Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Łączone operacje plastyczne- kiedy możliwe?

łączone operacje plastyczne

Chirurgia plastyczna jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny. Oferuje nie tylko spektakularne efekty zabiegów przy wysokim profilu bezpieczeństwa, ale również możliwość wykonania kilku operacji jednocześnie. Kiedy łączone operacje plastyczne są możliwe i czy warto się na takie procedury zdecydować?

Jakie operacje plastyczne można wykonać jednocześnie?

Istnieją zestawienia procedur, które powszechnie wykonywane są podczas jednej operacji. Ma to uzasadnienie medyczne, jak i techniczne. Mowa tu na przykład o:

  • możliwość jednoczesnej mastektomii oraz rekonstrukcji piersi za pomocą implantu- operację przeprowadza się zarówno u pacjentek onkologicznych jak i u kobiet zdrowych, w ramach profilaktyki raka piersi;
  • podniesienie piersi z implantami jest operacją, która polega na umieszczeniu implantu, wycięciu nadmiaru skóry i wymodelowaniu gruczołu w taki sposób, że piersi stają się jędrne i pełne;
  • połączenie liposukcji z plastyką brzucha (lipoabdominoplastyka) pozwala nadać ciału odpowiednie napięcie, gdy usuwana jest znaczna ilość tkanki tłuszczowej. Wykonana wówczas, jednoczesna korekcja powłok brzusznych ma za zadanie zapobiec ich obwisaniu, które jest naturalną konsekwencją szybkiej utraty masy ciała;
  • plastyka obu powiek jednocześnie, fachowo zwana blefaroplastyką. Polega na usunięciu nadmiaru skóry, fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz przepuklin tłuszczowych, jeśli występują.
  • “Mommy Makeover”- to kombinacja zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i ginekologii estetycznej, które pomagają kobiecie wrócić do wyglądu sprzed okresu macierzyństwa. Operacje, które najczęściej wykonuje się jednoczasowo to plastyka brzucha, plastyka piersi i labioplastyka. 
korekcja obu powiek jednocześnie

Inna grupa zabiegów to te, które z medycznego punktu widzenia mogą być łączone. Lekarz, kierując się indywidualnymi predyspozycjami pacjenta i jego bezpieczeństwem, w tym przypadku szczególnie wnikliwie analizuje, czy warto podjąć taką procedurę. Do takich operacji plastycznych należą na przykład często łączone: 

  • powiększenie piersi z korektą wyglądu nosa, 
  • powiększanie piersi i korekta powiek,
  • liposukcja i korekta powiek, 
  • korekta powiek i korekta uszu, 
  • korekta uszu i korekta nosa.
medycyna estetyczna

Czy łączone operacje plastyczne są bezpieczne?

Należy zaznaczyć, że łączenie zabiegów nie jest decyzją pacjenta. Zawsze należy ona do chirurga plastyka. Pamiętajmy, że każda ingerencja w ciało człowieka niesie za sobą możliwe konsekwencje. Każdy pacjent jest inny, wobec czego połączenie zabiegów niekoniecznie musi być niebezpieczne, ale może być niewskazane.

Częstą sytuacją jest, kiedy chirurg, dla bezpieczeństwa pacjenta, a także w trosce o rezultat zabiegu, nie wyraża zgody na połączenie zabiegów. Dzieje się tak przeważnie w przypadku dużych, skomplikowanych operacji. Dla przykładu: połączenie liftingu twarzy z powiększeniem piersi lub plastyką brzucha jest raczej odradzane. Łączenie tych zabiegów i wykonanie ich podczas jednej procedury wiąże się z podwyższonym ryzykiem komplikacji pozabiegowych i dużą szansą na to, że przynajmniej jeden z tych zabiegów nie da oczekiwanego rezultatu (na przykład i tak będzie wymagał korekty). Może także okazać się, że zabieg, który pacjent planował, można zastąpić innym, mniej inwazyjnym i wówczas można zdecydować się tylko jedną operację.

Łączone operacje plastyczne- czy warto?

Decyzja o operacji plastycznej wymaga jednocześnie organizacji czasu na konieczną rekonwalescencję. Pacjent musi liczyć się z tym, że nie będzie mógł od razu wrócić do codziennych aktywności. Mowa tu o pracy zawodowej, uprawianiu sportu czy opiece nad dziećmi. Poddanie się kilku operacjom jednocześnie, będzie z pewnością intensywniej odczuwalne i bardziej wymagające, jednak będzie mieć miejsce tylko raz. Jest to szczególnie atrakcyjne, kiedy pacjenci chcą zminimalizować czas rekonwalescencji i zwolnienia od pracy czy organizacji opieki nad dziećmi.

Kolejną zaletą jest kompleksowy efekt uzyskany w wyniku łączonych operacji plastycznych. Nie będzie sytuacji, kiedy jeden mankament przysłoni zadowolenia z pozbycia się innego. Po okresie rekonwalescencji pacjent może obserwować, jak z każdym tygodniem znikają kompleksy, przez które zdecydował się na operację.

Ponadto, względnym atutem jest poddanie się tylko raz znieczuleniu ogólnemu. Jednak o tym, czy w danym przypadku pacjenta i wybranej kompilacji zabiegów będzie to korzystne- decyduje lekarz specjalista. 

Scroll to top
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna.
Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna. Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy