Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Ochrona przeciwsłoneczna zimą!

ochrona przeciwsłoneczna zimą

Niewątpliwie większość z nas kojarzy obowiązek ochrony przeciwsłonecznej z intensywnym letnim słońcem i długotrwałym opalaniem się nad otwartymi basenami. Okazuje się jednak, iż zimowe promienie słoneczne są równie niebezpieczne, jak te letnie. Pamiętajmy, że promienie UV powodują, aż 90% widocznych zmian skórnych powszechnie przypisywanych starzeniu się. Są też głównym czynnikiem odpowiadającym za wystąpienie nowotworów skóry. Ochrona przed promieniowaniem UV jest najprostszym sposobem, aby zminimalizować to ryzyko!  

Zimowe światło słoneczne

Promienie UVB, będące główną przyczyną oparzeń słonecznych, są najsilniejsze latem. Jednak okazuje się, że mogą uszkadzać skórę przez cały rok. Ma to miejsce szczególnie na dużych wysokościach i na powierzchniach odbijających światło, takich jak śnieg lub lód. Warto mieć świadomość, że śnieg odbija do 80% światła słonecznego UV. Oznacza to, że promienie docierają do nas dwukrotnie, dodatkowo zwiększając ryzyko raka skóry i przedwczesnego jej starzenia się.

Natomiast promienie UVA pozostają niezmienne przez cały rok. Ponadto, mają właściwość przenikania przez chmury i mgłę, a nawet szkło. Możliwe jest więc uszkodzenie skóry nawet podczas spędzania słonecznego zimowego dnia w pomieszczeniu.

intensywne światło słoneczne zimą

Zmiany skórne efektem braku ochrony przeciwsłonecznej zimą

Oparzenia słoneczne stanowią jedynie jedną z form uszkodzeń spowodowanych działaniem promieniowania słonecznego i zazwyczaj znikają w ciągu kilku dni. Jednak nadmierne wystawianie się na słońce może prowadzić do zmian, które manifestują się dopiero po wielu latach. Ekspozycja na promieniowanie UV może wpływać na teksturę skóry, powodować nieestetyczne przebarwienia, przyspieszać proces powstawania zmarszczek, a także istotnie zwiększać ryzyko raka skóry. 

Warto zauważyć, że nawet pozornie niewinne skutki nadmiernej ekspozycji na słońce mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Dlatego też ważne jest regularne monitorowanie wszelkich zmian na skórze oraz konsultacja z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów. W trosce o zdrowie skóry należy zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki ochrony przeciwsłonecznej.

Ochrona przed słońcem zimą

Dla przypomnienia- zapoznaj się z podstawowymi zasadami ochrony przeciwsłonecznej, których należy skrupulatnie przestrzegać przez cały rok!

Ochrona przeciwsłoneczna zimą- filtry przeciwsłoneczne

Obecne wytyczne sugerują stosowanie zimą kremów z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 15 lub wyższym (najlepiej SPF 50) na odsłonięte części ciała. Pamiętaj, że nie jest to kosmetyk, który już w miesiąc odmieni Twoją skórę. Jednak wraz z upływem czasu, zobaczysz, że Twoja cera wygląda o wiele młodziej i zdrowiej, a jej koloryt jest estetycznie wyrównany. 

kobieta używa kremu z filtrem UV zimą

Używaj balsamu do ust z filtrem SPF

Delikatna skóra ust jest niezwykle podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych- zarówno na silny wiatr, mróz, jak i promieniowanie UV. Ekspozycja na słońce może wysuszać usta, powodując ich pierzchnięcie, pękanie, a nawet krwawienie. Co ważniejsze, promieniowanie UV jest głównym czynnikiem ryzyka raka wargi. Dlatego, w ramach świadomej zimowej ochrony przeciwsłonecznej należy stosować również balsam do ust z filtrem SPF 15 lub wyższym (najlepiej SPF 50). 

Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych!

Czy wiesz, że rdzenni mieszkańcy Alaski wynaleźli okulary przeciwsłoneczne tysiące lat temu, aby chronić swoje oczy przed odbiciem światła słonecznego od śniegu? Jeśli myślisz o schowaniu ich na czas zimy, przemyśl to jeszcze raz. Pamiętaj, że Twoje oczy nie są w pełni chronione przed szkodliwym promieniowaniem UV w zimie, zwłaszcza gdy słońce odbija się od śniegu i lodu. Skin Cancer Foundation donosi, że rak skóry powiek stanowi od 5 do 10% wszystkich nowotworów skóry. Dlatego też uzasadnione jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, które blokują 99- 100% szkodliwych promieni UVB i UVA w zimie. 

kobieta nosi okulary przeciwsłoneczne zimą

Ochrona przeciwsłoneczna zimą- zakrywaj ciało!

Pierwszą linią obrony przed uszkodzeniami słonecznymi jest odzież. Niewątpliwie, zakrywanie się jest łatwiejsze zimą – jest zimno! Jeśli jesteś na zewnątrz w chłodne dni, prawdopodobnie jesteś już owinięty ciepłym płaszczem i szalikiem. Upewnij się, że zakrywasz jak najwięcej odsłoniętej skóry. Obejmuje to noszenie czapki chroniącej skórę głowy i uszy oraz rękawiczek chroniących dłonie.

piękna kobieta zimą

Narciarstwo i uszkodzenia słoneczne

Miłośnicy sportów zimowych mają większe szanse na uszkodzenie skóry w miesiącach ich aktywności. Czyste, suche powietrze w górach może zwiększać poziom promieniowania UV, który wzrasta wraz z wysokością. Na przykład w Alpach poziom promieniowania UV może wzrastać o około 4% na każde 300 metrów. Śnieg odbija również promienie UV, które mogą uszkadzać wzrok i potencjalnie zwiększać ryzyko czerniaka (raka skóry) oka. Fotokeratoza, czyli ślepota śnieżna, jest również bolesną chorobą oczu spowodowaną ekspozycją na promienie UV odbite od lodu i śniegu. Przed wyruszeniem na stok upewnij się, że nosisz gogle chroniące przed promieniowaniem UV lub okulary przeciwsłoneczne, aby w pełni chronić oczy przed szkodliwym światłem słonecznym.

Ochrona przeciwsłoneczna zimą- szukaj cienia!

Kuszące może być chłonięcie słońca tam, gdzie tylko to możliwe w miesiącach zimowych. Warto jednak oprzeć się tej pokusie przy braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Zimą słońce zwykle osiąga szczyt w godzinach od 10:00 do 14:00, co oznacza, że jego promienie są najsilniejsze, a ryzyko uszkodzeń skóry najwyższe. Zamiast wybierać się na stok lub sznurować łyżwy, warto zrobić sobie w tych godzinach przerwę z filiżanką gorącej czekolady w dłoni!

Scroll to top