Biustonosz “szyty na miarę” podnosi nie tylko komfort noszenia i samopoczucie, ale również ma wpływ na zdrowie. Ponadto, od lat biustonosz to część bielizny, która dodaje kobiecie pewności siebie oraz wpływa na zwiększenie poczucia atrakcyjności. Biustonosz, który uciska, nie podtrzymuje piersi lub odstaje to zmora wielu Pań. Jak znaleźć odpowiednio dopasowany biustonosz i dlaczego to takie ważne?
Konsekwencje zdrowotne źle dobranego biustonosza
Noszenie niewłaściwie dopasowanego biustonosza może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla Twojego komfortu i zdrowia oraz wyglądu piersi. Oto potencjalne skutki zdrowotne noszenia źle dobranych biustonoszy:
- Dyskomfort i ból w klatce piersiowej- zbyt mały obwód stanika pod biustem może skutkować nawet spłyceniem oddechu, a w konsekwencji- przewlekłymi problemami związanymi z niewystarczającym dotlenieniem organizmu! Z kolei za duże miseczki nie zapewniają piersiom odpowiedniego wsparcia, co może prowadzić do bolesnych napięć mięśni i więzadeł Coopera.
- Uszkodzenie tkanek i zmiana wyglądu piersi- źle dopasowany biustonosz przyśpiesza zwiotczenie i utratę elastyczności skóry, a także wpływa na deformację więzadeł Coopera, których zadaniem jest utrzymywanie piersi w odpowiednim kształcie i na odpowiedniej wysokości.
- Podrażnienie skóry piersi, ramion, pleców, a także sutków i brodawek- jest to efekt zbyt ciasnego stanika, którego twarde elementy mogą wręcz “wrzynać się” w skórę.
- Ucisk na nerwy obwodowego układu nerwowego, może to powodować bolesne drętwienie i mrowienie, a nawet zaburzenia czucia w ramionach i klatce piersiowej.
- Wady postawy i ból kręgosłupa- najczęściej obserwuje się krzywienie pleców czy podnoszenie ramion. Tego typu zmiany w postawie ciała wprowadzasz intuicyjnie, chcąc zrekompensować dyskomfort wynikający z noszenia za ciasnego lub za dużego stanika.
- Obniżenie nastroju i niechęć do aktywności fizycznej, podczas której źle dopasowany biustonosz nie zapewnia pożądanego wsparcia piersiom, a to w efekcie potęguje frustrację i zniechęcenie.
Brafitting – co to takiego?
Brafitting to dziedzina poświęcona profesjonalnemu doborowi biustonoszy. Z każdym dniem staje się ona bardziej popularna i korzysta z niej coraz szersza grupa kobiet. Warto wiedzieć, że odpowiednie dopasowanie biustonosza wymaga wiedzy i doświadczenia. Liczą się bowiem nie tylko indywidualne preferencje kobiety, ale też jej sylwetka i budowa anatomiczna, wielkość piersi, styl życia i aktywność, jaką na co dzień podejmuje.
Jak wybrać odpowiednio dopasowany biustonosz?
Rozmiar miseczki określany jest za pomocą liczb oraz liter. Liczba określa obwód klatki piersiowej, a litera- wielkość miseczki. Te dwie wartości wystarczą, aby określić wymiary stanika, dzięki któremu biust zostanie pięknie wyeksponowany i odpowiednio ułożony. Dlatego w sklepach możemy spotkać się z oznaczeniami: 80B, 75C czy 85D.
Obwód w biuście, czyli dobór odpowiedniej miseczki
Ten pomiar najlepiej jest zrobić w miękkim biustonoszu. Centymetr należy przyłożyć na wysokości brodawek, tak aby miarka przylegała do ciała, ale nie może uciskać biustu. Podczas tego pomiaru można pochylić się do przodu i w ten sposób zmierzyć obwód. Aby poznać rozmiar miseczki, trzeba sprawdzić obwód piersi w specjalnej tabeli.
Odpowiednio dopasowany biustonosz, a obwód pod biustem
Stań prosto i przyłóż centymetr wokół ciała. Bardzo ważne, żeby był płasko i ściśle przylegał pod biustem. Obwód powinien być mierzony dosyć ciasno, tak aby można było swobodnie oddychać. Jeśli podczas pomiaru wyszło Ci np. 71/72, wtedy należy zaokrąglić w dół, czyli 70, a jeśli 73/74 to w górę do 75. Jeśli dobrze wymierzysz obwód, to stanik podczas ruchów rękami pozostanie na swoim miejscu, nie będzie się podnosił w górę, a fiszbiny nie będą się wbijały w ciało.
Odpowiednio dopasowany biustonosz po korekcie plastycznej biustu
Po każdej operacji plastyki piersi zaleca się noszenie specjalnego stanika pooperacyjnego. Jeśli od samego początku temat nie zostanie zbagatelizowany, to doskonałym, jędrnym biustem, a jednocześnie też doskonałym zdrowiem cieszyć się będzie można naprawdę długo. Nie jest to zwykła bielizna, a odpowiedni biustonosz kompresujący. Aby móc cieszyć się doskonałym efektem przeprowadzonej operacji należy stosować biustonosz przez okres minimum 12 tygodni.
Dlaczego? Specjalny biustonosz wraz z pasem kompresującym nie tylko wspomaga gojenie się tkanek, ale także zapobiega przesuwaniu się ekspandera lub implantu. Jest to niezwykle istotne, aby zachować symetrię między zdrową piersią a implantem.Taka bielizna pooperacyjna to nie zachcianka, ale niezbędny wymóg. Dlatego warto dopytać lekarza jaka dokładnie powinna być to bielizna- przede wszystkim- czy w Twoim przypadku ma być z pasem czy bez pasa. Wytyczne lekarza są tu najistotniejsze. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów przy wyborze biustonosza pooperacyjnego:
- Ramiączka- szerokie ramiączka będą bardzo pomocne przy ustabilizowaniu dodatkowego ciężaru znajdującego się na Twojej klatce piersiowej. Tylko tak jesteś w stanie uniknąć czerwonych odciśnięć i obrzęków. Czas na atrakcyjną bieliznę jeszcze nadejdzie!
- Dekolt- aby zapobiec odkształceniom i przesunięciom implantów tuż po operacji warto postawić na biustonosz zabudowany, który pokryje cały obszar implantów i zmniejszy ryzyko powikłań. W późniejszym etapie rekonwalescencji można zaopatrzyć się w biustonosze o głębokim dekolcie.
- Zapięcie- bezpośrednio po operacji należy ograniczyć ruchy ramion i nie podnosić ich do góry. Dodatkowo należy spać na plecach, aby nie zgniatać piersi. Z tego względu biustonosz pooperacyjny powinien posiadać zapięcie z przodu. To ułatwi jego rozpięcie, a Tobie zapewni komfort.
- Materiał- biustonosz pooperacyjny jest w bezpośrednim kontakcie z ciałem i wszelkimi ranami. Z tego względu należy dbać o odpowiedni dobór materiału. Bezpieczne produkty przeznaczone na czas pooperacyjny posiadają często odpowiednie certyfikaty. Gwarantuje to, że wszystkie materiały użyte do produkcji odzieży kompresyjnej są bezpieczne i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.