Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Operacja funkcjonalna i estetyczna nosa- różnice

efekt operacji plastycznej nosa

Mówiąc o operacjach z zakresu plastyki nosa, odnosimy się do bogatej grupy procedur chirurgicznych, mających odmienne cele, metody i efekty. Operacje rhinoplastyki mogą obejmować bowiem zniwelowanie zarówno wad wrodzonych, jak i nabytych m.in.: korekcję nosa chrzęstnego i/lub kostnego, plastykę samego czubka lub przegrody nosa, wtórną korekcję nosa czy plastykę nosa pourazowego. Co więcej, operacja plastyczna nosa niekoniecznie musi mieć nastawienie na cel estetyczny, a na zniwelowanie problemów zdrowotnych. Operacja funkcjonalna i estetyczna nosa- czym się różnią?

Operacja funkcjonalna i estetyczna nosa- czym się różnią?

Operacje funkcjonalne i estetyczne nosa, mimo skupienia na innych celach są ze sobą ściśle powiązane. Wynika to z faktu, że widoczne deformacje zewnętrzne najczęściej wskazują na współistnieje wad budowy jego wewnętrznych struktur. W wielu przypadkach skorygowanie problemu utrudnionego przepływu powietrza przez nozdrza prowadzi również do osiągnięcia estetycznej zmiany zewnętrznej.

kobieta zakrywa swój nos

Operacja funkcjonalna nosa

Najczęstsze wady budowy nosa występujące u pacjentów kwalifikujących się do jego funkcjonalnej korekty obejmują zbyt wąskie przewody nosowe i krzywą (lub „odchyloną”) przegrodę nosową. 

Krzywa przegroda nosowa

Nadmiernie skrzywiona przegroda nosowa może wynikać zarówno z powodu naturalnych wad rozwojowych chrząstki, jak i z przebytego urazu. Defekt ten może być źródłem nawracających bólów zatok, dyskomfortu oddychania, przewlekłych bólów głowy, chrapania i problemów ze snem, a nawet chronicznego zmęczenia! Utrudniony przepływ powietrza przez krzywą przegrodę nosa istotnie ogranicza codzienny komfort funkcjonowania, przede wszystkim podczas różnego rodzaju aktywności fizycznych. 

Rozwiązaniem tych dolegliwości jest septoplastyka, czyli zabieg korekcji przegrody nosa. Polega na wypreparowaniu, skorygowaniu kształtu, a następnie prawidłowym ustawieniu chrząstki w pozycji pionowej, zamiast pod kątem.

efekt operacji plastycznej nosa

Przerośnięte małżowiny nosowe

Małżowiny nosowe, które kształtem przypominają muszlę, ogrzewają i nawilżają powietrze przepływające przez kanały nosowe. W sytuacji kiedy dolne małżowiny- największe i najniżej położone- stają się opuchnięte lub przerośnięte, mogą utrudniać przepływ powietrza przez nos. Zarówno urazy, wrodzone przypadłości, jak i częste infekcje, alergie, nadużywanie kropli do nosa mogą powodować przerost małżowin, a w konsekwencji utratę możliwości swobodnego oddychania oraz oczyszczania i ogrzewania powietrza. 

Redukcja małżowin nosowych, nazywana konchoplastyką może skutecznie rozwiązać ten problem. Zabieg polega na usunięciu przerośniętej tkanki w celu zapewnienia większej otwartej przestrzeni, która umożliwi swobodny przepływ powietrza.

Operacja estetyczna nosa

Wygląd nosa ma ogromny wpływ na ogólny wyraz twarzy i zachowanie jej harmonii. Dlatego też jest to część ciała, która często bywa przyczyną uciążliwych kompleksów. Długotrwałe niezadowolenie z wyglądu danego elementu ciała może w konsekwencji ograniczać pewność siebie na wielu płaszczyznach życia. Nos krzywy, garbaty, zbyt szeroki, spiczasty…te i inne wady rozwiązuje operacja estetyczna nosa. Operacje plastyczne nosa to jedyne skuteczne narzędzie umożliwiające trwałe uzyskanie idealnie proporcjonalnego, wymodelowanego kształtu nosa. Procedury estetycznej korekcji nosa mogą obejmować zarówno jego część chrzęstną i kostną (totalna korekcja nosa) lub skupić się tylko na części chrzęstnej- np. jego czubku.

kobieta podczas operacji plastycznej nosa

Operacja funkcjonalna i estetyczna nosa- podsumowanie

Wybór odpowiedniej operacji zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta i powinien być dokładnie omówiony podczas konsultacji z lekarzem. Ważne jest, aby Pacjent był dobrze poinformowany i dostał odpowiedź, na każde pytanie odnośnie przygotowania, przebiegu operacji oraz okresu rekonwalescencji.

Scroll to top
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna.
Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna. Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy