Nowości

Nos to przede wszystkim ważny element układu oddechowego. Dzięki niemu możliwe jest też odbieranie bodźców węchowych. Ze względu na swoje centralne położenie na twarzy pełni też niewątpliwie istotną cechę determinującą nasz wygląd. Garbaty, koślawy czy zbyt duży- to częsta przyczyna uciążliwych kompleksów, których rozwiązania pacjenci szukają w gabinecie chirurga plastycznego. O jaki nowy jego wygląd pacjenci proszą najczęściej? Piękny kształt nosa- to znaczy jaki? 

Możliwe kształty nosa

Kształt nosa jest cechą bardzo indywidualną- tak naprawdę, każdy z nas ma nos niepowtarzalny i wyjątkowy. Można jednak dany kształt dopasować do kilku najpowszechniejszych:

  • Nubijski nos- charakterystyczny dla osób o afrykańskich korzeniach. Cechuje się szerokim mostkiem i jeszcze szerzej rozstawionymi skrzydełkami. Wiele osób o tym typie nosa pragnie go zwęzić i poddaje się zabiegowi korekcji. Popularna osoba posiadająca ten typ nosa jest piosenkarka Beyonce.
nubijski nos
  • Grecki nos- to idealnie prosty nos, bez jakichkolwiek zakrzywień. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbom pochodzącym z czasów starożytnej Grecji. 
  • Haczykowaty nos- wiele osób porównuje ten kształt nosa z dziobem ptaka. To wygięte u podstawy nosa kości, aż do samego wierzchołka.
  • Wypukły nos- podobny do haczykowatego nosa, jednak końcówka jest znacznie bardziej zaostrzona. 
  • Zadarty nos- jest to najbardziej popularny ze wszystkich form, ponieważ nie rzuca się w oczy, jest krótki i delikatny. 
  • Prosty nos- ta forma nosa najczęściej pojawia się u Azjatów. Jest prosty i nieco bardziej płaski niż większość innych form. Jego nozdrza są szerokie, a końcówka jest okrągła. 
azjatka z prostym nosem
  • Krzywy nos- kość nosowa jest bardzo widoczna, zaokrąglona.
  • Mięsisty nos- to jeden z popularniejszych typów nosów. Charakteryzuje się bulwiastym wyglądem. Przeważnie jest duży, choć nie jest to konieczne. Typ mięsisty sprawia wrażenie bardziej „grubego” niż kościstego. Najpopularniejszym posiadaczem tego typu nosa był Albert Einstein.
  • Bulwiasty nos- mostek tego rodzaju nosa jest dość prosty, ale końcówka przyjmuje kształt charakterystycznego bąbla, który znacznie wystaje i przyciąga uwagę. 

Piękny kształt nosa- to znaczy jaki?

Nos, ze względu na swoją centralną lokalizację, wywiera zdecydowany wpływ na estetykę i harmonię twarzy oraz na zachowanie równowagi między jej wszystkimi elementami anatomicznymi. En face największe znaczenie ma długość i szerokość nosa, jednak dla profilu kluczowy jest grzbiet nosa. Nawet niewielka zmiana lub nieprawidłowość w tym obszarze może istotnie wpłynąć na postrzeganie charakteru i symetrii całej twarzy.

Na estetyczne postrzeganie nosa i jego grzbietu wpływają obowiązujące koncepcje piękna. Te zaś są zmienne w czasie, zależą od norm kulturowych i wzorców rozpowszechnianych przez media. W ostatnich dekadach preferowane są nosy drobne, delikatne i idealnie proste, które nie rzucają się w oczy, a jednocześnie dodają twarzy młodego, naturalnego charakteru. 

Pacjenci odwiedzający gabinety chirurgii plastycznej, zmagający się z kompleksem wyglądu swojego nosa, najczęściej proszą, aby w efekcie korekcji uzyskać nos delikatnie zadarty. Chcą, by nos był mały, dość wąski, z delikatnym wgnieceniem na mostku oraz lekko zadartym czubkiem. Chirurdzy w USA donoszą, że to jest najczęściej chciany typ nosa i wiele osób odwiedzających chirurgów plastyków jako ideał wskazuje właśnie ten. Idealnym przykładem zadartego nosa jest nos Emmy Stone, popularnej amerykańskiej aktorki młodego pokolenia.

zadarty nosa

Piękny kształt nosa- możliwości chirurgii plastycznej

Współczesne możliwości medycyny w zakresie chirurgii plastycznej pozwalają na szerokoidącą korektę kształtu nosa, a nawet jego rekonstrukcję. Defekty w obrębie nosa mogą być wrodzone lub powstałe na skutek przebytego urazu twarzoczaszki. Korekcja nosa to zabieg pozwalający na poprawę estetyki nosa- jego kształtu, proporcji, wyglądu, ale także polepszenie toru oddychania. Można ją wykonać kilkoma technikami, przy czym ta najlepsza dobierana jest indywidualnie do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta. 

Jak wygląda operacja korekcji nosa?

Proces zmiany kształtu nosa zaczyna się od konsultacji z chirurgiem, który opisuje poszczególne etapy operacji oraz ustala z pacjentem ostateczny kształt nosa. Przygotowanie pacjenta i konfrontacja jego oczekiwań z rzeczywistością jest niezwykle ważna. Chirurg plastyk może odmówić wykonania zabiegu, jeśli uzna, że oczekiwania pacjenta są nierealne.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa- w zależności od wybranej techniki i zakresu zabiegu- od 1,5 do 4 godzin. W zależności od wybranej metody, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na słupku lub wewnątrz nosa. Następnie za pomocą specjalistycznych narzędzi dokonuje odpowiednich modulacji w części kostnej lub chrzęstnej nosa bądź też w obu. W trakcie zabiegu skóra jest odwarstwiana od konstrukcji chrzęstno- kostnej, której nadaje się pożądany kształt. Operację kończy założenie cienkich szwów oraz opatrunku.

20 kwi, 2023

Jaką rolę pełni sen w życiu człowieka?

Sen to aktywność, której poświęcamy niemalże jedną trzecią naszego życia! Jego obecność wydaje nam się oczywista i mało kto zastanawia się nad jego istotą. Warto jednak mieć świadomość, iż jakość nocnego odpoczynku na wpływ na działanie niemal wszystkich organów i narządów w ciele.

Read More
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.