Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Badanie piersi po ich powiększeniu- czym się różni?

mammograficzne badanie piersi

Podstawą świadomo prowadzonego zdrowego stylu życia, każdej kobiety powinny być regularne badania piersi. Jest to podstawowy i najważniejszy punkt profilaktyki przeciwnowotworowej. Guz piersi jest możliwy do wykrycia zarówno podczas samobadania piersi, jak i w dedykowanych badaniach obrazowych. Czym różni się badanie piersi po operacji ich powiększania implantami? Czy implanty mogą utrudniać badanie piersi?

Badanie piersi- nie tylko po ich operacji!

Bez względu na to, czy kobieta poddała się operacji powiększenia biustu, czy też nie- powinna kontrolować zdrowie swoich piersi, poprzez:

  • Przynajmniej raz w miesiącu wykonywać dokładne samobadanie. Własnoręczne badanie piersi jest najłatwiejszą i najbardziej dostępną metodą wczesnej diagnostyki raka piersi. Sygnałem ostrzegawczym jest pojawienie się stwardnienia lub guzka w obrębie piersi, lub dołu pachowego oraz wycieku z brodawki. Uwagę powinno zwrócić zaczerwienienie skóry, skóra o wyglądzie podobnym do „skórki pomarańczy”, zmiana kształtu lub wielkości brodawek, ich zaczerwienienie, owrzodzenie lub „wciągnięcie”.
  • Pierwsze badanie USG zaleca się w 20 roku życia. Do ukończenia 30 roku życia warto je powtarzać co 2 lata, a potem raz do roku, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. USG wykonuje się częściej, jeśli w rodzinie występowały przypadki nowotworu lub stwierdzono mutacje genów BRCA1 i BRCA2.
  • Zgodnie ze światowymi standardami kobiety po 40. roku życia powinny wykonać badanie mammograficzne raz na 1- 2 lata.
  • Ponadto, w przypadku kobiet po operacji powiększenia biustu należy zgłaszać się na wymagane wizyty kontrolne do swojego prowadzącego chirurga plastycznego.
wybór implantów piersi

Diagnostyka piersi po ich powiększeniu- badanie USG

Badanie ultrasonograficzne piersi jest jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej dostępnym badaniem obrazowym tkanki piersiowej. Główną właściwością aparatów do USG jest emitowanie ultradźwięków, które przenikają przez skórę aż do tkanek, odbijają się do nich i wracają do urządzenia. Dzięki temu mechanizmowi w czasie rzeczywistym powstaje obraz widoczny na ekranie urządzenia, który jest obserwowany i interpretowany przez lekarza.

USG wykonywane w ramach profilaktyki nowotworu piersi pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne palpacyjnie, ani zauważalne makroskopowo. Ponadto, ma ono znaczenie w różnicowaniu zmian torbielowatych i litych oraz w ocenie wielkości i granic zmian ogniskowych.

Obecność implantów może w niektórych przypadkach utrudniać, lecz nigdy nie uniemożliwia poprawnego obrazowania i diagnozowania ewentualnych zmian chorobowych tego gruczołu. Szczególnie dla doświadczonego specjalisty, obecność implantów nie stanowi przeszkody do wykonania tego rutynowego badania. Warto też dodać, że badanie USG piersi jest całkowicie bezpieczne dla implantów.

kobieta wykonuje badanie USG piersi

Elastrografia w badaniu piersi

Badanie elastograficzne określa się ją jako „palpacja przez obrazowanie”, pozwalające na ocenę twardości danych tkanek. Badanie wykorzystuje fakt, iż tkanki zdrowe są miękkie i elastyczne. Natomiast zmieniona chorobowo struktura jest twarda i nie zmienia swojego kształtu pod naciskiem. Specjaliści podają, iż sztywność tkanki raka inwazyjnego jest 5- 25 razy większa niż zdrowej tkanki tłuszczowej! Wielkość odkształceń tkanek jest przetwarzana i prezentowana za pomocą kolorowych map, czyli elastogramów. Jest to badanie uzupełniające i wykonywane jednocześnie podczas USG.

Badanie piersi z implantami- mammografia

Najprościej ujmując, badanie mammograficzne jest to zdjęcie rentgenowskie piersi. Różnica polega na tym, że pierś zostaje delikatnie uciśnięta za pomocą specjalnych płytek, aby zmniejszyć jej grubość i tym samym zwiększyć rozdzielczość zdjęcia. 

Mammografia jest jedynym badaniem wykrywającym mikrozwapnienia, które mogą być oznaką nowotworu piersi. Pozwala także wykryć nawet milimetrowe zmiany, które nie są wyczuwalne w badaniu palpacyjnym oraz określić zasięg ewentualnego procesu chorobowego. Badanie mammograficzne jest uzupełnieniem badania USG- procedury te nie powinny być traktowane zamiennie. 

Implanty podczas mammografii mogą utrudnić dokładną analizę całej tkanki piersi. Dlatego w praktyce stosuje się kilka skutecznych rozwiązań technicznych.

Aby dokładniej ocenić tkankę piersiową, możliwe jest zastosowanie dodatkowych projekcji mammograficznych, znanych jako projekcje dogłębne. Te dodatkowe zdjęcia mogą pomóc w lepszej wizualizacji tkanki piersiowej, szczególnie w obszarze blisko implantu.

Kobiety z implantami mają więc wykonywane 4 dodatkowe zdjęcia (2 na każdej piersi). Te dodatkowe zdjęcia nazywa się “zdjęciami z przemieszczeniem implantu”. Implant przesuwa się do tyłu w stosunku do ściany klatki piersiowej, a pierś jest przyciągana do przodu nad nim, a następnie lekko ściskana. 

Mammografia z implantami obejmuje również ocenę samego implantu piersiowego. Lekarz radiolog ocenia stan implantu, sprawdza na przykład jego położenie, integralność lub ewentualne zmiany zmiany wokół obszaru jego aplikacji.

Istotne jest więc, aby przed rozpoczęciem mammografii poinformować technika/ lekarza przeprowadzającego badanie o przebytej operacji powiększenia biustu implantami. Najlepiej wspomnieć o tym fakcie już podczas umawiania się na badanie mammograficzne. Dzięki temu można upewnić się, że dana placówka ma czy doświadczenie w wykonywaniu mammografii u kobiet z implantami piersi.

kobieta wykonuje mammografię

Badanie piersi po operacji- rezonans magnetyczny

Badanie typu rezonansu magnetycznego (MRI) charakteryzuje się wysoką czułością (rozumianą jako zdolność badania do prawidłowego rozpoznania choroby, u tych pacjentek, u których ona rzeczywiście występuje) w wykrywaniu guzków piersi. Umożliwia to zobrazowanie wczesnych zmian, niewidocznych jeszcze w tradycyjnym badaniu mammograficznym lub badaniu USG. Diagnostyka raka piersi za pomocą rezonansu magnetycznego jest procedurą bezbolesną, nieinwazyjną i nienarażająca pacjentki na promieniowanie. Już od dawna, implanty wykonywane są z tworzyw, które nie stanowią, żadnego przeciwwskazania do wykonania badania MRI.

Scroll to top