Współczesna medycyna zabiegowa coraz chętniej wykorzystuje nowoczesne technologie w leczeniu lub wspomaganiu procesu terapeutycznego różnego rodzaju schorzeń. Przykładem może być tu laser CO2. Spośród wszystkich dostępnych urządzeń do laseroterapii, ten od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jego zastosowanie jest szczególnie istotne w medycynie estetycznej, dermatologii, ale także innych dziedzinach, między innymi okulistyce. Na czym polega działanie lasera CO2? Jakie są wskazania do zabiegu z jego wykorzystaniem?
Na czym polega działanie lasera CO2?
Laser CO2 to urządzenie, które generuje skupioną wiązkę promienia laserowego i niezwykle wysokie wartości gęstości mocy. Jego praca oparta jest na koncepcji fototermolizy frakcyjnej. Fragment skóry poddawany terapii laserem CO2 jest naświetlany wiązką skupionego światła w sposób punktowy na głębokość 2– 3 mm. Naświetlenie skóry wiązką promieni laserowych powoduje powstanie w skórze kontrolowanych kolumn oparzenia, które stymulują skórę do odbudowy. Proces ten następuje przez uporządkowanie i powstanie nowych włókien kolagenowych, złuszczenie i syntezę nowego naskórka pozbawionego przebarwień. Naświetlaniu można poddać m.in.: twarz (łącznie z okolicą oczu), szyję, dekolt, dłonie, brzuch i plecy.
W porównaniu do klasycznych laserów, które powodują termiczne uszkodzenie całej powierzchni naświetlanej skóry, lasery frakcyjne CO2 są znacznie mniej inwazyjne. Dzięki temu są bezpieczniejsze i umożliwiają szybszą regenerację skóry oraz lepsze efekty zabiegu.
Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu maścią EMLA. Natomiast proces gojenia trwa tylko 3- 10 dni i zależy od wielkości naświetlanej powierzchni.
Po zabiegu pacjent musi zmierzyć się z możliwością wystąpienia dyskomfortu, uczucia ściągnięcia, pieczenia, obrzęku i zaczerwienienia skóry oraz złuszczania naskórka. Jednak rezultaty zabiegu lub serii zabiegów wynagradzają wymienione ewentualne minusy.
Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem lasera CO2
Działanie lasera CO2 umożliwia jego wykorzystanie w medycynie estetycznej, m.in. do:
- zmniejszenia objawów fotostarzenia skóry, płytkich zmarszczek i przebarwień, plam starczych, piegów;
- redukcji rozszerzonych porów, wygładzenia skóry;
- zwiększenia napięcia, gęstości i elastyczności skóry, redukcji zmarszczek;
- redukcji blizn pourazowych, potrądzikowych i innych blizn zanikowych
- redukcji blizn przerostowych i rozstępów.
Zastosowanie lasera CO2 w zabiegach chirurgicznych
Możliwa jest również zmiana głowicy lasera CO2 z frakcyjnej na chirurgiczną. Wyjątkową zaletą lasera CO2 jest to, iż można nim bezkrwawo przecinać nie tylko skórę, ale i śluzówki. Dzięki temu to nowoczesne urządzenie, jest wykorzystywane również w zabiegach chirurgicznych. Należą do nich:
- likwidacja włókniaków, brodawek łojotokowych, znamion naskórkowych, prosaków, kępek żółtych, odcisków;
- usuwanie brodawek wirusowych zlokalizowanych najczęściej na stopach;
- chirurgia ginekologiczna, m.in. leczenie nadżerek, kłykcin kończystych;
- mikrochirurgia krtani;
- przezspojówkowa plastyka powiek dolnych;
- zabiegi stomatologiczne w obrębie tkanek miękkich.
Laser frakcyjny CO2- przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg laserem frakcyjnym CO2 należy do wyjątkowo bezpiecznych i nieinwazyjnych procedur medycyny estetycznej. Przede wszystkim odbywa się bezdotykowo, dzięki temu z łatwością zachowane są wszelkie zasady aseptyki zabiegowej. W związku z tym ryzyko powikłań pooperacyjnych jest minimalne. Jednak jak, w każdym przypadku jakiejkolwiek ingerencji w ciało człowieka istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegi. W przypadku chęci poddania się działaniu lasera CO2 należą do nich przede wszystkim:
- aktywna infekcja skóry w miejscu wykonywania zabiegu (bakteryjna, wirusowa lub grzybicza),
- nadwrażliwość na światło lasera,
- czynna choroba nowotworowa,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- niewyrównana cukrzyca,
- zaostrzona łuszczyca,
- przyjmowanie niektórych leków (np. retinoidy, glikokortykosteroidy)
- podatność na powstawanie blizn przerostowych (tzw. bliznowców).
Należy jednak pamiętać, że to chirurg plastyczny kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Na podstawie wywiadu medycznego i historii choroby danej osoby podejmuje decyzję o możliwości poddania się zabiegowi i uzyskania dzięki niemu satysfakcjonujących efektów.