Realistyczny wygląd kobiecego ciała po okresie ciąży i porodzie pozostaje nadal tematem rzadko poruszanym, wręcz omijanym. Choć social media zasypują nas idealnymi zdjęciami celebryckich mam, które wróciły do formy sprzed ciąży w zaledwie kilka tygodni, w rzeczywistości jest to bardzo wymagająca praca nad swoim ciałem. Nie ma się co oszukiwać- powrót do wyglądu sprzed ciąży zazwyczaj wymaga wysiłku i czasu. Ponadto, może się zdarzyć, że rygorystyczna dieta oraz regularne ćwiczenia nie przynoszą zamierzonego skutku, nawet po wielu miesiącach. W takim przypadku kobiety często decydują się na pomoc chirurga plastycznego. Abdominoplastyka czy lifting piersi mogą realnie wspomóc odzyskiwanie sylwetki po porodzie. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, decydując się na chirurgię plastyczną po ciąży?
Piękne piersi po ciąży- czy to możliwe?
Istnieje kilka doraźnych sposobów na zniwelowanie niekorzystnych zmian wyglądu piersi po ciąży i karmieniu piersią. Kobiety mogą próbować, takich sposobów jak: dobrze dobrany biustonosz, szczotkowanie piersi na sucho czy ćwiczenia na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej. Jednak wszystkie te czynności nie zagwarantują spektakularnego efektu pięknych piersi po ciąży. Obecnie jedynym skutecznym i długotrwałym rozwiązaniem jest tu zabieg chirurgiczny.
Piękne piersi po ciąży- mastopeksja
Mastopeksja, inaczej lifting lub podniesienie piersi jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wymodelowaniu kształtu gruczołu piersiowego, podniesieniu piersi i przywróceniu im prawidłowego położenia, napięcia i estetyki. Gdy jest taka potrzeba, można jednocześnie skorygować kształt i wielkość kompleksu brodawka otoczka. Co istotne, podczas operacji liftingu piersi możliwe jest też jednoczesne ich powiększenie przy użyciu implantu.
Piękne piersi po ciąży dzięki ich chirurgicznej redukcji
Zmniejszanie piersi to operacja, podczas której redukuje się tkankę tłuszczową oraz gruczołową piersi. Usuwa się również obecny nadmiar skóry. Następnie chirurg modeluje gruczoł piersiowy w taki sposób, aby pierś stała się jędrna i położona na odpowiedniej wysokości.
Chirurgia plastyczna po ciąży- implanty piersi
Zdarza się, że piersi po zakończenia okresu laktacji wydają się mniejsze niż przed ciążą. Dzieje się tak, na skutek indywidualnych predyspozycji kobiety, przebytych zmian hormonalnych i nadmiernego obkurczenia się skóry lub istotnego spadku masy ciała po zaprzestaniu naturalnego karmienia. W takiej sytuacji kobiety często decydują się na chirurgiczne powiększenie piersi jedną z dwóch dostępnych metod:
- Powiększenie piersi implantami, mającymi różne wielkości i kształty, dobierane indywidualnie do predyspozycji pacjentki.
- Powiększenie piersi tkanką tłuszczową– jest to zabieg nieco mniej inwazyjny, szczególnie dedykowany do wyrównywania asymetrii piersi, co po karmieniu naturalnym dość często się zdarza. Zaletą tej metody jest jednoczesne „rzeźbienie” wybranych partii ciała. Ponieważ podczas liposukcji pobiera się tkankę tłuszczową z brzucha, bioder lub ud i przeszczepia się ją do piersi.
Czy wygląd zoperowanych piersi zmienia się po ciąży?
Ciąża jednakowo wpływa na zmiany w piersiach naturalnych, jak i tych powiększonych operacyjnie. Zakres tych zmian jest indywidualny, trudny do przewidzenia. Jednak obecność implantów poprzez zapewnienie odpowiedniego wypełnienia, może minimalizuje niekorzystny skutek ciąży na wygląd piersi. Implant nie zmieni swojego położenia, ale istnieje ryzyko, że potrzebny będzie zabieg dodatkowego podniesienia piersi lub uzupełnienie zabiegu lipotransferu.
Dlatego też, niektóre kobiety wolą poczekać do zakończenia planów macierzyńskich z decyzją o poprawie wyglądu piersi. Jednak jeśli wygląd piersi ma dla pacjentki priorytetowe znaczenie i znacznie zwiększy jej jakość życia, nie należy odkładać decyzji o zabiegu do ostatniego planowanego porodu.
Chirurgia plastyczna po ciąży- abdominoplastyka
Może zdarzyć tak, że nadprogramowe kilogramy po ciąży są obojętne na starania kobiety, a nadmiar skóry na brzuchu staje się wyjątkowo uciążliwy. Dodatkowo część kobiet zmaga się z osłabieniem mięśni brzucha, co dodatkowo utrudnia powrót do atrakcyjnego wyglądu sylwetki. W takim przypadku, rozwiązaniem problemu może być chirurgiczna plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka..
W trakcie operacji zostają napięte rozciągnięte mięśnie, następuje modelowanie talii oraz usuwanie nadmiaru skóry i tłuszczu. Operacje często uzupełnia się liposukcją (odsysaniem tłuszczu), która pozwala usunąć uporczywą tkankę tłuszczową z brzucha i boczków.
Abdominoplastyka a planowana kolejna ciąża
Specjaliści zalecają wykonanie plastyki brzucha po zakończeniu planów rozrodczych, ponieważ ciąża i związane z nią wahania wagi mogą znacząco pogorszyć efekty zabiegu. Choć abdominoplastyka nie stanowi przeciwwskazania do kolejnej ciąży i nie wpływa negatywnie na zdrowie dziecka ani płodność kobiety, może prowadzić czasami do większego dyskomfortu podczas ciąży. Jest to spowodowane przez możliwe napięcia skutecznie wzmocnionych wcześniej mięśni brzucha. Ważne jest, aby nie dopuścić do drastycznego przyrostu masy ciała w ciąży. Ponieważ może to zwiększyć ryzyko osłabienia rezultatów osiągniętych dzięki abdominoplastyce.
Ile czasu po porodzie musi upłynąć, aby zdecydować się na operację plastyczną?
Konsultacja przedoperacyjna powinna odbyć się przynajmniej 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią, co umożliwia osiągnięcie stabilizacji masy ciała i kształtu piersi. Jest to czas, kiedy kobieta będzie w stanie ocenić na ile zmieniło się jej ciało, czy jest w stanie je zaakceptować lub samodzielnie wypracować jego poprawę. Ponadto, w przypadku operacji piersi pozwala to uniknąć ryzyka infekcji oraz przykurczu torebki implantu związanego z obecnością mleka. Pamiętaj jednak, że sytuacja każdej pacjentki rozpatrywana jest indywidualnie i ostatecznie to chirurg plastyczny decyduje o kwalifikacji do operacji.
Dobrze zaplanowany okres rekonwalescencji!
Dobrze zaplanowana rekonwalescencja po operacji plastycznej to warunek konieczny, który powinien być zrealizowany jeszcze przed zabiegiem! Należy mieć świadomość, że każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z czasowym ograniczeniem sprawności, koniecznością odpoczynku i np. specjalistycznej pielęgnacji rany oraz zakazem dźwigania (również dziecka). Wszystkie te aspekty trzeba wziąć pod uwagę. Warto zorganizować pomoc nad opieką nad dzieckiem czy domowymi obowiązkami. Dzięki temu sprawnie przejdziesz przez okres rekonwalescencji i będziesz mogła cieszyć się najlepszymi efektami bez powikłań!