Nos, oprócz pełnienia ważnej funkcji estetycznej, to przede wszystkim składowa układu oddechowego. Jego defekty mogą też być źródłem istotnych problemów zdrowotnych. Mogą bowiem prowadzić do dolegliwości, takich jak: chrapanie, trudności z oddychaniem, nawrotowe infekcje czy przewlekłe bóle głowy. Problemy te można skutecznie zlikwidować poprzez wykonanie funkcjonalnej operacji nosa. Jakie są główne wskazania medyczne do jej wykonania?
Funkcjonalna operacja korekcji przegrody nosa
Nadmierne skrzywienie przegrody nosa jest częstą wadą, która może nie tylko zaburzać harmonię twarzy, ale przede wszystkim być przyczyną istotnych problemów zdrowotnych. Chrapanie, migreny czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych to tylko nieliczne przykłady konsekwencji skrzywienia przegrody nosa. Defekt ten może być zarówno wadą rozwojową, związaną z nierównym wzrostem chrząstki i kości przegrody, jak i wynikać z przebytego urazu.
Najskuteczniejszą metodą na zniwelowanie uciążliwych dolegliwości związanych z krzywą przegrodą jest jej zabiegowa korekcja, fachowo nazywana septoplastyką. Dzięki chirurgicznej interwencji możliwe jest przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych nosa. W efekcie Pacjent odzyskuje pełny komfort oddychania bez nawracających dolegliwości- zarówno podczas codziennych aktywności, jak i w czasie snu czy uprawiania sportu.
Wskazania medyczne do zabiegu
Doświadczanie dolegliwości związanych z nadmiernie krzywą przegrodą nosa, taki jak:
- Zaburzenia oddychania przez nos.
- Przewlekłe bóle głowy.
- Chrapanie, bezdech senny
- Krwawienia z nosa.
- Upośledzenie powonienia.
- Nawracające zapalenie zatok przynosowych, dróg łzowych, migdałków podniebiennych.
- Przewlekłe zapalenie ucha środkowego.
- Charakterystyczna „nosowa” mowa.
- Chroniczne zmęczenie.
Jak wygląda zabieg?
Septoplastyka trwa niespełna godzinę i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Specjalista wykonuje nacięcia przedsionka nosa, a następnie odwarstwia błonę śluzową od części chrzęstnej nosa. W zależności od rodzaju skrzywienia wykonuje się korekcję chrząstki wewnątrznosowo (bez jej usuwania) lub usuwa się zdeformowaną chrząstkę. Następnie, lekarz odpowiednio przygotowuje usunięty fragment chrząstki i ponownie umieszcza ją w prawidłowym miejscu. Czasami konieczne jest jednoczesne usunięcie skrzywionych części kostnych przegrody nosa lub wykonanie plastyki przerośniętych małżowin nosowych. Na zakończenie operacji zakładane są szwy samowchłanialne, stabilizujące przegrodę nosa oraz specjalne opatrunki do obu przewodów nosowych.
Funkcjonalna operacja nosa poroszczepowego
Zabieg rekomendowany jest osobom urodzonym z rozszczepem wargi lub/i podniebienia, które nie otrzymały odpowiedniej pomocy na samym początku leczenia. Skutkiem tego mogą być nie tylko szpecące, niezwykle ograniczające jakość życia deformacje twarzy, ale również problemy zdrowotne, wynikające m.in. z upośledzenia drożności nosa.
W przypadku nosa porozszczepowego jego ostateczną korekcję chirurgiczną można wykonać dopiero po ukończeniu przez pacjenta 16 lat- czyli w momencie, gdy nos przestaje rosnąć.
Sposób przeprowadzania zabiegu
Korekcja nosa poroszczepowego trwa zwykle 2- 3 godziny i wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Podczas operacji specjalista prowadzi precyzyjne cięcie skóry na słupku nosa. Następnie wycina niektóre elementy chrząstek i/lub kości oraz odpowiednio je ustawia. W kolejnym kroku lekarz dokonuje plastyki czubka nosa i małżowin nosowych w taki sposób, aby przywrócić twarzy płynne rysy i symetrię. Niezwykle często wykonywana jest jednocześnie repozycja skrzywionej przegrody nosa oraz zamknięcie współistniejących przetok podniebienia. W przypadku zaawansowanych zmian poroszczepowych- konieczne do pełnej korekcji jest pobranie fragmentu chrząstki z małżowiny usznej.
Po operacji zakładane są opatrunki gipsowe na zewnątrz oraz stabilizacyjne w wewnątrz nosa. Mają one na celu wspomaganie utrzymania nowego kształtu nosa, ochronę przed urazami w okresie pooperacyjnym oraz tamowanie ewentualnego krwawienia.
Funkcjonalna operacja nosa pourazowego
Nosem pourazowym nazywamy wszelkie deformacje kształtu nosa, wynikające z przebytego urazu mechanicznego np. wypadku komunikacyjnego, pobicia czy upadku. W konsekwencji czego może dojść do częściowego lub całkowitego zniekształcenia nosa, złamania kości lub chrząstki, przesunięcia czy też naruszenia chrzęstnego rusztowania nosa.
Naruszenie anatomicznego kształtu nosa może prowadzić do trudności w oddychaniu, uczucia zatkanych zatok, migren, chrapania czy też krwawień z nosa. Chirurgiczna korekta powstałych patologii wyglądu nosa jest jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Co ważne, korekta nosa po urazie powinna się odbyć minimum rok od wypadku.
Przebieg zabiegu
Operacja nosa pourazowego trwa 2- 4 godziny i wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. W zależności od wyjściowego stanu nosa specjalista indywidualnie dobiera odpowiednią metodę rekonstrukcji, tak aby uzyskać, jak najlepszy efekt wizualny i przywrócić funkcjonalność nosa. W przypadku zaawansowanych zmian pourazowych- konieczne do pełnej korekcji jest pobranie fragmentu chrząstki z małżowiny usznej lub żebra Pacjenta. Po tej operacji również zakładane są opatrunki gipsowe na zewnątrz oraz stabilizacyjne w wewnątrz nosa.
Wskazania do funkcjonalnej operacji nosa- podsumowanie
Jak widać, nieprawidłowa anatomicznie budowa chrząstek i kości nosa może manifestować się nie tylko defektami estetycznymi, ale również konsekwencjami zdrowotnymi. Mowa tu o chrapaniu, trudnościach z oddychaniem, nawrotowych infekcjach czy migrenach. Jedyną skuteczną metodą zniwelowania tych dolegliwości jest w tym przypadku funkcjonalna korekcja nosa.