Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Objawy skórne problemów z tarczycą

objawy skórne problemów z tarczycą

Problemy z tarczycą mogą manifestować się poprzez zaburzenie pracy wielu narządów. Skóra, nasz największy organ, potrafi być doskonałym detektywem w wykrywaniu ukrytych problemów zdrowotnych. Czy wiesz, że zmiany na skórze mogą być ważnymi sygnałami ukrytych problemów z tarczycą? 

Podstawowe informacje o pracy tarczycy

Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Regulują one funkcję większości tkanek organizmu, wpływając na metabolizm naszego organizmu oraz termogenezę (produkcję ciepła). Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową. Uwalnia ona hormon tyreotropowy (TSH), który pobudza tarczycę do produkcji hormonów: T3 i T4.

Czynność tarczycy i przysadki pozostają w ścisłej zależności (określanej jako ujemne sprzężenie zwrotne). Podwyższone stężenie hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie uwalniania TSH przez przysadkę, a niedobór tych hormonów – zwiększa produkcję TSH, co z kolei pobudza tarczycę do większej produkcji T3 i T4.

badanie tarczycy

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Występuje u około 5% dorosłych kobiet i u ok. 1% mężczyzn. Choć częstość niedoczynności tarczycy wzrasta z wiekiem, choroba występuje również u ludzi młodych i dzieci. Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy w Polsce zalicza się: chorobę Hashimoto, stan po operacyjnym usunięciu tarczycy czy też stan po leczeniu jodem promieniotwórczym. Wśród rzadszych przyczyn niedoczynności tarczycy należy wymienić np. polekową niedoczynność tarczycy czy wtórną niedoczynność tarczycy w przebiegu chorób przysadki.

Objawy skórne w niedoczynności tarczycy

  • Niedoczynność tarczycy może prowadzić do zmniejszonego wydzielania gruczołów łojowych, co skutkuje suchą, łuszczącą się skórą.
  • Często można zauważyć nadmierne rogowacenie naskórka, często w obrębie kolan i na łokciach.
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może prowadzić do zatrzymywania płynów w tkankach. Objawia się to dużą skłonnością do opuchnięć, szczególnie powiek. Rozlane obrzęki związane są najczęściej z odkładaniem się mucyny i prowadzą do tzw. obrzęku śluzowatego.
  • Niedobór hormonów tarczycy może wpływać na metabolizm karotenoidów, co prowadzi do wystąpienia żółtawej pigmentacji skóry.
  • Niedoczynność tarczycy może przyczyniać się do osłabienia włosów, co sprawia, że stają się one cieńsze i łamliwe. Charakterystyczna jest również utrata bocznej części brwi.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Dotyczy ok. 1- 2% dorosłych w Polsce. Chorują głównie kobiety w wieku 20- 40 lat, natomiast rzadko zdarza się u dzieci. Do najczęstszych przyczyn nadczynności tarczycy w Polsce zalicza się: chorobę Gravesa i Basedowa (choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której własne przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów) oraz guzki tarczycy. Wśród rzadszych przyczyn nadczynności tarczycy można wymienić: podostre zapalenie tarczycy (choroba związana z przebytą wcześniej infekcją wirusową) oraz poporodowe zapalenie tarczycy.

Objawy skórne w nadczynności tarczycy

  • Rumień lub czerwone plamy na skórze, najczęściej na twarzy i szyi. Nierzadko współtowarzyszy również trądzik różowaty.
  • Ciepła, wilgotna skóra nawet przy umiarkowanej temperaturze otoczenia.
  • Nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania.
  • Zwiększone pocenie się, co może prowadzić do łatwego powstawania grudek potowych.
nadmierne pocenie się w nadczynności tarczycy

Jak pielęgnować skórę w chorobach tarczycy?

Chorobom tarczycy towarzyszy sucha, blada, często pękająca do krwi skóra. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, a także jej delikatne oczyszczanie. W kosmetykach warto poszukiwać takich składników jak oleje, masła, prebiotyki czy ceramidy. Sprawdzą się produkty o bogatych formułach, które zapobiegają ucieczce wody z naskórka. 

Należy pamiętać o opiece nad jej naturalną barierę ochronną (nie doprowadzimy do tak częstych drobnych infekcji skórnych). Sprawdzą się tutaj produkty bogate w: oleje, woski, ceramidy czy kwasy tłuszczowe, które zapobiegają utracie wilgoci. Warto sięgać po kosmetyki dla skór atopowych i przeznaczonych dla osób ze suchą skórą. 

pielęgnacja skóry z chorą tarczycą

Zaburzenia pracy tarczycy mogą powodować wiele innych schorzeń w obrębie hormonalnym, np. zwiększoną ilość wydzielanego progesteronu w okresie przedmiesiączkowym, co może skutkować trądzikiem i bolesnymi wykwitami na skórze. Nadmierny łojotok i potliwość tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii, tym samym namnażaniem drobnoustrojów. Nie warto bagatelizować sygnałów, które wysyła nam nasz organizm. W celu wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji warto skonsultować się u kosmetologa, a w przypadku potrzeby leczenia – lekarza dermatologa.

Natomiast chcąc zminimalizować problem osłabionych włosów- należy zadbać o uzupełnienie niedoborów, szczególnie witamin z grupy B, D, cynku, żelaza i selenu. W międzyczasie warto zadbać o skórę głowy i pobudzić do wzrostu włosy, które już niestety wypadły, w czym pomogą nam np. pobudzające wcierki.

Scroll to top