonego wcześniej miejsca (np. ud, brzucha, lędźwi) w bardzo precyzyjny sposób, poprzez mikro- liposukcję specjalistyczną cienką kaniulą w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu dożylnym. Jednorazowo odessaniu ulega od 20 do 30 ml tłuszczu. Następnie pobrany materiał poddawany jest wirowaniu i specjalistycznemu oczyszczaniu. W rezultacie uzyskiwany jest koncentrat bogaty tylko w młode, pełnowartościowe komórki tłuszczowe oraz mezenchymalne komórki macierzyste. Tak przygotowany materiał stanowi naturalny, autogenny wypełniacz i materiał naprawczy, który następnie zostaje wszczepiony bezpośrednio w miejsce docelowe.
Medycyna regeneracyjna w chirurgii plastycznej- skuteczność
Jedno z badań opublikowanych w „Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery” wykazało, że pacjenci, u których zastosowano terapię komórkami macierzystymi, mieli o 30% szybsze gojenie się ran w porównaniu do grupy kontrolnej. Natomiast inne badanie, wykazało, że pacjenci poddani terapii PRP po liftingu twarzy odnotowali 20% szybszy czas gojenia się w porównaniu do pacjentów, którzy nie otrzymali PRP. W obu badaniach zauważono dodatkowo mniejsze ryzyko powikłań, takich jak infekcje czy obrzęki.
Wyniki te potwierdzają zasadność wykorzystywania metod medycyny regeneracyjnej we wspomaganiu leczenia ran i blizn po zabiegach chirurgicznych!