Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Zadbaj o skórę latem – zwłaszcza po operacji

zadbaj o skórę latem

Ludzka skóra wymaga pielęgnacji, o każdej porze roku. Natomiast to właśnie latem jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Najbardziej szkodliwe jest oczywiście promieniowanie UV, ale nie możesz też lekceważyć szkodliwego działania ekstremalnie wysokiej temperatury, wiatru, czy słonej morskiej wody. Nie bez znaczenia dla skóry są też częste podróże, mniej snu i większa niż w pozostałe części roku ilość spotkań towarzyskich. Skóra po ingerencjach chirurgicznych powinna być latem szczególnie zaopiekowana. Jak więc dbać o skórę latem, aby cieszyć się jej promiennym wyglądem? 

Punkt obowiązkowy- odpowiednio wysoki filtr UV!

Najistotniejszym aspektem ochrony skóry latem jest stosowanie kremów z wysokimi faktorami SPF. To właśnie one najskuteczniej chronią skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UV. 

Chociaż złota opalenizna jest niewątpliwie jedną z ładniejszych ozdób, jaką możemy przywieźć z wakacji, to zbyt długa ekspozycja na słońcu może nam zaszkodzić. Intensywne i długotrwałe wystawianie skóry na światło słoneczne przyczyna się nie tylko do zwiększonego ryzyka poważnych chorób skóry, ale też do przyśpieszonego jej starzenia. 

Ważną kwestią w stosowaniu kremów do twarzy z filtrem jest ich ponowna reaplikacja, nawet co 2- 3 godziny. Jest to szczególnie istotne w gorące dni, gdy nasza skóra intensywnie się poci, przez co krem stopniowo spływa ze skóry, a jego działanie jest przez to coraz słabsze.

kobieta smaruje się kremem ochronnym

Ochrona skóry przed najintensywniejszym słońcem

Najbardziej niebezpieczne jest słońce w czasie najsilniejszego promieniowania tj. między 11:00 a 15:00. W tych godzinach unikaj długich spacerów czy leżenia na plaży. Jeżeli jednak nie chcesz rezygnować z żadnej godziny urlopu- pamiętaj o zakrywaniu najbardziej narażonych partii ciała. Kapelusz, czapka z daszkiem czy chustka- bez tych akcesoriów ani rusz.

Należy również pamiętać o ochronie oczu, poprzez noszenie okularów z równie wysokimi filtrami UV. To zalecenie jest szczególnie kierowane do osób po przebytej operacji powiek- blefaroplastyce.

Opalanie blizny po zabiegu- czy to bezpieczne?

Wielu specjalistów chirurgii ogólnej, jak i plastycznej zaleca nieopalanie miejsca blizny pooperacyjnej przez rok. Czas ten jest uzasadniony faktem, iż blizna przebudowuje się i „dojrzewa” właśnie przez taki okres czasu. Intensywne opalanie się może przedłużyć i zakłócić prawidłowe gojenie się tego miejsca na skórze. 

Blizna pozbawiona jest odpowiedniej liczby melanocytów- komórek skóry produkujących melaninę. Jest to substancja powodująca, że nasza cera nabiera opalenizny. Dlatego promienie UV z łatwością mogą przenikać do głębokich warstw skóry. Efektem działania słońca na bliznę jest hiperpigmentacja, czyli popularne przebarwienia. Brązowa blizna będzie bardzo widoczna na skórze, tworząc nieestetyczne oszpecenie.

kobieta z kapeluszem na głowie opala się

Skóra po operacji latem- ochrona od wewnątrz

Odpowiednie nawilżenie skóry sprawia, iż jest ona bardziej odporna na szkodliwe działanie promieniowania UV. Najważniejszym krokiem prewencyjnym w utracie wody, jest regularne picie odpowiedniej ilości płynów- szczególnie latem. W okresie letnim warto włączyć do jadłospisu sezonowe warzywa i owoce- bogate w niezbędne dla ochrony skóry antyoksydanty i mikroelementy. W aptekach dostępne są także suplementy diety zapewniające odpowiednie nawilżanie skóry od wewnątrz. Zawierają one w składzie m.in. kwas hialuronowy, który dodatkowo poprawia elastyczność skóry czy też witaminy m.in C i E o właściwościach silnie antyoksydacyjnych.

Dla zdrowia skóry- porzuć złe nawyki!

Wakacje to czas większej ilości spotkań towarzyskich, a co za tym idzie- częstszej konsumpcji alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych. 

Pamiętaj, że te używki wpływają na gorszą kondycję skóry, przyspieszają jej starzenie i ogólny “niezdrowy wygląd”. Unikanie toksyn tego typu jest szczególnie istotne w okresie pooperacyjnym, kiedy organizm intensywnie się regeneruje.

Nadużywanie alkoholu oraz dieta złożona z dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów i soli, to wróg nie tylko naszej sylwetki, ale także skóry. Aby nasz organizm mógł zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie, potrzebuje w diecie szeregu antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Niestety- nie dostarczymy ich jedząc półprodukty i fast foody. 

Skóra po operacji latem a morska woda

Chlorowana woda w połączeniu ze słońcem, to kolejny czynnik mający wpływ na naszą skórę. Podczas długotrwałej kąpieli w morskiej wodzie, na ciele osadza się delikatny osad chlorku sodowego. Wykazuje on silne działanie higroskopijne i wchłania wodą z naszego naskórka. W efekcie- skóra staje się bardzo sucha, odwodniona i matowa skóra, a także włosy. 

Co możemy zrobić, żeby zapobiec szkodliwemu działaniu soli morskiej? Przede wszystkim po każdej kąpieli w morzu, powinniśmy się opłukać słodką wodą. Ważne jest także obficie nasmarowanie ciała nawilżającym kremem z filtrem UV.

Scroll to top